מאת:


נישואין אזרחיים באוסטריה - גם עבור חד מיניים

עד היום מדינת ישראל לא הסדירה את מוסד הנישואין האזרחיים בתחומי המדינה וכל יוזמות החקיקה אשר הוצעו בעניין זה עד כה - כשלו. יחד עם זאת, המדינה בהחלט מכירה בנישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל ומעניקה לבני הזוג שנישאו בחו"ל מעמד חוקי השווה למעמדם של אלה שנישאו בנישואין דתיים בישראל.
 
ישנן סיבות רבות שבגינן עשויים בני זוג לבחור להינשא בנישואין אזרחיים. בין היתר ישנם רבים שעל אף רצונם אינם יכולים להינשא בישראל בטקס נישואין דתי כגון, בני זוג בעלי דת שונה; כאשר אחד מבני הזוג הינו "חסר דת" (אב יהודי ואם שאינה יהודיה); פסולי חיתון על פי ההלכה (כגון כהן וגרושה); בני זוג חד מיניים וכד'. בנוסף ישנם רבים אחרים אשר משיקולים אישיים, מצופניים, עקרוניים מעדיפים להינשא בטקס אזרחי ואינם מעוניינם לערוך טקס דתי.
לכל אלה מצוי פתרון בדמות נישואים אזרחיים במדינה זרה וכעת, עם פתיחת סניף משרדנו באוסטריה, ניתן לערוך את טקס הנישואין במדינה זו לזוגות חד מיניים ולזוגות דו מיניים. אין זה סוד שאוסטריה היא יעד תיירות אטרקטיבי ביותר, מדינה שניחנה ביופי מרהיב, אוירה רומנטית, תודעת שירות גבוהה, אתרי נופש נהדרים ועוד יתרונות רבים ומגוונים.
 

נישואין אזרחיים באוסטריה בליווי צמוד של עורכי דין באוסטריה

מלבד כל אלה, החל מהיום ניתן לערוך נישואין אזרחיים באוסטריה בליווי צמוד של עורכי דין ממשרדנו שבאוסטריה, באמצעות עו"ד אוסטרי, הכולל הכנה מקדימה והגשה מראש של כל החומר הדרוש עוד בזמן היותכם במדינת תושבותם, ליווי צמוד של עורך דין באוסטריה ועם השלמת הטקס, הכנת המסמכים הזרים הנדרשים על מנת לדאוג לעדכון סטטוס הנישואין במרשם האוכלוסין . לצד כל זאת ראוי לציין, כי בעקבות החלטה תקדימית של בית המשפט העליון באוסטריה, החל משנת 2019 רשאים גם זוגות חד מיניים להינשא במדינה זו בנישואין אזרחיים.
אז מה בעצם צריך לדעת לפני שמחליטים לערוך נישואין אזרחיים בחו"ל ומדוע ליווי של עורכי דין יכול לסייע בתהליך?
כמו כל הליך ממוסד אחר, עריכת נישואין אזרחיים דורשת מילוי טפסים, הגשת מסמכים, מתן הצהרות וביצוע פעולות שונות אל מול מוסדות המדינה. הליך זה עשוי להתגלות כמורכב בייחוד כאשר הוא מתבצע במדינה זרה המתנהלת בשפה שונה. יום הנישואין הוא אחד הימים המשמעותיים ביותר בחייו של כל אדם ורצוי מאוד לעשות את כל הניתן על מנת שהיום הזה יהיה באמת שמח וחסר דאגות וישאיר אלצכם רק זכרונות טובים. איש לא רוצה להזמין חבילת ירח דבש, לטוס למדינה זרה, להגיע עם בן/בת הזוג למקום המיועד לעריכת הטקס ולגלות ברגע האחרון שחסר מסמך, חתימה או אישור או להיתקל בקושי אחר העשוי להעיב על השמחה. ליווי של עו"ד אוסטרי מקומי באוסטריה, אם לזוג דו מיני ואם לזוג חד מיני,  יכול בהחלט לפתור את הקשיים שעשויים להתעורר במהלך התהליך. 
מהם אם כן, השלבים השונים שנדרש לעבור זוג המעוניין בעריכת נישואין אזרחיים באוסטריה?
 

היתר נישואין

כמו מדינות רבות אחרות, זוג המעוניין להינשא באוסטריה נדרש לקבל תחילה היתר נישואין. כלומר, עליו לקבל אישור מוקדם של הרשויות באוסטריה המעיד על כך שהוא אכן רשאי להינשא. במסגרת תהליך קבלת האישור בודקות הרשויות באוסטריה בין היתר שבני הזוג הם בגירים ובעלי כשרות משפטית, שאין ביניהם קרבת דם או קשר משפחתי אחר (כגון יחסי הורה מאמץ ומאומץ) וכי מי מבני הזוג אינם נשואים בנישואין קודמים.
המסמכים העיקריים הנדרשים לצורך קבלת היתר נישואין הם:
  • תעודה מזהה (דרכון);
  • תמצית רישום ממרשם האוכלוסין הישראלי;
  • תעודת לידה של כל אחד מבני הזוג;
מסמכים אלה צריכים להיות מתורגמים לשפה הגרמנית באמצעות מתורגמן מוסך בעל רשיון באוסטריה וכן מאומתים באישור "אפוסטיל" על מנת להקנות להם תוקף משפטי בינלאומי.
בנוסף לכך, נדרשים בני הזוג העתידיים למלא ולחתום על הצהרה על כשרות להינשא. מדובר במסמך אשר מטרתו לוודא את הכשרות החוקית של בני הזוג להינשא אשר במקור ערוך בשפה הגרמנית על כן עליו להיות מתורגם תחילה לשפה העברית, להיחתם בפני נוטריון, לקבל אישור אפוסטיל ולאחר מכן להיות מתורגם חזרה לשפה הגרמנית באמצעות מתורגמן מוסמך.
ככלל, הליך קבלת היתר הנישואין מתבצע באופן פרונטלי מספר שבועות לפני מועד עריכת טקס הנישואין. יחד עם זאת, בזכות סיוע של עורכי הדין מנציגות משרדנו באוסטריה, ניתן לערוך את ההליך גם מרחוק, בהיותכם בישראל באופן שיאפשר לכם לקבל ליווי צמוד בהכנת כל המסמכים הנדרשים, מילוי כל הטפסים הנדרשים, תרגום משפטי של המסמכים ואימות של המסמכים כך שיהיה להם תוקף משפטי לצורך הגשתם לרשויות באוסטריה. 
 

תיאום מועד לעריכת הטקס

עם מתן היתר נישואין ניתן לתאם מועד לעריכת טקס הנישואין ולתכנן את כל הסידורים הלוגיסטיים הנדרשים (כגון הזמנת כרטיסי הטיסה, בתי המלון, מקום לאירוע או חבילת ירח דבש).
טקס הנישואין האזרחיים באוסטריה מתבצע בפני רשם נישואין והוא מצריך תיאום של מספר שבועות מראש שגם אותו ידאגו לבצע עורכי הדין מנציגות משרדנו באוסטריה.
 

עריכת הטקס ואימות מסמכים

לאחר תיאום המועד המיועד, מגיע היום החגיגי שבו נערך הטקס וגם כאן עורך דין אוסטרי מקומי מנציגות משרדנו שבאוסטריה יוכל ללוות אתכם במהלך הטקס, לדאוג לכך שהטקס יתורגם לשפה שבה אתם דוברים ולוודא שבתום הטקס מונפקת תעודת נישואין כחוק.
בנוסף, במהלך הטקס יוכלו בני הזוג או אחד מהם להביע את רצונם לשנות את שם המשפחה.
עם קבלת תעודת הנישואין האוסטרית ידאגו עורכי הדין האוסטרים מנציגות משרדנו באוסטריה לאימותה באישור אפוסטיל על מנת להקנות לה מעמד חוקי מחייב בישראל.
בתום הטקס תוכלו לעבור אל המשך התכניות החגיגיות שאותן תכננתם/ן עבור עצמכם/ן, אם זה אירוע משפחתי, ארוחה חגיגית או ירח דבש מפנק.
 

הודעה על שינוי מצב משפחתי בישראל

חשוב להיות ערים לכך שעל פי החוק בישראל (סעיף 17 לחוק מרשם האוכלוסין, תשכ"ה- 1965), אדם שחל שינוי במצבו המשפחתי, גם אם השינוי נובע מנישואין אזרחיים בחו"ל, גם אם הזוג דו מיני ואם אם הזוג הוא חד מיני, מחויב להודיע על כך לרשות האוכלוסין וזאת בתוך 30 יום ממועד השינוי.
אנו נוכל לסייע לכם כמובן שתהיה בידיכם תעודת נישואין מאומתת כדין אותה תוכלו להציג בפני רשות האוכלוסין בישראל על מנת לעדכן את המצב המשפחתי שלכם במרשם האוכלוסין.
 

הסכם נישואין ויחסי ממון

לצד מיסוד קשר הנישואין קיימת חשיבות עליונה במעלה, אם כי אין חובה לכך,  למסד גם היחסים העתידיים בין בני הזוג, הן במישור הכלכלי, הן במישור הטיפול בילדים, בין אם קיימים ובין אם רק עתידיים והן למקרה המצער של פרידה.
עריכת הסכם יחסי ממון מסודר וברור תאפשר לכם כבני זוג להגיע לתיאום ציפיות מירבי ולהגביר את הוודאות לגבי עתידכם, הן למקרה של עתיד משותף בתקווה שתזכו בו עד 120 והן למקרה של פרידה עתידית, חו"ח.
עריכת הסכם נישואין ויחסי ממון הוא תהליך בעל חשיבות רבה שבו ניתנת לבני הזוג העתידיים הזדמנות לקיים הידברות כנה ורצינית ולהגיע להסכמות אמיתיות לגבי האופן שבו ייראה הקשר העתידי. תהליך זה וההסכם שנחתם בעקבותיו יכול לחסוך אי הבנות וסכסוכים רבים בעתיד ולמנוע פערי ציפיות ופערי מידע שלעיתים עשויים להעיב על הקשר הזוגי.
כך תוכלו לקבוע מראש את האופן שבו ייראו חייכם המשותפים בנקודת הזמן המיטבית של כיבוד הדדי ורצון אמיתי למסד את הקשר הזוגי.
עריכת הסכם נישואין ובמקרים המתאימים גם קבלת צו הורות פסיקתי, הינם בעלי חשיבות מכרעת במיוחד עבור מי ששוקל לגדל ילדים שאינם ילדיו הביולוגיים (כגון בני זוג חד מיניים). היעדר הסדרה של  מעמד ההורה שאינו הורהו הביולוגי של הילד עשויה להוביל לניהול הליכים משפטיים קשים ומורכבים במקרה של חילוקי דעות עתידיים בין בני הזוג.
כמובן, אם בחלוף הזמן תחליטו לעדכן את ההסדרים שעליהם הסכמתם במסגרת הסכם יחסי הממון וככל שתהיה בין בני הזוג הבנה והסכמה הדדית בעניין זה תוכלו, בכל עת, לערוך הסכם חדש שיבטא את ראיית עולמכם העדכנית.  את הסכם יחסיי הממון תוכלו לערוך במדינת תושבותכם ולקבוע שהדין החל עליו הוא הדין במדינת התושבות, לדוגמא ישראל ותוכלו להחליט לערוך את ההסכם באוסטריה באמצעות עו"ד אוסטרי ולקבוע כי הדין החל עליו הוא דין אוסטרי. כמו כן תוכלו להסכים בהסכם היכן ובפני איזה בית משפט או בורר ידונו מחלוקות היה וחו"ח יתעוררו כאלה בעתיד.
 

נישואין אזרחיים באוסטריה - בסיוע עורך דין אוסטרי

אם אתם שוקלים למסד את הקשר הזוגי שלכם באמצעות טקס נישואין אזרחיים, תהיה הסיבה לכך אשר תהיה, פתוחה בפניכם הדרך לעשות זאת באחת המדינות המופלאות באירופה - אוסטריה. מלבד כל הטוב שמציעה מדינה זו לבאים בשעריה, כעת גם התהליך הממסדי הכרוך בעריכת טקס נישואין הופך לפשוט ונוח באמצעות ליווי אישי ומקצועי של עורכי דין אוסטרי החל משלב התכנון בהיותכם בישראל ו/או במדינת תושבות אחרת ועד לטקס הנישואין באוסטריה.
 
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

חקיקת דיני הפצה באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

בשל מיקומה הגיאוגרפי במרכז אירופה, אוסטריה מהווה מיקום מעולה להפצת שירותים וסחורות ממדינות שאינן באיחוד האירופי כמו ישראל. בהקשר זה, יש לקחת בחשבון כמה דרישות פורמליות.

הוצאת דרכון אוסטרי / אזרחות אוסטרית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו באוסטריה מטפל בכל מה שקשור בהגשת בקשות אלה לאזרחות כולל תרגום מוסמך של המסמכים וכן ייצוג מלא מול הרשויות באוסטריה.

נישואין אזרחיים באוסטריה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי יגאל רוזנברג, עו"ד

עד היום מדינת ישראל לא הסדירה את מוסד הנישואין האזרחיים בתחומי המדינה וכל יוזמות החקיקה אשר הוצעו בעניין זה עד כה - כשלו. יחד עם זאת, המדינה בהחלט מכירה בנישואין אזרחיים שנערכו בחו"ל ומעניקה לבני הזוג שנישאו בחו"ל מעמד חוקי השווה למעמדם של אלה שנישאו בנישואין דתיים בישראל.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.