מאת:


"תושב חוזר ותיק" - הטבות מס מפתות עבור החוזרים להתגורר בישראל בשנת 2020

מגפת הקורונה טרפה את הקלפים בשנת 2020 ושינתה למעשה את העולם כפי שאנו מכירים אותו במרבית תחומי החיים ובפרט עבור עסקים רבים בהם ניכרת השפעה משמעותית של המגיפה, החל מאופן ההתנהלות היום-יומי של הפרט, אשר משפיע על מגזרים שלמים וכן מוריד ביקוש למוצרים, וכתוצאה מאלה גם ירידה דרסטית בהיקף התעסוקה הגלובלי, ועמה עלייה בהיקף האבטלה.
 
ישראלים רבים אשר היגרו מישראל לפני שנים רבות, או יהודים שמעולם לא היו תושבי ישראל, מתחבטים בימים אלה באפשרות העלייה / חזרה להתגורר ולהשתקע בישראל ממניעים שונים בהם תחושת ביטחון כלכלי, חזרה לחיק המשפחה וכן היבטים של עלויות טיפול רפואי אשר מסובסד בישראל בהיקף גבוה (הדבר אף משתקף לראות בנתוני הסוכנות היהודית, הצופים הכפלה של מספר הישראלים החוזרים/עולים חדשים בשנת 2020 ביחס לשנים עברו). על מנת לעודד עלייה לישראל, המדינה מעניקה שורה של הטבות עבור הזכאים לכך, בהן הטבות מס לצורך העברת כספים שמקורם מחוץ לישראל, המשך ניהול עסקים זרים לאחר מועד העלייה ועוד. הטבות המס קבועות, בין השאר, בפקודת מס הכנסה [נוסח חדש} ("הפקודה"), אשר מבחינה בין סוגי המהגרים לישראל לפי מאפייניהם, ובהתאם קובעת מה הן הטבות המס שיינתנו לכל סוג. לצורך זכאות להטבות מס כאמור, נדרש הנישום להוכיח כי לא היה "תושב ישראל" כהגדרת הפקודה, באופן בו לא שהה בישראל יותר מסך הימים הקבוע בפקודה, וכן לא קיים את מרכז חייו בישראל (מצב אשר נבחן לאור נסיבותיו של הנישום). נישומים אלה עשויים לקבל מעמד "תושב חוץ" אשר במידה והוגדרו כך למשך תקופה בת 5 שנים יזכו להטבות כ-"תושב חוזר" ובמידה והוגדרו כך למשך 10 שנים יוגדרו כ-"תושב חוזר ותיק".
 
בדומה לכך, יהודים שמהגרים לישראל ומעולם לא התגוררו בה דרך קבע ("עולים חדשים"), עשויים לקבל מעמד "תושב ישראל לראשונה", המקנה עבורם זכאות להטבות מס המוגדרות בפקודה. הטבות נוספות אליהם זכאים תושבים חוזרים הן ממשרד הקליטה והעלייה וכן מהמוסד לביטוח לאומי. בין ההטבות להן זכאים תושבים חוזרים ותיקים ועולים חדשים ניתן למצוא:
  • פטור ממס על הכנסות אקטיביות ופסיביות (ביניהן רווחי הון ממימוש נכסים והשקעות) על כל הכנסה שמקורה מחוץ לישראל, למשך 10 שנים.
  • שיעור המס פנסיה מחוץ לישראל לא יעלה על שיעור המס שהיה חל על הנישום לו הפנסיה הייתה חייבת במס במדינה הזרה.
  • הנחות במס רכישה ברכישת דירת מגורים בישראל אשר נרכשה שנה לפני מועד כניסתו לישראל ועד שבע שנים לאחר עלייתו ארצה ע"י עולה חדש, או שנתיים לפני מועד החזרה ארצה לתושב חוזר ותיק.
  • פטור לתושב חוזר ותיק מהגשת דוח שנתי לרשויות המס בגין הכנסות מחוץ לישראל, הפטור יחול על הכנסות הפטורות ממס. כמו כן, פטור מדיווח על נכסים מחוץ לישראל במסגרת הצהרת ההון.
 
הטבות המס כאמור מאפשרות לנישום לפעול אקטיבית מול רשות המיסים, באמצעות הליך פרה-רולינג. הליך זה דורש התנהלות מושכלת לצורך מיצוי כלל הזכויות וההטבות אותן זכאי לדרוש כל תושב חוזר או תושב חוזר ותיק כחוק. בכוחה של התנהלות משפטית נכונה ומושכלת בליווי משפטי איכותי להקנות זכאות להטבות מחד ולמנוע הסתבכות פלילית בגין דיווח כוזב או אי דיווח לרשויות המס מאידך. התנהלות זו עשויה לכלול חוות דעת משפטית אשר בכוחה להצביע על נקיטת אמצעים מספקים על מנת לוודא את קיום הוראות הדין. לאחר החזרה/עלייה לישראל יהיה הנישום "תושב ישראל" לכל דבר ועניין, וכל הכנסה אשר יפיק בישראל תהיה כפופה למס בישראל בהתאם לפקודה, כאשר עלול להיווצר מצב בו הנישום יוותר תושב מס במדינה ממנה הגיע, ועלולה להיווצר חבות מס בחו"ל עבור הכנסה שהופקה בארץ (בדומה למצב עבור תושבי ישראל המפיקים הכנסות בחו"ל וחייבים עבורן במס בישראל).
 
העברת כספים מחו"ל לישראל
העברת כספים לארץ כחלק מהליך ההגירה  לישראל עלולה להיתקל אף היא במכשולים לא מועטים. חוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000 ("חוק איסור הלבנת הון") מחייב גופים בנקאיים בביצוע רגולציה פנימית מחמירה לצורך איתור מקורות הכספים המועברים אליהם מחשבונות זרים, על מנת להפחית את הסיכון כי כספים אלה מקורם בעבירות פליליות או קשורים לטרור. בהתאם, בנקים בישראל נוקטים בגישה מחמירה ביותר ומערימים לא אחת קשיים משמעותיים עבור בעלי חשבונות להעביר כספים מחו"ל לחשבונם בארץ. לצורך הימנעות מההליכים הלא נעימים (העלולים להסתיים אף בבית המשפט), כדאי למהגרים לישראל לפעול מבעוד מועד ולהשיג תיעוד אשר יש בכוחו להצביע הן על מקורו של הכסף והן על עובדת ביצועם של תשלומי מס הנובעים ממנו בחו"ל. 
 
משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס מתמחה במתן מענה לתושבים חוזרים ועולים חדשים - לטובת תיאום פגישה צרו קשר עם עו"ד אלי דורון 054-4251054
הטבות מס לחוזרים לישראל 2020

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

דין הפיצוי כדין הפרצה אותה נועד לכסות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ברצוננו לעדכנכם, כי לאחרונה ניתן פסק דין אשר עסק בערעורו של שחקן כדורגל זר ששיחק בקבוצת הכדורגל מכבי חיפה, אשר במסגרת סיום חוזה העסקתו בקבוצה בטרם עת קיבל פיצוי על סך 150,000 יורו

הצטרפות ישראל למתווה מיסוי הכלכלה הדיגיטלית של ה-OECD

מאת: צביה שיף, עו"ד; עמית כהן,עו"ד

לקראת אישור המתווה בוועדה הייעודית ב-OECD בתאריך 30 ביוני 2021, ממשרד האוצר נמסר על הכוונה לאשר מתווה מיסוי הכלכלה הדיגיטלית מצד ישראל, קראו כאן בהרחבה בנושא.

חבות מס בהשכרת דירת מגורים ברומניה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

ישראלים רבים מעדיפים לנתב את השקעתם לעבר מדינות מחוץ לישראל, שם המס בגין עצם רכישת הדירה נמוך מזה החל בארץ, התשואה לא אחת גבוהה יותר והגישה של המדינה כלפי המשקיעים בדירות נוחה יותר - כך לדוגמא ניתן למצוא ישראלים רבים המחליטים להשקיע ברכישת דירות ברומניה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים