מאת:

ייצוג מציעים, זוכים או מפסידים במכרזים בסיוע עו"ד ורו"ח מומחה בדיני מכרזים

כידוע חוק המכרזים מטיל חובה על גופים ציבוריים, מוניציפליים ואחרים לפרסם מכרז בגין עבודות הנדרשות לביצוע על ידי אותם גופים ולהתקשר חוזית לביצוע עם הגורם המתאים ביותר אובייקטיבית. כך מתפרסמים להם מדי שנה מכרזים בהיקף של מיליארדים רבים של שקלים.
 
החקיקה והפסיקה שעניינה בדיני מכרזים באה להבטיח כי המדינה, העירייה או כל גוף ציבורי אחר הכפוף לחוק המכרזים, לא יוכל להעדיף התקשרות ומתן עבודה דווקא לגורם כזה או אחר אלא מטעמים ענייניים 100% לטובת הציבור, משמע מטעמים של ניסיון, חוסן כלכלי, מחיר, איכות עבודה ועוד. החוק למעשה רוצה להבטיח כי העבודה וזהות מקבל העבודה יקבעו על ידי ועדת המכרזים הנקבעת פר מכרז, באופן אובייקטיבי, מבלי שלגורם כזה או אחרת תהא האפשרות להעדיף מקורב, בן משפחה ו/או כל גורם אחר לטובת קבלת העבודה. החוק בא להבטיח כי כבר משלב עריכת המכרז ופרסומו ברבים ועד לבחירת הגורם שיתקשר בהסכם וייבצע את העבודה - השיקולים יהיו עניינים בלבד, שההחלטה תהא נקייה, אובייקטיבית ותמת לב, כך שלא יווצר מצב בו קבלן או כל גורם אחר יקבל את העבודה בגלל "קשרים" או קירבה לגורם כזה או אחר החפץ ביקרו. החוק והפסיקה לוקחים בחשבון כי עסקינן בכספי ציבור אותם יש לנתב לטובת עבודה המיועדת לציבור, מתוך כספי הציבור. מטעם זה, הציבור אמור לקבל את השירות או הממכר מהגורם המתאים ביותר למשימה, אם ברמת טיב העבודה, מחיר העבודה ואם בכל מישור רלוונטי אחר.
 
הבעיה היא כי לא כך תמיד מתנהלים הדברים - המציאות מלמדת כי לא אחת גורם אינטרסנטי כזה או אחר פועל בניסיון לנתב את העבודה לטובת מי מטעמו ו/או לטובת גורם החפצים ביקרו, מה שאסור בתכלית האיסור, מה שבפני עצמו מהווה עוולה אזרחית ולפעמים גם עבירה פלילית. מגוון הליקויים בכל הקשור בדיני מכרזים הוא בלתי ניגמר. כך יוצא שניתן לאתר מכרזים עם ליקויים דוגמת אלה:
1. המכרז היה "תפור" כלומר שתלו בתנאי הסף של המכרז, או באופן אחר, תנאים אשר רק גורם ספציפי, אשר חפצים ביקרו והמסומן מראש, יכול לעמוד בו, תנאי שאין הכרח בו, תנאי אשר כל מטרתו או עיקר מטרתו הייתה למנוע ממתחרים או מציעים אחרים להגיש הצעה למכרז. בחלק מהמקרים המכרז ערוך בצורה מתוחכמת, לטובת הסתרת האמור, ולכן התמחות של עו"ד בתחום המכרזים לזיהויי האמור מתחייבת.
2. ועדת המכרזים ו/או מי מטעמה פסל על הסף הצעות שהוגשו שלא לצורך ובחוסר תום לב.
3. ועדת המכרזים אפלת לרעה מציע אחד ע"פ אחר, במובן זה שהיא לא החילה את אותו דין על כלל המציעים.
4. ועדת המכרזים ו/או מי מטעמה פעל בחוסר תום לב.
5. ועדת המכרזים או מי מטעמה פעל בניגוד עניינים ו/או בהעדר שקיפות.
6. ועוד אין ספור ליקויים כאלו ואחרים.
 
כיצד אנחנו יכולים לסייע במקרים שכאלו?
בכל מקרה שכזה, בו מתעוררת בעיה באשר למכרז כזה או אחר, משרדנו הוא הכתובת - למשרדנו המורכב מעו"ד, רו"ח וכלכלנים יוצאי רשויות מס, יוצאי משרד המשפטים ועוד, הידע והיכולת לתת לך, הנפגע ממכרז כזה או אחר את המענה המיידי, המתוחכם והמדויק ביותר, במהירות וביעילות. היה ואתה רואה כי חל עיוות, אם בשלב פרסום המכרז ואם ביישומו, אל תחכה, פנה אלינו מיידית. משרדנו מורגל בטיפול במכרזים ולנו עורכי דין המומחים בדיני מכרזים. אנו יודעים בדיוק מה לחפש, להפוך כל אבן ואבן, להפעיל את כל הכלים המשפטיים העומדים לזכותך לטובת הוצאת הצדק אל האור.
 
אל תוותר, אם אתה רואה שהמכרז יצא "תפור", אם אתה מבין כי יש אינטרסים סמויים, אם אתה מגלה כי יש גורם אשר מעדיף לתת את העבודה למקורב, אם אתה מרגיש מקופח או כי פעלו בחוסר תום לב, פנה אלינו לאלתר. משרדנו יודע לפעול במיידי לטובת הגשת עתירה מנהלית ו/או לנקוט בכל פעולה נדרשת על מנת להוציא את הצדק אל האור ולטובת נקיטה בכל פעולה מתחייבת לשם נטרול שיקולים זרים. זכור, מדובר כאן בכספי ציבור, זה שראש המועצה / ראש העיר / חבר וועדה או כל גורם אחר פחות מחבב אותך ו/או היה וזה הנמנה על מקבלי ההחלטות רוצה "לעזור" לאחר, אין בכך כדי לפגוע בך ובפרנסתך. אם לך יש את היכולת, הידע, הניסיון והמחיר הטוב לטובת מתן מענה ולטובת קבלת העבודה הציבורית לטובת כלל הציבור, עלייך לפעול מיחדית. נוסיף כי אסור להשתהות, יש לפעול ללא דיחוי כיוון שהשתהות עלולה להביא לידי "הפסד טכני", משכך חייבים לפעול מהר. כך גם במקרה בו אתה מזהה כי המכרז מראש נערך בצורה "תפורה", אל תחכה לשלב מסירת ההצעות, פעל מיידית באמצעות עו"ד מומחה בדיני מכרזים. בחלק גדול של המקרים יודעים אנו לפעול במהירות כיחידה לוחמת, על סמך הניירת והמסמכים, לטובת קידום עניינך. בחלק אחר של המקרים נדרשת מלאכת חקירה ועבודת שטח באמצעות חוקר פרטי, אותו אנו מתורגלים בלהפעיל. כל מקרה יבחן ויטופל על ידינו לגופו, שהרי כל עיוות מחייב את הטיפול שלו.
 
אל תחכה, פנה אלינו עתה, אפשר לנו במיידי לפעול, חייג כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251054

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

תצהיר כוזב במסגרת מכרז הוא פגם שאינו ניתן לתיקון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט קבע: צירוף תצהיר כוזב במסגרת מכרז הוא פגם שאינו ניתן לתיקון ומחייב פסילת הצעה...

במכרזים ציבוריים יש להקפיד על תנאי המכרז, קלה כבחמורה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי בירושלים דן בעתירה לביטול מכרז של המוסד לביטוח הלאומי לרכישת בנין משרדים בעיר נצרת בשל ליקויים שונים שהתגלו בעת פתיחת מעטפות המכרזים ובדיקת ההצעות. בית המשפט קבע, כי אכן נפלו ליקויים בעבודת ועדת המכרזים ואמנם מדובר בליקויים טכניים, כאשר מדובר במכרז ציבורי יש להקפיד על תנאי ניהול המכרז באופן דקדקני ומשך יש לבטל את המכרז שנערך ולאפשר לשתי המציעות להגיש הצעות חדשות שיעברו בדיקה מחודשת.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.