מאת:


גילוי מרצון 2020? רשות המיסים בוחנת: גילוי מרצון על מזומן

לאחרונה פורסם כי רשות המיסים בוחנת מתווה לחידוש תוכנית "גילוי מרצון" אשר תאפשר לישראלים לדווח על מזומן שבידיהם הנובע מהכנסות שצברו ולגביהן לא דיווחו או שילמו מס בעבר, וכתוצאה מכך יתאפשר שימוש בכספים אלו "כדת וכדין" ללא חשש מהליכים פליליים. המתווה המתגבש תואם להצעה שהוגשה על ידי משרדנו לשר האוצר.
 
"גילוי מרצון" - תמריץ מדינתי לדיווח ותשלום מיסים עבור הון לא מדווח
בהמשך לשינוי שיטת המיסוי בישראל משיטה טריטוריאלית (בה מוטל המס על הכנסות המופקות בשטח ישראל) לשיטה פרסונלית (בה מוטל מס על הכנסות "תושב ישראל", ללא קשר למקום הפקתן), נקבע נוהל "גילוי מרצון". נוהל זה נועד לאפשר לנישומים לדווח ולשלם את המס הנובע מהכנסותיהם שלא דווחו תוך מתן חסינות מהליכים פליליים הנובעים מאי דיווח ותשלום כאמור וזאת במטרה לאפשר לאנשים שלא ידעו שעליהם לדווח ולשלם את המס הנובע מאותן הכנסות מבלי לעמוד מול סכנות ההליכים הפליליים, תוך חיסכון עבור המדינה בעלויות הכרוכות באותם הליכים פליליים. נוהל זה נחל הצלחה גדולה והביא לגידול משמעותי במס אשר שולם לקופת המדינה מחד וחיסכון עבור המדינה בהוצאות הכרוכות באיתור, גבייה ונקיטת הליכים פליליים אגב אותן הכנסות מאידך, כאשר חלק משמעותי מן ההכנסות שדווחו במסגרתו כללו הכנסות שהופקו מחוץ לישראל שהינן קשות מאוד לאיתור. בסוף שנת 2019 הסתיים הנוהל, כך שבאופן רשמי, נכון להיום נישום אשר לו הכנסות שלא דווחו כנדרש חשוף לסיכון של נקיטת הליכים פליליים כנגדו (מלבד חובת תשלום המס במישור האזרחי) וזאת גם אם יגלה לרשות מרצונו על העלמותיו.
 
הצעתנו לשר האוצר - גילוי מרצון על הכנסות "פירותיות" עם שיעור מס אחיד
משרדנו פנה בסוף חודש מרץ 2020 לשר האוצר בבקשה לחדש את נוהל גילוי מרצון, תוך התאמתו כתמריץ לדיווח על הכנסות ממקור "פירותי" (עבודה, משלח יד וכיו"ב), כך שייקבע שיעור מס אחיד ומופחת עבור הכנסות מסוג זה. עמדתנו הייתה כי המצב הכלכלי מחייב יצירת תמריץ עבור נישומים לדווח ולשלם את המס הנובע מהכנסותיהם שאינן מדווחות כיום וזאת באמצעות מתן וודאות לנישום לגבי שיעור המס אשר ייגזר מדיווחיו אלו (קביעת סכום מוחלט וסופי אותו יידרש הנישום לשלם בגין הכנסותיו - מבחינת מס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי), תוך שהטבות אלו יינתנו בקשר להכנסות שהופקו ממקור חוקי בלבד. בכך, לשיטתנו, ייגדל בסיס המס ובהתאם יעלו הכנסות המדינה ממיסים באופן שיאפשר להתמודד עם האתגרים הכלכליים העומדים בפני ישראל בעת הזו.
 
 
בחינת עמדתנו על ידי רשות המיסים
לאחרונה פורסם כי רשות המיסים שוקלת מתווה לחידוש נוהל גילוי מרצון הדומה מאוד להצעתנו, באופן בו יתאפשר לנישומים לדווח ולשלם את המס הנובע ממזומן המוחזק בידיהם ואשר לא דווח לרשויות המס עד כה. לפי המתווה המסתמן נישום שידווח על סכומי מזומן גבוהים שברשותו (ללא חשיבות למקור הכספים – הכנסות "פירותיות" או "הוניות") וישלם את המס הנדרש עליהם (מבלי שצוין באם מדובר על שיעור מס מופחת אחיד או הטבת מס אחרת כלשהיא), יקבל חסינות מהליך פלילי הנובע מאי הדיווח. כמו כן, האפשרות שהכסף התקבל בידי הנישום שלא כדין ("כסף שחור") לא תילקח בחשבון לצורך ההחלטה באם להעניק את ההטבה או לאו. אנו מברכים את משרד האוצר על הטיית אזנו ובחינת האפשרות לייצר מנגנון אטרקטיבי עבור נישומים לדווח על הכנסותיהם במסגרת גילוי מרצון, תוך יצירת רווח הן למדינה - בגין הגדלת גביית המס מחד וחיסכון בהוצאות הכרוכות בהליכים פליליים ואיתור הון לא מדווח מאידך, והן לנישומים אשר יוכלו לעשות שימוש מסודר בהכנסות שהפיקו בעבר והוחזקו בידיהם, ולמעלה מכל - לישון בשקט מבלי לחשוש לגבי הליכים פליליים שינקטו כנגדם. אנו מבקשים מרשות המס להורות כי המגלה ישלם מס מופחת הנגזר מהסכום הנחשף ולא לדרוש תשלום מס מלא. תשלום מס מלא, משמע מס הכנסה, בט"ל ומע"מ יעמיד את האזרח במצב בו גילוי יותיר אותו ללא הכנסה "מוכשרת" ו/או עם הכנסה "מוכשרת" זניחה. הצעתנו היא לקבוע כי על המכיר יוטל מס של 20% בגין ההון המוכשר, כך ש-80% מההון הנותר יוכשר, כל שהאזרח יוכל להפקידו בבנק ולעשות בו שימוש חוקי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.75 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גילוי מרצון 2021 לנטרול עבירות מס והכשרת הון שחור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לפעול בשמך לטובת נטרול עבירות מס והכשרת הון שחור בצורה הזהירה והמקצועית ביותר מול הגורמים המוסמכים ברשות המס וזאת בהסתמך על ניסיון ושיטות עבודה ייחודיות ומקצועיות.

לגישתנו יש צורך במסלול "חנינת מס" לצד גילוי מרצון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

הצעתנו עבור "חנינת מס" תביא לידי גביה מהירה של מיליארדים של שקלים על ידי רשות המסים. לגישתנו, מהלך שכזה, יזרים לקופת המדינה סכומים העולים באופן משמעותי על הסכומים שהתקבלו עקב יישום הליך הגילוי מרצון.

החזרת נוהל גילוי מרצון 2021

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

רשות המסים מודיעה כי בכוונתה לחדש את נוהל הגילוי מרצון, הפעם, ככל הנראה, בשונה מפעמים קודמות, יחודש הנוהל באופן קבוע ולא לפרק זמן קצוב - לחצו כאן לכל הפרטים החשובים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.