מאת:

סוגיית שכירות ארוכת טווח מול שכירות קצרת טווח – "Airbnb"  

שכירות לטווח קצר מתחלקת במרבית המקרים לשכירות לתקופה קצרה (למשל במקרה של במעבר בין דירות או בזמן שיפוץ של דירת מגורים) ושכירות AIRBNB. בעת האחרונה אנו עדים למגמת עלייה בקרב בעלי נכסים המעוניינים לקחת חלק בשוק המשגשג של "Airbnb". כאשר בעלי נכסים נכנסים לעובי הקורה, הם עלולים לעמוד בפני שוקת שבורה, שלא עולה בקנה אחד עם הרצון והציפייה בכניסה לשוק ה-"משגשג". על מנת להימנע מכך ניתן להקדים תרופה למכה באמצעות הליווי המשפטי הנכון.
 
להבהרת העניין, ראשית, יש לאמוד את ההבדלים בין השכרה ארוכת טווח להשכרה קצרת טווח. בשכירות ארוכת טווח המשכיר הינו פאסיבי, קרי התעסקותו בכל הנוגע להפעלת הדירה ואחזקתה כמעט ואיננה קיימת, והשוכר לוקח על עצמו את רוב ניהול העניינים הלוגיסטיים והשוטפים של הדירה. לעומת זאת, במסגרות שכירות קצרת טווח, לדוגמא "Airbnb", חלוקת התפקידים שונה לחלוטין. במקרה דנן, השוכר ו/או המשתמש בדירה רואה בעיניו את הדירה למעין תחליף לשירותי מלונאות כאלה ו/או אחרים. ובהתאם לכך, השוכר עשוי להעמיד לעצמו רף ציפיית שירות שאינו גורע משירותי מלונאות. הלכה למעשה, לאחר שהשוכר עוזב ובמקרים מסוימים תוך כדי ששוכר שוהה בדירה, בעל הדירה צריך לבצע פעולות שוטפות של ניקיון, סדר, תחזוקה תקינה ואף לעתים אספקת מזון לדיירים. זאת בנוסף לכך שעלויות השוטפות כמו ארנונה, חשמל, מים, גז, ועד בית, כבלים וכו' חלות על המשכיר. כפועל יוצא מכך, הנכס הפך להיות מנכס מניב הכנסה פסיבית, לסוג מסוים של עסק פעיל.
 

במסגרת הליווי המשפטי, יש להביא בחשבון במערך השיקולים את ידיעת רשות המסים בדבר המעבר מהכנסה פסיבית לעסק של ממש ועמדתה של הרשות ברורה בעניין - לפיה הכנסות משכירות קצרה הן הכנסות מעסק לכל דבר ועניין ועליהן חלה מערכת הדינים הקבועה בחוק לגבי עסקים נורמטיביים והמס שיחול עליהם יהיה לפי שיעור מס שולי מלא. לצד האמור, קמות חובות נוספות כבדות משקל שאליהן יש לתת את הדעת בניהול עסק מסוג זה, וביניהן, חובת ניהול ספרים, הגשת דו"חות שנתיים, מע"מ וכו'. וכתוצאה מכך, הפתרון הראוי המומלץ הינו היוועצות וליווי של עו"ד המתמחה בענייני מיסוי.
 
נושאים חשובים נוספים שיש להתייחס אליהם:
* ביטוח הדירה – כולל צד ג'
* בטוחות – להבטחת נזק לדירה
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ליווי תושב חוץ המבקש לאתר נדל"ן בישראל

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מטפל במגוון רחב של ישראלים הרוכשים נדל"ן בישראל ולמעשה אנו נותנים לתושב הזר את כל "החליפה "המשפטית הנדרשת, החל משלב רכישת הדירה ועד לשלב ניהולה.

איתור ורכישה של נדל"ן בבוקרשט

מאת: אלי דורון, עו"ד

איתור ורכישה של דירת מגורים ו/או נדל"ן אחר בבוקרשט שברומניה ע"י עו"ד רומני ועו"ד ישראלי

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.