קבלת פטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות

 למשרדנו המומחיות בליווי לקוחות לקבלת פטור מרשות המיסים על רקע מצב רפואי. אנו מעניקים ייעוץ אישי, מקיף ומקצועי במסגרתו אנו מעריכים את הסיכויים לאישור הזכאות ומלווים את הלקוח לכל אורך ההליך, לרבות ייצוג בוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי והגשת ערר במידת הצורך, עד לקבלת מירב הזכויות מרשות המיסים.
  

מיצוי זכויות רפואיות

מי זכאי לפטור ממס הכנסה מטעמים רפואיים?

סעיף 9(5) לפקודת מס הכנסה קובע, כי עיוור או נכה בשיעור של 100% או נכה בשיעור של 90% לפי חישוב מיוחד המשקלל את כלל הבעיות הרפואיות, זכאי לקבל פטור ממס הכנסה נכות על הכנסתו עד לגובה התקרה הקבועה בחוק.

נכים, אשר שיעור נכותם נקבע על פי אחד מהחוקים הבאים: חוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), תשכ"ח-1968, חוק הנכים (תגמולים ושיקום), תשי"ט-1959, חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה, תש"ל-1970, חוק נכי רדיפות הנאצים, תשי"ז-1957, חוק נכי המלחמה בנאצים, תשי"ד- 1954 וחוק לפיצוי נפגעי גזזת, תשנ"ד-1994, זכאים באופן אוטומטי לפטור ממס מכוח אותה קביעה, ואין צורך בפנייה לוועדה הרפואית הקובעת לעניין מס הכנסה את נכותם.
נכים, ששיעור נכותם נקבע שלא בהתאם לחוקים האמורים, נדרשים למלא טופס בקשה לפטור ממס לפי סעיף 9(5) לפקודה ופקיד השומה מפנה אותם לוועדה רפואית הנערכת על ידי המוסד לביטוח לאומי כדי שזו תקבע את נכותם.
בעיות רפואיות שונות מקנות אחוזי נכות, לרבות סוכרת ומחלות כרוניות נוספות, מצבים אורתופדיים, נוירולוגים ואונקולוגים למיניהן.
לאחר קביעת שיעור הנכות ותחולתה, יהא על הנישום להגיש לפקיד השומה בקשה לתיקון דו"חות ולהחזר המס ששולם ביתר בשנים עברו.
תקרת הפטור ממס בשל מצב רפואי - תקרת הפטור להכנסה מיגיעה אישית למי שנקבעה לו נכות לתקופה של 365 ימים או יותר, תעמוד על כ- 409,000 ש"ח.
 

פטור ממס הכנסה נכות

השלבים להגשת הבקשה לפטור ממס וקביעת אחוזי נכות

לשם קבלת פטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות, יש לעבור מספר שלבים בירוקרטיים:

  • הגשת בקשה לפקיד השומה לפטור ממס וקביעת אחוזי נכות, בצירוף תשלום אגרה.

  • צירוף מסמכים רפואיים, הערכות נכות וחוות דעת רפואיות ככל שנדרש.

  • זימון לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי, אלא אם כן נקבע כי על סמך המסמכים הרפואיים לא נדרשת התייצבות לוועדה. במקרה של מספר ליקויים, יתכנו הזמנות למספר וועדות רפואיות.
  • בדיקה על ידי רופא הוועדה הקובע את אחוזי הנכות ותחולתה.
  • קבלת מכתב ממס הכנסה עם ההודעה על תנאי הזכאות לפטור ממס הכנסה לנכים.
ניתן לערער על החלטת הוועדה הרפואית בתוך 45 יום ממועד קבלתה (הערר כרוך בתשלום אגרה נוספת), כמו גם להגיש בקשות נוספות במקרה של החמרה במצב הרפואי.
החזר מס רטרואקטיבי - סעיף 160 לפקודת מס הכנסה מאפשר קבלת החזר בגין מס ששולם ביתר בשנה מסוימת ובלבד שהדו"ח בגין אותה שנה הוגש לא יאוחר מתום שש שנים אחריה. כלומר, אם תחולת הנכות המזכה בפטור נקבעה עד שש שנים אחורה, יהיה זכאי המבקש לקבל החזר רטרואקטיבי בהתאם לשיעורים הקבועים בחוק.
 

עורכי דין זכויות רפואיות

במשרדנו עורכי דין מימוש זכויות רפואיות המלווים את הלקוחות החל משלב בדיקת היתכנות הזכאות לאחוזי נכות המזכים בפטור ממס, איסוף החומר הרפואי, סיוע בקבלת כלל המסמכים הרפואיים, ביצוע הבדיקות הנדרשות ובניית התיק הרפואי, הכנה, עריכה והגשת הבקשה לרשות המיסים. כמו כן, ייצוג בדיוני הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי עד לקבלת פטור ממס הכנסה עקב נכות מרשות המיסים. 

ככל שנדרשים הליכים נוספים, כגון הגשת ערר למוסד לביטוח לאומי, בקשות להחמרה או ערר לבית המשפט, אנו נמשיך ללוות את הלקוח.

ישנה חשיבות רבה בליווי של עורך דין זכויות רפואיות מומחה, בעל ידע וניסיון בצליחת המשוכות הבירוקרטיות הרבות בתחום ועל מנת לקבל את הפטור המקסימלי המתאפשר על פי החוק.
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.