מאת:


לאחרונה גובש הסכם דו-צדדי בין משרד האוצר לבין משרד האוצר האמריקאי, שבמסגרתו רשות המיסים תדווח לרשות המיסים האמריקאית על כל הכנסה בישראל של אזרח אמריקאי או בעל Green Card. בנוסף, תהיה אפשרות בעתיד שרשות המס האמריקאית תדווח על הכנסות של ישראלים בתחומה.  
ההסכם גובש בעקבות חקיקת ה- Foreign Account Tax Act (להלן: "FATCA") ע"י הקונגרס האמריקאי אשר נועד להגברת האכיפה של דיני המס בארה"ב, ע"י איתור התחמקויות מתשלום מיסים של אמריקאים בעלי חשבונות מחוץ לארה"ב. ה- FATCA מורה כי כל גוף פיננסי מחוץ לארה"ב מחויב להתקשר בהסכם עם רשות המיסים האמריקאית, שבמסגרתו יהיה עליו לבצע בדיקות נאותות במטרה לזהות חשבונות שבעליו אמריקאים ולהעביר את המידע לרשויות המס בארה"ב. עוד נקבע בחוק כי על גוף פיננסי אשר לא יציית להוראות ה- FATCA תוטל סנקציה של ניכוי מס במקור בשיעור של 30% מכל מקור הכנסה אמריקאי. יצוין כי לסנקציה האמורה, במידה ותוטל על גופים פיננסיים ישראלים, ישנן השלכות כלכליות נרחבות אשר עלולות להביא לנזק כבד למשק כולו.
 
על מנת שלא לפגוע בריבונותה של מדינת ישראל ו/או מדינות אחרות בעולם מחד, ולאפשר את העברת המידע בצורה שתקל על הגופים הפיננסיים מאידך, מוכנה ארה"ב להתקשר בהסכם דו-צדדי, אשר מאפשר את יישום החוק באמצעות רשות המיסים המקומית של כל מדינה המעוניינת לשתף פעולה ביישומו של החוק. בין המדינות שכבר חתמו על ההסכם האמור ניתן למנות את בריטניה, דנמרק, מקסיקו, נורבגיה, ספרד, גרמניה, צרפת, הולנד, שווייץ, יפן, קנדה, הונגריה ועוד.
 
חשוב לציין כי קיימים קשיים לא מבוטלים ביישומו של ההסכם, מעצם העברת מידע אישי על נכסים של תושבי מדינת ישראל. קשיים שנובעים ראשית מעצם סמכותה של רשות המיסים המוקנית בסעיף 7 לחוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000, אשר איננו מאפשר לעשות שימוש במידע שנאסף מכוחו לצרכי רשות מס זרה. על כן, יהיה צורך לבצע תיקוני חקיקה שיאפשרו את יישומן של הוראות ההסכם באופן שמבטיח את פרטיותם המרבית של בעלי הנכסים. מעבר לכל האמור, סביר כי יתבררו קיומם של נכסים שלא דווחו עד היום, מה שעלול להוביל לנקיטת הליכים פליליים כנגד תושבי מדינת ישראל ע"י רשויות המס האמריקאיות.
 
אולם, על אף הקשיים האמורים, עולה כי להחלת הוראות הסכם מוסדר בין מדינת ישראל לארה"ב יתרונות רבים על פני חסרונות. שכן, חתימה על ההסכם תקנה מצד רשויות המס האמריקאיות הקלות ופטורים שונים על גופים ישראליים אשר עליהם חלות מגבלות רגולטוריות מקומיות שמורידות את הסיכון להעלמות מס ממילא; תאפשר התנהלות נוחה של הגופים הפיננסיים הישראליים מול רשות המיסים הישראלית; תמנע אפשרות לסנקציות על גופים שלא עמדו בהוראות ה- FATCA ולפגיעה במשק הישראלי. בנוסף כאמור, צפויות הכנסות גם למדינת ישראל כתוצאה מההסכם, הכנסות שנובעות מהיות ההסכם דו-צדדי, שבמסגרתו תתחייב ארה"ב מצידה, לדווח על הכנסות בחשבונות של ישראלים בתחומה.   
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.