מאת:


החל מיום 1.1.2020 תכנס לתוקף האמנה החדשה שנחתמה בין ממשלת ישראל לבין ממשלת אוסטרליה בדבר מניעת מסי כפל ומניעת התחמקות והשתמטות ממס. אמנה זו נבנתה בדמותה ובצלמה של אמנת המודל של ארגון ה-OECD ואושררה על ידי שתי המדינות. להלן הנקודות העיקריות במסגרת האמנה החדשה:
 
 1. חילופי מידע בין המדינות – מדובר בהליך גלובלי שצובר תאוצה, במסגרת הסכמים רבים בעת האחרונה, המאפשר העברות מידע במגוון תחומים. במסגרת האמנה ישראל ואוסטרליה יעבירו ביניהן מידע הן באופן אוטומטי והן בהתאם לבקשות פרטניות אם וכאשר בקשות כאלו ידרשו.
   
 2. ניכוי מס במקור – האמנה החדשה מפחיתה את שיעורי ניכוי המס במקור, ביחס לביצוע תשלומים, בהם שתי המדינות צד לתשלום. שיעורי המס שנדרשים בגין התשלומים השונים הם כדלקמן:
  א. דיבידנד - תשלום דיבידנד המתקבל בחברה בעלת שליטה מהותית (בשיעור של 10% או יותר), יידרש בניכוי מס במקור בשיעור 5%. במקרים אחרים (למעט מספר חריגים) יידרש התשלום בניכוי מס במקור בשיעור 15%.
  ב. ריבית - נקבע שיעור ניכוי מס במקור של 10%, למעט מקרים בהם הריבית נצמחה במוסד פיננסי ("בנק או מיזם אחר, שרווחיו נובעים באופן משמעותי ממתן הלוואות בשווקים הפיננסיים או מקבלת פיקדונות בריבית ושימוש בכספים אלה בניהול עסק למתן מימון") או מקרנות פנסיה המוכרות במדינות נשוא ההסכם.
  ג. תמלוגים - נקבע שיעור ניכוי מס במקור של 5%, על אף שקביעה זו אינה מתיישבת עם אמנת ה-OECD והאמנות האחרונות עליהן חתמה מדינת ישראל, אשר מעניקות פטור מלא מתשלום מס.

   
 3. מיסוי מכירת מניות אשר מרבית ערכן נובע ממקרקעין – במסגרת האמנה החדשה, ניתן למסות רווחי הון שנובעים ממכירת מניות אשר מרבית ערכן נובע ממקרקעין (יותר מ-50%) כאמור, בעת העברתן מן המדינה המתקשרת האחרת, בכל עת במהלך 365 הימים שקדמו להעברה.
   
 4. אזרחים העוברים להתגורר במדינה האחרת – האמנה מאפשרת למסות אזרחים ישראלים אשר מחליפים את מקום מושבם ועוברים להתגורר באוסטרליה ולהפך, במס רווח הון בגין רווחי הון שנצמחו לאותם האזרחים עד למועד ההחלפה, וזאת אם התבצעה מכירה של הנכס ב-5 השנים לאחר המעבר.
   
 5. אמנת ה-MLI – אמנת ה-MLI נוצרה על מנת להוות כלי ברפורמה לתיקון אמנות למניעת כפל מס בילטרליות ולאמנה זו חלק משמעותי בפירוש האמנה החדשה בין ישראל לאוסטרליה, שכן היא אומצה על ידי שתי המדינות.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הטבות מס לתושב חוזר ותיק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

על מנת לעודד את אזרחי ישראל לחזור ולמדינתם בשנת 2008 אושרה רפורמת מס מקיפה, שעיקרה מתן הטבות מס לתושבים חוזרים ולתושבים חוזרים ותיקים...

תכנון השלכות מס לפני רילוקיישן

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

שוקלים לעשות רילוקיישן לחו"ל? - כך תתכננו את השלכות המס הנובעות מהמעבר

החשיבות בהכנת הצהרת הון יזומה לתושבים חוזרים ועולים חדשים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שחר נח, עו"ד ויועץ מס

מומלץ לכל תושב חוזר ותיק או עולה חדש, להכין "הצהרת הון יזומה" בצירוף כלל המסמכים המאמתים, כדי לקבע את ההון אשר נצבר בחו"ל, כאשר על הון זה לא חלו דיני המס בישראל בעת צבירתו בשל היותם "תושבי חוץ"...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.