מאת:

הליך גישור בתקופת משבר הקורונה - לפתרון בריא ומהיר!

המשבר במשק בעקבות מגפת הקורונה הביא לכך שישראלים רבים, עסקים ופרטיים, מוצאים עצמם בפני סכסוכים משפטיים ואי הסכמות שונות, הפוגעים ביכולתם לחזור לשגרה ומסבים לצדדים נזקים מיותרים, לרוב עקב אי הוודאות השוררת בימים אלו כורח המצב. סכסוכים חוזיים ואחרים הנובעים ממשבר הקורונה (כך למשל בין שוכרים ומשכירים, הפרות של הסכמים, אי החזר הלוואות, סכסוכים בתוך משפחות ועוד), לצד צמצום לסירוגין של פעילות בתי המשפט ו/או הטלת מגבלות אחרות, לא מקלים על הצדדים המבקשים לסיים עם המחלוקת "ולהתקדם קדימה".

מטבע הדברים בחלק גדול של המקרים, בהליכים שכאלו הכרוכים בהעסקת עו"ד לשני הצדדים לשם ייצוגם בפני בית המשפט, יהיו כרוכים בעלויות משפט נכבדות ובהתמשכות הליכים מעבר למקובל, בהתאם לקצב התנהלות בתי המשפט, מגבלות הנובעות מהמגפה וכו'. משכך, בחירה בהליך גישור אשר מאפשר הגשמת יתרונות רבים לצדדים, הינה לפעמים שקולה לדרך המלך ויש בה כדי להקנות יתרונות רבים, במיוחד בשעה קשה זו בה מבקשים מענה מהיר וזול ובפרט אם הליך זה מתנהל בפני פיגורה משפטית בעלת ניסיון רב דוגמת השופט בדימוס יעקב וגנר אשר נמנה על צוות משרדנו ומי ששימש כסגן נשיא בית המשפט השלום עשרות בשנים. ברור כי בחינת המקרה על ידי גורם אובייקטיבי, אשר לא מייצג את מי מהצדדים אלא מסתכל על המחלוקת באופן אובייקטיבי וכזה המכיר מקרוב את המקובל באולמות בתי המשפט, יידע להציע לצדדים דרכים לגישור ופשרה, כזו הצופה פני עתיד ואשר עשויה לחסוך עוגמת נפש רבה. מגשר מקצועי ומנוסה יידע ללמוד את עובדות המקרה במהירות, לדון עם שני הצדדים ביחד ועם כל אחד מהצדדים לחוד, ובהישען על ניסיונו לנסות ולהציג בפני המעורבים את מה שממילא בית המשפט עשויי לקבוע במקרים מסוג זה תחת ניהול משפט ממושך – ולהגיע לידי הבנה כאן ועכשיו.
 
הליך משפטי אל מול הליך גישור
הליך משפטי בבית משפט כרוך בעלויות גבוהות ואף עלול להימשך זמן רב. ידוע לכל כי הליכים משפטיים כרוכים בעלויות ניכרות בעוד שהמשק נמצא בשפל חסר תקדים ולישראלים רבים חשוב לעשות כל שניתן על מנת לחסוך בעלויות. זאת ועוד, הגישה הישירה לבתי המשפט נחסמה לפרקים בעבור האדם מן הישוב וזאת עקב המגפה ואין לדעת מה יוליד בעניין יום, מה שעלול לעכב עוד יותר הליכים והחלטות. לפיכך, נראה כי דרך יעילה בחלק לא מבוטל מהסכסוכים, מתוך מטרה הדדית ליישב את המחלוקת בצורה מהירה ויעילה, היא באמצעות שימוש בהליכי גישור, בסיוע משפטן מנוסה אשר יידע להעמיד מראה אל מול הצדדים, לנסות ולהעריך ביחד עמם מה צפוי להיפסק היה וההליך יתנהל בפני בית משפט ועל סמך זאת להגיע להסכם אשר ייערך על ידו בהגינות ובשקיפות ובאופן המבטא את שהוסכם על דעת שני הצדדים, כשאלו יכולים להיות מיוצגים על ידי עו"ד ויכולים במקרים רבים לגשת לגישור גם ללא כל ייצוג משפטי ו-"להסתפק" בעמדה השקולה של המגשר המנוסה.
 
יתרונות הליך הגישור הינם נרחבים - הליך זה מאפשר לצדדים לקיים שיח מעבר להיבט המשפטי הנורמטיבי. הצדדים, בסיוע המגשר, יוכלו לבנות מכנה משותף שיאפשר את יישוב הסכסוך ואת המשך מערכת היחסים ביניהם באופן מיטבי, ככל שאכן יבקשו לשמר את הקשר ביניהם, להמשיך לעבוד או לחיות ביחד וכו'. חשוב להדגיש כי בשונה מהליכים משפטיים מסורתיים, בהליך גישור ניתן להגיע לפתרונות מוסכמים וייחודיים כאלה שגם לא מתפרסמים, בניגוד לפסקי דין אשר בדרך כלל הופכים להיות חלק מהמידע אשר מונגש לציבור הרחב, לרבות עיתונאים. הפתרון במקרה של גישור הוא שקט ודיסקרטי ובנוסף מדובר בהליך מהיר ויחסית זול, אשר לא מחייב את הצדדים ובכך אינו יכול להזיק להם. בעניין זה יובהר כי הליך גישור, להבדיל מהליך של בוררות, אינו מחייב את הצדדים. תפקיד המגשר הוא לנסות ולהביא את הצדדים להבנה ואם אינם מצליחים להגיע להבנה, יכולים הם להפסיק את ההליך וכל שארע בכתליו הינו בגדר חסוי ולא ניתן להביא ראיות מההליך בפני בית המשפט, היה והמקרה יגיע לבירור בפני בית משפט בהמשך. יתרה מזאת, קורה לא אחת, כי תוך כדי גישור הצדדים מחליטים, על סמך התרשמותם מהמגשר, להסמיכו ולאפשר לו לקבל החלטות כבורר. במקרה שכזה החלטת הבורר תחייב את הצדדים כמו כל פסק דין אחר (לאחר אישורו בבית המשפט המחוזי), אולם אופציה זו אפשרית רק במקרים בהם שני הצדדים מסכימים מראש להקנות למגשר סמכויות של בורר - היה ומי מהצדדים לא מעוניין, ההליך יישאר כהליך גישור בלבד.

משרדנו המורכב מעורכי דין, רואי חשבון, שופטים בדימוס ועוד, מתמחה בניהול הליכי גישור מוצלחים ויעילים המתנהלים בצורה נינוחה ועניינית, כאלה המביאים, לא אחת, את הצדדים לידי הסכמה מהירה. פנו אלינו כעת ונתאם פגישה לטובת קידום האמור. למענה ישיר ומהיר, ניתן ליצור קשר כעת עם עו"ד אלי דורון 054-4251054  

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.75 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הוצאת צו מניעה או צו עשה - סעד זמני

מאת: אלי דורון, עו"ד

באמצעות סעד זמני ניתן להגיע למצב שיחסוך כסף, זמן ואנרגיה ובנוסף, יקנה וודאות, כאן ועכשיו, תחת התנהלות ממושכת המותירה את כל המחלוקת באוויר, ומקשה על התנהלות בעלי הדין. כמובן שכל מקרה חייב להיבחן לגופו ולא תמיד ניתן לסיים את המחלוקת כבר בשלבים מוקדמים, אולם התנהלות נכונה יכולה למקסם את הסיכוי.

נפסק נגדך פסק דין כספי בסכום מהותי?​ - כך תפעל

מאת: אלי דורון, עו"ד

חלק נכבד מההליכים המשפטים מבוססים רצונו של תובע לקבל סעד כספי: ככל שישנה מחלוקת משפטית כספית מהותית נכון וראוי שלא להתנהל עצמאית, אלא להסתייע בעורך דין אזרחי על מנת שינתח את המצב ויגבש ביחד עם הנתבע אסטרטגיה משפטית.

הפרת הסכם שבעל פה - תביעה משפטית מתוחכמת

מאת: אלי דורון, עו"ד

עולם המשפט הינו עולם מורכב, יחד עם זאת הוא עולם מאוד הגיוני, כזה המתיישב עם הנהוג והמקובל ועם השכל היישר. כך, שכל בעיה משפטית בסופו של יום יושבת על היגיון ועל פעולות חיוניות מקובלות יותר או מקובלות פחות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.