מאת:


לאחרונה ערים אנו ליותר ויותר "תפיסות" של רשות המסים של הברחות מוצרים מסוגים שונים ובראשם טבק וסיגריות. רשות המיסים מנהלת מלחמת חורמה במבריחים המשתמטים מתשלום מס, כשהדבר נכון למסים ישירים ולמסים עקיפים כאחד.

הסיבה להברחות הרבות בתחום מוצרי הטבק והסיגריות היא שיעור המס הגבוה אשר קבעה המדינה בגינן. מאמר שפורסם באתר הפורום הכלכלי העולמי (WEF), אשר ביקש לבדוק באלו מדינות בעולם יש את המס הגבוה ביותר על סיגריות, קבע כי שיעור המס הכולל על סיגריות בישראל מגיע ל-85%, נמוך רק מזה של המדינה הבלקנית בוסניה-הרצגובינה (86%).

שיעור המס המדויק בעבור מוצרי הטבק והסיגריות מתפרסם בכל שנה ב-"צו המכס" אשר בו נקבעים שיעורי המכס על כלל המוצרים המגיעים ארצה בייבוא, כאשר לכל מוצר המיובא ארצה ישנה חובת תשלום מכס ו/או מס קניה בתעריף אחר. המס על מוצרי טבק וסיגריות הינו מהגבוהים שמוטלים על מוצרים הנכנסים ארצה ביבוא וזאת על מנת לנסות ולהילחם בתופעת העישון ולמגר אותה.

תופעת הברחת הסיגריות בישראל

מכיוון ששיעורי המס בגין מוצרי הטבק והסיגריות הוא כה גבוה, יבואנים מנסים לא אחת ובדרך לא חוקית להפחית את נטל המס באמצעות טכניקות שונות כגון הברחות, דיווח והצהרה על מחיר מופחת מהמחיר המקורי של המוצר, סיווג הייבוא בסיווג שונה מהסיווג בפועל, סיווג כפריט מכס ששיעור המס בגינו נמוך יותר ועוד.

יש לשים לב שגובה המס משמש כחרב פיפיות שכן מצד אחד הוא עוזר להילחם בתופעת צריכת הסיגריות ומצד שני הוא מעודד הברחה ופעילות לא חוקית מצד יבואנים. כך למשל, לאחרונה תפסה רשות המיסים בשוק הכרמל סיגריות מוברחות אשר נמכרו במחירים לא ריאליים (כ-5 עד 10 ₪ לחפיסה). אנשי הביקורת של משרד מס קניה ומע"מ ת"א, יס"מ מכס מרכז ואנשי חקירות מכס ומע"מ ירושלים בליווי משטרת ישראל (תחנת לב דיזנגוף ומחוז ת"א) פשטו על 3 דוכני סיגריות בשוק הכרמל והחרימו מהדוכנים כמות של אלפי חפיסות סיגריות. על פי ההערכה הראשונית, שווי החפיסות הינו מעל 300,000 ₪ בעוד שווי המס האמור להיות מושת עליהן עומד על כ-1,500,000 ₪. בעלי הדוכנים החשודים הובאו לחקירה במשרדי מס קנייה ומע"מ ת"א. 

מלחמת רשות המסים בנושא

סיפור זה הינו אחד מיני רבים במלחמתה של רשות המיסים בהברחות בלתי חוקיות של מוצרי טבק וסיגריות. נדבך מרכזי נוסף במלחמתה של רשות המיסים הוא יצירת שוויון ומניעת קיפוח ליבואנים אשר מייבאים את אותם מוצרים ומשלמים בגינן מס מלא. אי אכיפה הייתה מביאה לידי קיפוחם של יבואנים אלו, ולמעשה "הורגת" את התחרות אל מול היבואנים הלא חוקיים.

מלחמת רשות המיסים בהברחת טבק וסיגריות

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עקרון סופיות השומה והחריג לו

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

להלן סיקור מקצועי נרחב בעניין עקרון סופיות השומה והחריג לפתיחת שומה בהתאם לסעיף 147 לפקודת מס הכנסה.

התערבות בית המשפט בהסדרי גביית חוב

מאת: מאת: מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, מתמחה

נבקש לעדכנם, כי לאחרונה, ניתן פסק דין (ה"פ 12995-04-20 טמיר ברק נ' מדינת ישראל) בעניינה של יוספה טמיר ברק נ' מנהל מע"מ תל אביב שעסק בהסדרי גביית חוב אל מול רשות המסים.

נכסי בת הזוג עוקלו שלא כדין ושלא בסמכות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

לאחרונה, ניתן פסק דין בעניין ת"א 56498-03-18 אולגה מלוייב נ' ממונה מע"מ באר שבע מאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר דן בבקשה למתן פסק דין הצהרתי שלפיו, מקרקעין, כספים בחשבון בנק ורכב הרשומים כולם על שם התובעת ואשר עוקלו ונתפסו על ידי ממונה מע"מ בבאר שבע.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים