מאת:


על פי חוק הביטוח הלאומי, תאונת עבודה היא "תאונה שאירעה תוך כדי ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו...". כדי שתאונה תוכר כתאונת עבודה חייב להיות קשר סיבתי בין התאונה לבין העבודה. תאונה היא אירוע שניתן לאתרו מבחינת הזמן והמקום - יודעים מתי והיכן אירעה.

הבעיה הקשה יותר להוכחה היא נזק מוחי/לבבי כתאונת עבודה. הרי אנשים חולים וסובלים משלל תופעות כגון יתר לחץ דם, סוכרת, שומנים וכולסטרול אשר עלולים לגרום להיצרות העורקים ועקב כך לאירוע מוחי. להבדיל מתאונת עבודה שניתן לדעת בבירור היכן ומה אירע, במצב של נזק נפשי הגורם לאירוע מוחי או לבבי יש לבחון את הנסיבות הישירות שהתחוללו בזמן האירוע.

תאונה שאינה מגורמים הנראים לעין

סעיף 83 לחוק הביטוח הלאומי דן בתאונה שאינה מגורמים הנראים לעין, גורמים החבויים בגוף האדם והצורך בראיה סיבתית להכרה כתאונת עבודה. יש תאונות מגורמים שנראים לעין ויש מגורמים שאינם נראים לעין. קיימת בסעיף זה שאלת היחס: "אין רואים אותה כתאונת עבודה אם הוכח כי השפעת העבודה על אירוע התאונה הייתה פחותה הרבה מהשפעת גורמים אחרים".

הגוף מפתח מחלות - שומנים נצברים בדם, קיים יתר לחץ דם. במצב דברים זה קורה אירוע חריג בעבודה. כתוצאה מהאירוע החריג הסוכרת פורצת והעורקים נסתמים, המחלה פורצת. הפסיקה קבעה כי תאונה כתוצאה מגורמים שאינם נראים לעין יבחנו במבחן המאמץ המיוחד.

אותו אירוע שבו האדם עשה מאמץ פיזי חריג או חווה לחץ נפשי חריג. עקב האירוע החריג של לחץ נפשי או פיזי האדם עבר אירוע מוחי או לבבי. המבחן שעל פיו תבחן תאונת העבודה הוא מבחן המאמץ המיוחד, מאמץ מיוחד אשר מביא לאירוע חריג בעבודה.

אירוע בפסיקה

המשפט מושפע מהמצב הרפואי. האירוע יכול לכלול מאמץ פיזי משמעותי (למשל גרר עגלה כבדה שלא רגיל לגרור) או מאמץ נפשי – התרגז על לקוח. לחץ יכול לגרום לאירוע לבבי. הפסיקה קבעה שמאמץ פיזי או נפשי יכול לגרום לאירוע רפואי. שימו לב כי מתח נפשי מתמשך או תמידי אינם תאונת עבודה ויכולים להיבחן במבחן שונה כמיקרו-טראומה. כאן מדובר על אירוע חריג  ולא במצב מתמשך של מאמץ נפשי או פיזי היכול להיחשב כתאונת עבודה.

לחץ ועומס מתמשכים בעבודה אינם נחשבים כאירוע חריג או מאמץ מיוחד ולכן חשוב שבעת הגשת התביעה לביטוח לאומי להכרה באירוע המוחי/לבבי כתאונת עבודה יודגש עניין האירוע החריג - מדובר באירוע, פיזי או נפשי, שאינו בשגרה ואינו חלק משגרת החיים של הנפגע.

זהו סוג תביעות הקשות מאוד להוכחה, הרי אנשים סובלים ממחלות שונות כדוגמת סוכרת ויתר לחץ דם העלולים לגרום לאוטם שריר הלב או אירוע מוחי. המבחן שצריך להיות הוא - האם האוטם היה נגרם, במועד שנגרם, גם ללא האירוע?

משך האירוע

יש לבדוק את משך הזמן שחלף מהאירוע החריג עד להופעת האוטם. האוטם צריך להיות סמוך לאירוע החריג, ככל שהאוטם קרוב יותר לאירוע כך הסיכוי שיוכר כתאונת עבודה גבוה יותר. בפסיקה נקבע שפרק זמן מעל 7 ימים מנתק את הקשר הסיבתי בין הופעת האוטם לבין האירוע. כך שניתן להגיש תביעה במידה ומדובר בסמיכות זמנים של כמה שעות עד שבעה ימים בין האירוע הסיבתי לבין הופעת האוטם.

הכרה באוטם הלבבי כתאונת עבודה הינה משמעותית מאוד מאחר ומדובר בדרך כלל ברמת נכות גבוהה ולעיתים אף מקרי מוות וסכומי הפיצויים שיכולים להתקבל הינם גבוהים מאוד ולכן חשוב מאוד אופן מילוי הטפסים והגשת התביעה. יש ולקבל ליווי של עו"ד העוסק בתחום זה ולמצות את מלוא הזכויות המגיעות מהמוסד לביטוח לאומי.

>> לייעוץ משפטי אישי בנושא, מוזמנים לפנות לעו"ד רבקה מנגוני ממשרדנו, 
מומחית בתחום דיני הביטוח הלאומי.

צרו עמנו קשר עוד היום ונשמח לסייע לכם בכל הנדרש!
חייגו 03-6109100 או 04-8147500

אירועים חריגים בעבודה כתאונת עבודה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

נזקים על רקע לאומני / מלחמה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

משרדנו פתח מיד עם פרוץ האירועים האחרונים מוקד חירום לסיוע משפטי לעסקים ופרטיים אשר רכושם נפגע (נזק ישיר) ו/או אבדו רווחים עקב פעולות האיבה (נזק עקיף). משרדנו המורכב מעורכי דין ורואי חשבון אשר ייצגו שנים רבות את מנהל מס רכוש/רשות המיסים טיפל ומטפל במאות תביעות מס רכוש משני צדי המתרס.

תאונות עבודה - תביעת מעביד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מורכב מעו"ד המתמחים בתאונות עבודה וכן בכלכלנים ורואי חשבון יוצאי משרד המשפטים ורשויות המס, כך שלנו הכלים לבנות את התביעה האופטימאלית ולהביא לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

תביעת דיני נזיקין

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לנתח המקרה, לסייע באיתור ראיות ולגבש אסטרטגיה משפטית אמיתית לטובת הגשת תביעת נזיקין ולפעול בכל המרץ לטובת אכיפת זכויתו של הנפגע - לחצו כאן לפרטים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים