מאת:


הליך גישור בתקופת משבר הקורונה - לפתרון בריא ומהיר!

המשבר במשק בעקבות מגפת הקורונה הביא לכך שישראלים רבים, עסקים ופרטיים, מוצאים עצמם בפני סכסוכים משפטיים ואי הסכמות שונות, הפוגעים ביכולתם לחזור לשגרה ומסבים לצדדים נזקים מיותרים, לרוב עקב אי הוודאות השוררת בימים אלו כורח המצב. סכסוכים חוזיים ואחרים הנובעים ממשבר הקורונה (כך למשל בין שוכרים ומשכירים, הפרות של הסכמים, אי החזר הלוואות, סכסוכים בתוך משפחות ועוד), לצד צמצום לסירוגין של פעילות בתי המשפט ו/או הטלת מגבלות אחרות, לא מקלים על הצדדים המבקשים לסיים עם המחלוקת "ולהתקדם קדימה".

מטבע הדברים בחלק גדול של המקרים, בהליכים שכאלו הכרוכים בהעסקת עו"ד לשני הצדדים לשם ייצוגם בפני בית המשפט, יהיו כרוכים בעלויות משפט נכבדות ובהתמשכות הליכים מעבר למקובל, בהתאם לקצב התנהלות בתי המשפט, מגבלות הנובעות מהמגפה וכו'. משכך, בחירה בהליך גישור אשר מאפשר הגשמת יתרונות רבים לצדדים, הינה לפעמים שקולה לדרך המלך ויש בה כדי להקנות יתרונות רבים, במיוחד בשעה קשה זו בה מבקשים מענה מהיר וזול ובפרט אם הליך זה מתנהל בפני פיגורה משפטית בעלת ניסיון רב דוגמת השופט בדימוס יעקב וגנר אשר נמנה על צוות משרדנו ומי ששימש כסגן נשיא בית המשפט השלום עשרות בשנים. ברור כי בחינת המקרה על ידי גורם אובייקטיבי, אשר לא מייצג את מי מהצדדים אלא מסתכל על המחלוקת באופן אובייקטיבי וכזה המכיר מקרוב את המקובל באולמות בתי המשפט, יידע להציע לצדדים דרכים לגישור ופשרה, כזו הצופה פני עתיד ואשר עשויה לחסוך עוגמת נפש רבה. מגשר מקצועי ומנוסה יידע ללמוד את עובדות המקרה במהירות, לדון עם שני הצדדים ביחד ועם כל אחד מהצדדים לחוד, ובהישען על ניסיונו לנסות ולהציג בפני המעורבים את מה שממילא בית המשפט עשויי לקבוע במקרים מסוג זה תחת ניהול משפט ממושך – ולהגיע לידי הבנה כאן ועכשיו.
 
הליך משפטי אל מול הליך גישור
הליך משפטי בבית משפט כרוך בעלויות גבוהות ואף עלול להימשך זמן רב. ידוע לכל כי הליכים משפטיים כרוכים בעלויות ניכרות בעוד שהמשק נמצא בשפל חסר תקדים ולישראלים רבים חשוב לעשות כל שניתן על מנת לחסוך בעלויות. זאת ועוד, הגישה הישירה לבתי המשפט נחסמה לפרקים בעבור האדם מן הישוב וזאת עקב המגפה ואין לדעת מה יוליד בעניין יום, מה שעלול לעכב עוד יותר הליכים והחלטות. לפיכך, נראה כי דרך יעילה בחלק לא מבוטל מהסכסוכים, מתוך מטרה הדדית ליישב את המחלוקת בצורה מהירה ויעילה, היא באמצעות שימוש בהליכי גישור, בסיוע משפטן מנוסה אשר יידע להעמיד מראה אל מול הצדדים, לנסות ולהעריך ביחד עמם מה צפוי להיפסק היה וההליך יתנהל בפני בית משפט ועל סמך זאת להגיע להסכם אשר ייערך על ידו בהגינות ובשקיפות ובאופן המבטא את שהוסכם על דעת שני הצדדים, כשאלו יכולים להיות מיוצגים על ידי עו"ד ויכולים במקרים רבים לגשת לגישור גם ללא כל ייצוג משפטי ו-"להסתפק" בעמדה השקולה של המגשר המנוסה.
 
יתרונות הליך הגישור הינם נרחבים - הליך זה מאפשר לצדדים לקיים שיח מעבר להיבט המשפטי הנורמטיבי. הצדדים, בסיוע המגשר, יוכלו לבנות מכנה משותף שיאפשר את יישוב הסכסוך ואת המשך מערכת היחסים ביניהם באופן מיטבי, ככל שאכן יבקשו לשמר את הקשר ביניהם, להמשיך לעבוד או לחיות ביחד וכו'. חשוב להדגיש כי בשונה מהליכים משפטיים מסורתיים, בהליך גישור ניתן להגיע לפתרונות מוסכמים וייחודיים כאלה שגם לא מתפרסמים, בניגוד לפסקי דין אשר בדרך כלל הופכים להיות חלק מהמידע אשר מונגש לציבור הרחב, לרבות עיתונאים. הפתרון במקרה של גישור הוא שקט ודיסקרטי ובנוסף מדובר בהליך מהיר ויחסית זול, אשר לא מחייב את הצדדים ובכך אינו יכול להזיק להם. בעניין זה יובהר כי הליך גישור, להבדיל מהליך של בוררות, אינו מחייב את הצדדים. תפקיד המגשר הוא לנסות ולהביא את הצדדים להבנה ואם אינם מצליחים להגיע להבנה, יכולים הם להפסיק את ההליך וכל שארע בכתליו הינו בגדר חסוי ולא ניתן להביא ראיות מההליך בפני בית המשפט, היה והמקרה יגיע לבירור בפני בית משפט בהמשך. יתרה מזאת, קורה לא אחת, כי תוך כדי גישור הצדדים מחליטים, על סמך התרשמותם מהמגשר, להסמיכו ולאפשר לו לקבל החלטות כבורר. במקרה שכזה החלטת הבורר תחייב את הצדדים כמו כל פסק דין אחר (לאחר אישורו בבית המשפט המחוזי), אולם אופציה זו אפשרית רק במקרים בהם שני הצדדים מסכימים מראש להקנות למגשר סמכויות של בורר - היה ומי מהצדדים לא מעוניין, ההליך יישאר כהליך גישור בלבד.

משרדנו המורכב מעורכי דין, רואי חשבון, שופטים בדימוס ועוד, מתמחה בניהול הליכי גישור מוצלחים ויעילים המתנהלים בצורה נינוחה ועניינית, כאלה המביאים, לא אחת, את הצדדים לידי הסכמה מהירה. פנו אלינו כעת ונתאם פגישה לטובת קידום האמור. למענה ישיר ומהיר, ניתן ליצור קשר כעת עם עו"ד אלי דורון 054-4251054  
הליך גישור בעידן הקורונה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.75 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים