מאת:


בסיומו של מו"מ ארוך אך יעיל, חתמו זה מכבר ישראל וארה"ב על הסכם לשיפור אכיפת הוראות מס ויישום הוראות חוק FATCA. ההסכם דנן מסדיר הן את האופן בו יועבר מידע מרשות המיסים הישראלית לרשויות המס בארה"ב והן את הדרך בו יועבר המידע בכיוון ההפוך. 
בשנים האחרונות, מנהל הממשל בארה"ב מאבק משמעותי נרחב במעלימי המס השונים. במסגרת לוחמה זו, נחקק חוק ה-FATCA  (The Foreign Account Tax Compliance Act ) במסגרתו הוגברה משמעותית יכולת האכיפה של רשויות המס במדינה לחייב אזרחי ארה"ב המחזיקים בנכסים פיננסיים למיניהם מחוץ לגבולות המדינה, לדווח אודותם כדין ולשלם מס במידת הצורך.
 
האמור לעיל מקבל משנה תוקף מפאת העובדה לפיה הוראות החוק דנן מטילות חובות קונקרטיות על שורה ארוכה של גופים פיננסיים בכל רחבי העולם, ובכלל אלה כל הבנקים הגדולים בישראל. מתוקף החוק נדרשים אותם גופים לדווח ישירות לרשויות המס בארה"ב בדבר חשבונות בנק המנוהלים על ידם ומוחזקים על ידי אזרחי ארה"ב.
נדגיש כי על-פי ההסכם שנחתם עתה, המידע שיימסר במישרין ע"י רשות המיסים בישראל יכלול תחילה מידע רלוונטי אודות אזרחי ארה"ב בין אם הנם תושבי ישראל ובין אם לאו (או בעלי גרין קארד אמריקני) אשר מחזיקים בחשבונות בנק או בנכסים פיננסיים כיוצא באלו בישראל, לרבות מידע קונקרטי אודות יתרות בחשבונות הבנקים בישראל לשנת 2014. 
 
בשלב השני עתידות רשויות המס האמריקאיות להעביר לישראל מידע בדבר הכנסות תושבי ישראל בארה"ב. בתוך כך, המועד הראשון להעברת המידע דלעיל הנו 30.9.2015. 
יתרה מכך, ההסכם בין המדינות כולל הוראות ספציפיות ביחס למוסדות הפיננסיים בישראל, לרבות הוראות המפרטות את הדרכים בהן גופים אלו נדרשים לזהות בעלי חשבונות לגביהם חלה חובת הדיווח, וכיצד מוטל עליהם לפעול בעניינם כפועל יוצא. 
ההסכם אף מונה רשימת גופים אשר יהיו פטורים מדיווח, כשבכלל אלו גופים העוסקים בענף הפנסיוני כגון קרנות השתלמות, קופות גמל למטרות מיוחדות, נאמנים על אופציות לעובדים ועוד.
 
בישראל מתגוררים כיום כ- 100,000 יחידים המחזיקים באזרחות אמריקאית (או בגרין קארד), ונקודת המוצא היא כי שיעור לא מבוטל מאלו נדרש עתה להתאים עצמו למציאות הפיסקאלית החדשה. שאלות כגון מהן השלכות המס, מהי חובת הדיווח, מתי יש לדווח ולמי, כיצד יש לפעול בכדי להימנע מחשיפה פלילית ומהן ההשלכות המשפטיות הצומחות מן ההסכם הנם שאלות שיש לתת עליהם את הדעת בכובד ראש, ומצריכות מטבע הדברים יעוץ מקצועי מעמיק. 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.