מאת:


לרישום בית משותף דברי קילוסין רבים ולכן ביצוע תהליך הרישום מצריך את מלאכת ידם של אנשי המקצוע הבקיאים והמקצועיים ביותר בתחום, אשר לא תונח דעתם עד שתהליך הפרצלציה יתבצע בהתאם לדרישותיו הדקדקניות והמפורטות. חשיבותו של תהליך רישום הבית המשותף דורש מן אנשי המקצוע להוציא את הערמונים מן האש, קרי לבדוק היטב כי תשריט הבית המשותף נערך על פי סטטוס הבניין בפועל וללא רבב של טעות. לתהליך הרישום חשיבות רבה במספר ערוצים, הן ביחסים בין בעלי הדירות, והן בשקילת הצעדים בקשר לעסקאות עתידיות.
 

לדאבוננו, עורכי דין רבים מתקשים בהגשת בקשות לרישום בית משותף וכפועל יוצא מכך בקשות מסוג זה מתעכבות שנים רבות, ואף לעתים קרובות נפסלות בשל טעויות טכניות כאלה או אחרות. גברת מרים שרר, העובדת במסורה במשרדנו, יכולה לחסוך עבורכם שנים של תסכול ובזבוז של כספים רבים לריק. מרים עבדה במשך 20 שנים בלשכת המפקחת על רישום המקרקעין כעוזרת בכירה למפקחת. מרים בעלת תואר הנדסאית אדריכלות, ותואר שני במדעי המדינה. במשך עבודתה כעוזרת בכירה למפקחת, מרים טיפלה ברבבות בקשות לרישום בתים משותפים, בקשות לתיקון צווי רישום, וטיפול בעיות רישומיות בטאבו. בידיה הידע המקצועי הנדרש לתהליך רישום הבית המשותף, ומיד עם פרישתה מהמגזר הציבורי, היא נקלטה במחלקת הנדל"ן של משרדנו בברכה.
 
מבחינה סטטוטורית, חוק המקרקעין (להלן: "החוק") קובע כי גם בית אשר אינו נרשם בפנקס הבתים המשותפים, ויש בו שתי דירות ומעלה, יתנהל ככלל הבתים המשותפים. בנוסף, ישנם יתרונות רבים לרישום בית, ככל שיהיה, כבית משותף. במאמר זה אמנה את היתרונות האמורים, ואף אבהיר את חשיבות הכנת המסמכים הרלוונטיים כדי למנוע תסבוכות ומסכת עינויים מיותרת: 
 
א. ראשית, הסדרת בית משותף מעניק עבור בעלי הדירות תוקף סטטוטורי וודאות. רישום הבית כבית משותף, ואף חלוקת הרכוש המשותף, כהגדרתו בחוק, מונעים דין ודברים עתידיים בין הדיירים, וכן מספקים, בין היתר, שמירת סף לעניין היקפן וטיבן של זכויות בעלי הדירות בדירתם, בכלל, ולשטחים המשותפים, בפרט. יובהר כי תהליך רישום בית משותף נקרא בשפה המקצועית פרצלציה.
 
ב. שנית, רישום הבית כבית משותף וביצוע הפרצלציה מעלים באופן משמעותי את שוויו של הנכס, וכל ההוצאות הכספיות המוטלות בגין הרישום, בהחלט משתלמות לטווח הארוך. במרבית המקרים, רוכשים עתידיים בהחלט יעדיפו לרכוש בית אשר עבר תהליך רישום של בית משותף, ויימנעו, ככל הניתן, מעסקה אשר עלולה לסכן במישרין ו/או בעקיפין את מיטב כספם של רוכשים ממוצעים.
 
ג. שלישית, גם אם רוכשים טמנו את ראשם בחול והחליטו לבצע עסקה בה לא נרשם בית כבית משותף, החלטתם אינה עולה בקנה אחד עם דעתם של הבנקים, אשר יקלו ראש במתן משכנתא לעסקאות בבתים שכבר נרשמו כבתים משותפים, ויכבידו ראש במתן משכנתא לכאלה שלא נרשמו.
 
שירותי המשרד בתחום הניתנים ע"י הגברת מרים שרר:
  1. טיפול בבקשות לרישום בתים משותפים
  2. טיפול בבקשות לתיקון צווי רישום
  3. טיפול בבעיות רישומיות בטאבו  
רישום בית משותף בהליך יעיל ובזמן קצר

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים