מאת:

עסקאות ארביטראז' בקריפטוגרפיה: רווח על פערים בין זירות מסחר שונות בעולם - מה חבות המס וכיצד יש להתנהל?

כולנו כבר יודעים על דבר קיומם של המטבעות הוירטואליים - המטבעות הוירטואליים דוגמאת ביטקוין ולייטקוין כבר מזמן הינם בגדר תופעה קיימת אשר רבים ברחבי העולם ואף בישראל משקיעים כספים רבים ברכישתם והמסחר בהם מתבצע באופן תדיר. הזינוק המטאורי בשווים של מטבעות אלה, מרתק אנשים רבים מהציבור הרחב.
 
משכך, אין זה פלא כי זירות המסחר במטבעות דיגיטליים הינה כר פורה במדינת ישראל. ישראלים רבים משקיעים במטבעות הדיגיטליים, כאשר הם מקימים זירות מסחר מקומיות ובין-לאומיות לטובת סחר במטבעות. ישראלים אלה אוחזים במטבעות דיגיטליים, אם כאלה שנרכשו על ידם ואם כאלה שהושגו על ידם בדרך של כרייה. ישראלים אלה מעבירים את המטבעות הוירטואליים היישר מהארנק הדיגיטלי שבבעלותם, לזירות מסחר הממוקמות ברחבי העולם, שם יכולים הם להמיר את המטבעות הקריפטונים שלהם במטבעות קריפטונים אחרים או במטבע מוכר כמו דולר, אירו, שקל או כל מטבע אחר. יש כאלה המבצעים עסקאות בודדות של המרה, קנייה ומכירה ונשארים בפוזיציה קבועה, ויש כאלה שהבינו כי "משחק" בין הפלטפורמות וניצול השערים הלא אחידים – יכולים להניב עבורם רווחים בהיקפים אדירים!
 
מה זה ארביטראז'?
ישראלים רבים סוחרים במטבעות וירטואליים, אם עצמאית ואם באמצעות רובוטים, תוך ניצול הפערים בשערי המטבעות בזירות המסחר השונות בעולם. פעולה זו נקראת ארביטראז' (ארביטראז' הוא ניצולו למטרת רווח של פער במחיריו של נכס מסוים בשני שווקים או יותר). ישראלים אלה מבצעים מאות פעולות ביום, כשאלו מושתתות על כך שאותו מטבע וירטואלי נסחר בו זמנית בפלטפורמות מסחר שונות, בשערים שונים ובמספר רב של שווקים, המתקזזות האחת עם השנייה ומותירות רווח ביד מבצען. כך יוצא שבנקודת זמן מסוימת אותו ישראלי יודע שהוא יכול לדוגמא לקנות בזירת מסחר אחת מטבע במחיר מסויים ושנייה אחר כך למכור את אותו מטבע בזירת מסחר אחרת במחיר העולה על מחיר העלות שלו, ובכך ליצור לעצמו רווח.
 
מסחר במנגנון זה מאפשר לסוחר הישראלי במטבעות הוירטואליים, להרוויח כסף ללא סיכון שכן באותו מעמד בו הוא מבצע קנייה ומכירה של מטבעות, הוא כבר יודע מראש מה יהיה הרווח שלו. ואולם, אלה המתנהלים באופן זה צריכים לקחת בחשבון כי על פי עמדת מס הכנסה - עסקאות חליפין של מטבעות קריפטונים מהוות אירוע מס! לא זו אף זו, על אותם סוחרים ישראלים לקחת בחשבון כי שיעור המס על יחיד בגין התנהלות פסיבית הינו 25% ועל התנהלות אקטיבית שיעור המס עומד על 50%. בנוסף, על אותם יחידים להפנים כי לגישת רשות המס, היה ופעילותם לובשת אופי עסקי – מתעורר הצורך בחיוב במע"מ!
 
עמדת רשות המסים בנושא
דברים אלו אף משתקפים מטיוטת חוזר רשות המיסים מינואר 2017 באשר לאופן מיסויים של המטבעות הוירטואליים. שכן, על פי טיוטת החוזר של רשות המיסים, משמעות הדבר הלכה למעשה היא שכאשר עסקינן בסוחר במטבעות וירטואליים שעונה להגדרה של בעל "עסק" למסחר במטבעות וירטואליים, חבות המס תהא כמו כל עסק אחר! (על פי המבחנים שנקבעו בפסיקה לקביעת "עסק"). כך לדוגמא, סוחר במטבעות וירטואליים שעונה להגדרות הפסיקתיות "לעסק", יהיה חייב במס שולי. בנוסף, יהיה חייב הסוחר בהגשת דו"ח אישי המשקף פעילותו לרשות המיסים, ורווחיו ימוסו לפי מדרגה אישית ללא קשר לחבותו בביטוח לאומי. זאת ועוד מכיוון שטיוטת החוזר משקפת את גישתם של רשות המיסים כרואה במטבעות הוירטואליים כנכס, יחוייב המשקיע במטבעות ברווח הון של 25% ואילו במקרה של הפסד יתאפשר קיזוז עם רווחים עתידיים. עוד נקבע בטיוטת חוזר רשות המיסים כי מקרה בו מתקבלת תמורה בעסק באמצעות מטבע וירטואלי, תחויב אותה תמורה במס הכנסה ומע"מ כבכל עסקה רגילה. ובכלל, על פי גישת רשות המיסים בטיויטת החוזר, כמעט כל עסקה באשר היא במטבע וירטואלי מחוייבת בתשלום מע"מ, היות שלגישתם עיסקה במטבע וירטואלי עונה להגדרת "עסקת מכר" המחוייבת במע"מ. כשאלו פני הדברים, הישראלים המבצעים עשרות ומאות עסקאות בשבוע המושתתות על עסקאות ארביטראז', צריכים להפנים כי רשות המס, בסבירות גבוהה, תראה בהם כסוחרים ומשכך תבקש למסות את כל פועלם במס פירותי ואף לחייבים במע"מ.
 
הצורך בתכנון מס נכון 
יוצא מן האמור, שבנסיבות בהן הפעילות עסקית מושתת על עסקאות ארביטראז' בקריפטורגרפיה, קיימת חובה לפתוח תיק במס הכנסה ומע"מ לפני תחילת הפעילות ולחילופין, אם הפעילות בסחר המטבעות הוירטואליים הינה הונית במהותה, יש לדווח על כל עסקה תוך 30 יום. מצב דברים זה מציף מגוון שאלות הקשורות באופן ניהול הסחר במטבעות הוירטואליים ויש לקחת בחשבון מספר רב של גורמים וכן לבצע תכנון מס נכון על מנת לסווג נכונה את אופי הפעילות בעסקאות במטבעות הוירטואליים בכלל ובעסקאות ארביטראז' בקריפטוגרפיה בפרט. כך למשל יש לשקול ולקחת בחשבון את אופי ההתאגדות, האם נכון לפתוח חברה או לפעול עצמאית, האם ומתי נכון לייסד חברה בחו"ל, והאם יש לנהל את החברה מהארץ או לחילופין נכון יהיה מבחינה מיסויית לנהלה דווקא מחו"ל. כמו כן, במצב בו קיימת כבר פעילות ענפה בתחום הסחר במטבעות הוירטואליים אשר לא דווחה עד כה לרשויות המס, יש להתייעץ עם מומחי מס בדבר סוגיית ההתנהלות העתידית וכן בדבר סוגיית הדיווח על הפעילות והרווחים שצבר הסוחר הישראלי עד כה, שכן מהלכים כגון אלה גוררים השלכות מס שלא ניתן להקל בהן ראש. מהלכים מסוג זה מחייבים חשיבה מעמיקה והכנת שיעורי בית, כאשר ביצוע פזיז ובלתי מושכל עשוי לטמון בחובו מלכודת מס שיהא בה כדי לנגוס בחלק ניכר מהרווחים ו/או מההכנסות המופקים מהעסקאות בסחר במטבעות הוירטואליים ואף גרוע מכך – לחשוף את הסוחר הישראלי לביצוע עבירות מס ע"פ הדין הפלילי.
 
משרד עורכי הדין דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן & גרוס מומחה בדיני המס השונים ומורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשות המיסים. אנו נשמח לעמוד לשירותך ולהסדיר עבורך את סוגיית המס גם בנושא המטבעות הוירטואליים. יכולתנו לפעול מול רשויות המס, יש בכוחה להביא לידי סיום הליכי מס באופן מהיר ובעלות מינימלית.
 
צור עמנו קשר עוד היום ואנו נדע לנטרל עבורך את "בעיית המס" באופן הטוב ביותר!

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עשרת הדיברות לרוכשים מטבעות קריפטוגרפים

מאת: אלי דורון, עו"ד

המטבעות הקריפטוגרפים הפכו במידה רבה להיות עובדה מוגמרת. יותר ויותר ישראלים, פרטיים ועסקים, רוכשים את המטבעות, מודעים לכך שיש אלפי סוגים מהם, לומדים את אופן התנהלותם, מתבייתים על סוג ספציפי ומבצעים רכישות, מכירות ועוד מתוך תיקווה לייצר רווחים.

הגיע הזמן "להלבין" חוקית את המטבעות הקריפטוגרפים

מאת: אלי דורון, עו"ד

רשויות המס רואות במטבעות הקריפטוגרפים, לרבות הביטקוין, "נכס" לכל דבר. אסטרטגיה המשפטית וההתנהלות הנכונה והמהירה היא זו שתביא את התוצאה האופטימאלית.

מיסוי מטבעות דיגיטליים

מאת: אלי דורון, עו"ד

השימוש ההולך וגובר בקרב הסוחרים במטבעות דיגיטליים הוביל את רשות המיסים לפעול ללא הרף מול בעלי ארנקים דיגיטליים ומטבעות קריפטו. אנו ממליצים לכל בעל ארנק דיגיטלי, אשר יש בו הכנסות לא מדווחות ו/או פעולות לא מדווחות, לפעול ללא דיחוי מול רשות המיסים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.