מאת:

כיום, העידן הגלובלי, הטומן בחובו שינויים חברתיים, כלכליים ותרבותיים רבים, משפיע באופן בלתי נמנע על אורח חיינו, כך אנשי עסקים בימינו אינם מחויבים או מוגבלים לסחור או לעסוק בתחומים הגיאוגרפיים של מדינתם בלבד. אמנם, נכונה הטענה, כי גם בעבר סחרו אנשי עסקים עם חבריהם בדרכים חוצי יבשות, אך ההבדל העיקרי טמון בעובדה שכיום "המלאכה" קלה ומהירה יותר - עד אין שיעור.

 

בשנים האחרונות, אנו עדים לצמיחתם של שווקים מתפתחים או יש לומר "מתעוררים" שונים ברחבי העולם, כגון: הודו, ברזיל וסין. שווקים אלו מושכים אליהם משקיעים זרים רבים, בין אם רצונם להקים חברות באותן המדינות, ובין מבוקשם הנו מסחר גרידא. מאמרנו מתמקד במדינה העצומה בגודלה - סין, המצויה ביבשת אסיה המרוחקת. הכל יודעים, כי אוכלוסיית סין מונה למעלה ממליארד בני אדם כך שבאופן טבעי, מדובר בפלח שוק אדיר ואף בלתי נתפס. אחת הסיבות לכך, הנה כי בסין חלה לאחרונה "צמיחה כלכלית" מהותית, צמיחה אשר גדולה בשיעוריה מצמיחתן של מדינות המערב המפותחות. צמיחה זו מלווה במדיניות כלכלית מוניטארית ופיסקאלית מפוקחת, אשר בין היתר מכשירה את הקרקע למשיכת אנשי עסקים ומשקיעים זרים למדינה. כך, ניתן לומר כי מדינות כמו סין, הודו וברזיל עדיפות להשקעה מאשר ארה"ב, יתכן כי הדבר נובע מהפוטנציאל הגלום במדינה המתפתחת. לראיה, סוכנות הדירוג "מודי'ס", העלתה את דירוג האשראי של סין והונג קונג, תוך שחוזקה הפיננסי - צוין "לטובה". אשר על כן, אין זה פלא שמדינות סין וטאייוון הפכו למדינות המובילות בעולם המייצרות מוצרי צריכה.


בעבר, הדעה הרווחת הייתה כי יש להקים חברות בסין בעיקר בכדי להפחית עלויות ייצור וכדומה, אך כיום, מלבד התפיסה הקודמת, אנשי עסקים מבינים כי סין "נפתחת" למערב, ואף מעוניינת במוצרים השונים המיובאים למדינה כשוק צרכני לכל דבר. כאשר יש להבהיר, סין הנה עדיין מעצמת "יצוא" לכל דבר, משכך, מספר בלתי מבוטל של חברות, החלו להקים מפעלי ייצור בסין, הן משום העובדה שבכך יוכלו להוזיל עלויות, והן משום העובדה שמדובר בשוק מתעורר ומתפתח בקנה מידה אדיר, אשר פוטנציאל הצמיחה בו, למעשה בלתי נתפס. קיימות מספר אפשרויות, בהן ניתן לבחור עת יזם או איש עסקים ירצה לחדור לשוק זה, מס' דוגמאות לכך הן: הקמת חברה בסין, הקמת חברת בת בסין, הקמת מיזם משותף עם אחת מהחברות הפועלות במדינה ועוד. לא למותר לציין יהיה, כי ההחלטה בדבר הקמת חברה בסין, ראוי כי תיבחן על פי מספר אמות מידה, כגון: מיקום המפעל/חברה, התאמה פיזית/גיאוגרפית, תשתיות ראויות, התאמה "פוליטית" (האם שלטונות המקום מאשרים ההקמה?), רשיונות, עלויות כוח האדם ועוד. אין ספק כי מדובר בתהליך המצריך אנשי מקצוע מנוסים המלווים את הפרוייקט.


לסיכום הדברים, סין הנה מדינה עצומה בגודלה, הן מבחינה גיאוגרפית והן מבחינה דמוגרפית. כיום, סין הנה מעצמה כלכלית אדירה, אשר הפוטנציאל הגלום מהשקעה בה, הנו בלתי נתפס, בייחוד לאור העובדה כי מדובר בפלח שוק עצום, והן משום שמדובר באפשרות להוזיל עלויות ייצור, שכן כוח האדם במדינה זול משמעותית. כבר עמדנו לעיל על האפשרויות הרבות והשונות העומדות בפני משקיעים ישראליים וזרים עת שוקלים הם לחדור לשוק אדיר זה. אך יש לזכור, כי מדובר בתהליך ארוך ומורכב, אשר מצריך היוועצות וליווי של אנשי מקצוע. משרדנו מייעץ לאנשי עסקים רבים ומגוונים, אם ברמה המסחרית ואם ברמה המשפטית, בדבר האפשרויות העומדות בפניהם עת שוקלים הם לחדור לפלח שוק זה ולהקים חברות בסין. משרדנו אף מלווה את הלקוחות אל תוך שטח סין, מחבר אותם עם שותפים אפשריים, ספקים, יצרנים ועוד, תוך התנהלות בשפה הסינית, עריכת הסכמים ועוד.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

איתור ספקים חדשים באסיה ובעולם

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בליווי יצרנים ישראלים לטובת איתור ספקים חדשים ביבשת אסיה וברחבי העולם בכלל, עקב משבר הקורונה ובכלל - לחצו כאן לפרטים.

יצוא מוצר רפואי / קוסמטי למזרח

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)

אם אתם חברה או סטארט-אפ בשלב מתקדם בתחום המכשור הרפואי ועד כה שווקי היעד שלכם היו השווקים הקלאסיים בארה"ב ואירופה, מחלקת דרום מזרח אסיה של משרדנו מציעה לכם כיוון חשיבה חדש והזדמנויות חדשות - אנחנו מציעים לכם לחשוב מזרחה - Go East !

חתימת הסכם עם יצרן באסיה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); אודליה שינדרוף, עו"ד

אם אתם מעוניינים בלווי משפטי מקצועי בנושא, הלוקח בחשבון את התרבות האסייתית, החשיבות והדגשים שיש לתת בעת חתימה על הסכם עם יצרן אסייתי, דסק אסיה של משרדנו מעניק ליווי שותף תרבותי, מסחרי ועסקי על מנת לעזור לכם לא לעשות טעויות קריטיות בדרך.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.