מאת:

יש לך נכס, עסק או חשבון בנק במדינה זרה? שימו לב והיזהרו מעבירה פלילית - אתם על הכוונת של רשויות המס!

התעוררת בבוקר וגילית בתיבת הדואר מכתב מרתיע מבנק ישראלי או זר, בו הוא מבקש ממך לוודא מהי הגדרת תושבות המס שלך ומאיים להעביר מידע לגורמים פיננסיים בחו"ל? אתם עולים חדשים והבנק בישראל מקשה עליכם לעשות העברת כספים מחשבונות מעבר לים? אתם לא לבד - אזרחים ישראלים רבים קיבלו מכתב כזה וגם הופתעו לגלות שהעברות כספים מחו"ל נדחות על ידי הבנקים בישראל אשר דורשים מידע לגבי מקורות הכסף שהועבר.
 
הסיבה לשינוי המהותי בהתנהלות הבנקים נובעת מכך שבחודש יולי האחרון נכנס לתוקפו הסכם חילופי מידע עליו חתמה מדינת ישראל מול 53 מדינות אחרות, שמשמעותו הזרמת מידע הדדי לגבי חשבונות בנק ונכסים בין המדינות והמוסדות הפיננסיים השונים. שיתוף פעולה זה, שיוצר למעשה שקיפות פיננסית בינלאומית, מאפשר לרשויות השונות בעולם גישה למידע רב מאי-פעם והן יכולות להצליב נתונים זו עם זו ובהתאם גם להגביר את האכיפה. כעת, הבנקים במדינות החתומות אמורים לדעת מהי "מדינת התושבות" של כל בעל חשבון המתנהל בסניף שלהם ובהתאם למצוין ברישומי המערכת הבנקאית - ואף לדווח למדינת התושבות של אותו בעל חשבון על דבר קיומו של החשבון, המופקד בו. אם בעבר יכול היה אדם להחזיק חשבון בנק בחו"ל ולגור בישראל, ואיש לא היה יודע על כך, היום הדברים נראים אחרת. המידע הזה במוקדם או במאוחר יועבר לרשויות המס בישראל וכך גם להפך - בנקים מישראל מעבירים מידע אודות חשבונות שקיים לגביהם חשד כי הם תושבי מס של מדינה זרה ולא באמת מתגוררים בישראל. ההסכמים הבינלאומיים הללו מעמידים את הבנקים תחת חובה ללמוד ולברר על כל לקוח ולקוח של הבנק ולאחר מכן לדווח, כך שהבנקים הפכו לשומרי סף של רשויות המס, בעל כורחם. יש לשים לב כי במסמכים לאישור התושבות שדורש הבנק לחתימת בעל החשבון, מצוין מפורשות כי דיווח שאינו נכון מהווה עבירה פלילית. נדמה כי מי שסובל מהמצב החדש יותר מכל הם עולים חדשים, המתקשים להעביר את כספם מחשבונות בחו"ל לישראל. חשוב להבין, לא מדובר רק על חשבונות בנק והעברות כספים - הרשויות בישראל מבקשות הבהרות גם לגבי בעלות על נכסים או עסקים שמתנהלים במדינה זרה.
 
מי שנתקל במצב שכזה חייב להבין: אי דיווח על מקור הכנסה אינו רק עניין הקשור בחשש לקנס כספי שיכול להסתכם בסכומי כסף גדולים, אלא מדובר גם בעבירה פלילית. לא מעט עולים חדשים, בהם עולים ממדינות כמו צרפת, רוסיה, שווייץ ורבות נוספות, עומדים כרגע בדילמה לא פשוטה לגבי חשבונות הבנק או הנכסים שלהם בארץ ובמדינה ממנה היגרו. חלקם אף ניסו לבצע פעולות כאלו ואחרות כדי למנוע מצב שהבנק ידווח עליהם למדינת המקור ממנה עלו. פעולות שנעשו מתוך תחושת חוסר אונים "להצלת המצב", אך לרוב אנשים אלו פעלו מבלי לדעת כי הפעולות הללו גבוליות או בלתי חוקיות ואף פליליות.
 
אז מה עושים?
אם קיבלתם פניה שכזו, אל תתעלמו ממנה! הבנק יתנהל מתוך הנחה כי כל עוד לא דווח אחרת - המידע שברשותו הינו המידע הנכון וימסור אותו לרשויות המס. העובדה שמדובר בעבירה פלילית מחריפה את הצורך לנקוט בפעולות אקטיביות ולא להמתין ולקוות שלא "יתגלה הסוד" מאחר והרשויות מגבירות את הבדיקה והאכיפה. כמובן שגם לא צריך להרים ידיים, נכון יהיה לפנות לעורכי דין המתמחים במיסוי אשר יוכלו לנהל עבורכם הליך מול הבנק או רשויות המס להסדרת העניין, לנקוט בפעולת הנדרשות לטובת צמצום חשיפות מס, נטרול עבירות מס ובעיות על פי חוק איסור הלבנת הון, כמובן בשקיפות מלאה. עד שיוסדר העניין, מומלץ גם להימנע מפעולות בכספים, בחשבונות או בנכסים בחו"ל.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.