מאת:


חובת הגשת דוח בעת רילוקיישן או ניתוק תושבות

 

יחיד הטוען לניתוק תושבות לצרכי מס חייב בהגשת דוח לפקיד השומה גם אם אין לו הכנסה חייבת וזאת במידה והיחיד מקיים אחת משתי "חזקות הימים" כאמור בהגדרת "תושב ישראל בסעיף 1 לפקודת מס הכנסה. מלבד העובדה כי אי הגשת הדוח מהווה עבירה פלילית יש לדוח זה השלכות רחבות.
 
במסגרת תיקון 223 לפקודת מס הכנסה (בתוקף משנת 2016) הורחבה חובת הדיווח  והוסף סעיף  131 (א) (5ה) הקובע, חובת הגשת דוח שנתי על יחיד אשר בשנת המס בה הוא טוען לניתוק תושבות התקיימה בו אחת מהחלופות הבאות:
  1. כאשר היחיד שהה בישראל יותר מ -  183 ימים והוא טוען כי אינו תושב ישראל.
  2. כאשר היחיד שהה בישראל יותר מ – 30 ימים וסך כל תקופת שהייתו בישראל בשנת המס ובשנתיים שקדמו לה הוא 425 ימים או יותר.
לעניין זה חשוב לציין כי בפסק דין של בית המשפט העליון בעניין פלוני (ע"א 3328/15  פלוני נ' פקיד השומה אשקלון) אימץ בית המשפט את עמדת פקיד השומה וקבע כי בספירת חזקות הימים יש לקחת בחשבון גם את יום הכניסה וגם את יום היציאה, כיום בישראל.
 
במידה ואחת מהחלופות לעיל מתקיימת, רואים את היחיד כ – "תושב ישראל" לצרכי מס (לפי חזקת הימים) ועליו להגיש דוח שנתי בו יפרט את העובדות לפיהן יש לראות בו כמי שאינו תושב ישראל לצרכי מס, למרות חזקת הימים. כלומר עובדות המצביעות כי מרכז החיים שלו אינו בישראל.
בהתאם להנחיית רשות המיסים יש לצרף לדוח על ההכנסות את טופס מס' 1348. המדובר בטופס אשר על הנישום למלא והוא מורכב משאלות המגדירות את מרכז חייו של יחיד.
 

שאלות בטופס ניתוק תושבות

השאלות שנשאלות בטופס הינן מורכבות ותכליתן לברר את מרכז החיים הכלכלי – מקום עיסוק, מקום דיווח למס, מקום חשבונות הבנק הפעילים, מקום הנכסים. מרכז חיים אישי – מקום המגורים, בית הקבע, מקום מגורי האשה והילדים, המקום בו הילדים לומדים. קשרים חברתיים – חברות באירגונים חברתיים.
בנוסף, יש לצרף דוח מילולי הכולל את העובדות והטענות והמשפטיות בעטיין היחיד סבור כי אינו נחשב תושב לצרכי מס בישראל בצירוף מסמכים מאמתים.
 

הגשת דוח ניתוק תושבות לצרכי מס

הגשת דוח ניתוק תושבות לצרכי מס הינה חובה בחוק ואי הגשתו, או הגשתו באיחור הינה עבירה על החוק החושפת את היחיד להשלכות פליליות, עיצומים כספיים וקנסות. כמו כן, במקרה של אי הגשתו עלול פקיד השומה לטעון לאי ניתוק תושבות או ניתוק מאוחר יותר, דבר העלול לפגוע בנישום הן בחיובן של הכנסות כתושב ישראל והן בזכויות המגיעות כתושב חוזר בעת שישוב לישראל. ככל שהדוח יוגש במועד כך יצבור הנישום תקופה בחו"ל כתושב חוץ.
חשוב לציין, כי בהתאם לסעיף 145 לפקודת מס הכנסה רשאי פקיד השומה לבדוק את הדוח תוך 4 שנים מתום שנת המס בה הוגש. הגשת דוח ניתוק תושבות במועד מתחילה את מירוץ ההתיישנות, כך שכל עוד הדוח לא נבדק על ידי רשות המיסים בתקופות המנויות בחוק כאמור, היא תתקשה לטעון כי הנישום תושב ישראל וחייב במס בישראל בגין הכנסותיו. בשים לב כי רשות המיסים בודקת אחוזים בודדים בלבד מהדוחות כל שנה.
 
תכנון נכון של ההגירה לחו"ל, שמירת התיעוד הרלבנטי בנסיבות העניין, יכול לחסוך חבויות מס ודיווחים לרשויות המס בישראל, בלי להסתכן בחשיפה פלילית ואזרחית בעתיד.
 
 
דוח ניתוק תושבות לצרכי מס

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.