מאת:


בסוף שנת 2016 פקעה לה הוראת השעה בדבר נוהל הגילוי מרצון, גלוי ו/או אנונימי - הוראת שעה זו איפשרה לישראלים, אנשי עסקים ו/או פרטיים, לחשוף באופן אנונימי ו/או שמי את הונם הלא מדווח בפני רשויות המס ולגלות את שמם בפני הרשות רק ובכפוף לגיבושו של הסכם שומה, המגדיר את חבות המס הנדרשת לטובת הסדרת המחדל נשוא הגילוי.

כך יצא שכל ישראלי אשר החזיק הון לא מדווח בישראל ו/או מחוץ לישראל ו/או כזה שביצע עבירה פלילית בתחום המס – יכול היה, מיוזמתו, לפנות לרשות המס, לגלות את דרך ביצוע המחדל, לשלם את המס שנגרע מקופת המדינה ובכך להביא לידי נטרול כל חשיפה פלילית הנגזרת מהתנהלותו זו. הוראת שעה זו התגלתה עד מהרה כיוזמה ברוכה ביותר, שאיפשרה ל-5,940 ישראלים להגיש בקשות ולחשיפת הון לא מדווח בהיקף של 20 מיליארד ₪.  הון זה, ממועד הגילוי, מדווח בישראל, מס בגין פרותיו משולם ובעליו יכולים למנף אותו לטובת פעילות יזמית ו/או אחרת בישראל ו/או מחוצה לה ולייצר הכנסות נוספות, בגינם יידרש לשלם מס בישראל.

מתום שנת 2016 ועד למועד כתיבת שורות אלה, אין בנמצא נוהל גילוי מרצון המאפשר לישראלים לחשוף את מחדלי המס שלהם מבלי להיחשף למיצוי דין פלילי. הלכה למעשה, כותבי שורות אלו פנו זה מכבר להנהלת רשות המיסים בבקשה לחדש את הנוהל ולאפשר לישראלים אשר לא הספיקו, לחשוף את מחדליהם במסגרת הליך של גילוי מרצון, על כל הכרוך והמשתמע מכך. במסגרת ישיבה מקצועית של פורום המיסים של לשכת עורכי הדין, הודיעה רו"ח איריס עומר, פקידת שומה גוש דן, כי רשות המסים מתכוונת להוציא במהלך ספטמבר 2017 נוהל גילוי מרצון חדש, תוך הבהרה כי הרשות טרם החליטה האם לאפשר נוהל אנונימי או לאו.

דעתנו המקצועית בעניין...

כותב שורות אלה משוכנע כי עסקינן ביוזמה ברוכה, אשר יש בה כדי לאפשר לישראלים רבים, פרטיים ואנשי עסקים, לפתוח דף חדש בחייהם אל מול רשויות המס – בדרך של נקיטה בהליך גילוי מרצון, ואגב כך להביא למדינה הון בהיקף מהותי, כזה אשר יש בו כדי לקדם מהלכים עסקיים נוספים, אם בשטח מדינת ישראל ואם מחוצה לה, נתון שיוביל להעשרת קופת המדינה.

לעניות דעתנו יש בנמצא חשיבות מכרעת בשמירה על אופיו האנונימי של ההליך, כך שאלה המבקשים לקיימו יהיה רשאים לעשות כן אנונימית תוך שמירה על זכותם שלא לחשוף את שמם היה ולא יגיעו הצדדים להסכם באשר לגובה המס לתשלום. הניסיון מלמד, כי האופציה להגשת בקשות גילוי מרצון  באופן אנונימי, מעודדת את אותם ישראלים החוששים מההליך, להביא לידי קידומו והוצאתנו אל הפועל. שלילת אפשרות שכזו מעמידה את הנישום הפוטנציאלי בפני מצב בלתי אפשרי, המאלץ אותו לחשוף את שמו ואת מחדלו בפני מפקחי המס המטפלים בתיקו וזאת עוד בטרם התגבשה הבנה בינו לבין הרשות באשר לגובה המס לתשלום, מה שבמבחן התוצאה מביא ישראלים רבים לכלל מסקנה לפיה הסכנה שבחשיפת שמם בטרם התגבשה הבנה כספית עולה על הסכנה הגלומה בהותרת המצב על קנו.

לסיכום, יוזמת רשות המס ברוכה ויש בה כדי לאפשר לישראלים רבים לפתוח פרק חדש בחייהם - נטול עבירות מס וזאת במקביל להעשרת קופת המדינה וחוסננו הכלכלי. לעניות דעתנו מתן אפשרות לעשות כן אנונימית ימקסם את ההליך ואת התוצאות הנגזרות הימנו. 

>> למידע נוסף אודות הליך הגילוי מרצון, לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גילוי מרצון 2021 לנטרול עבירות מס והכשרת הון שחור

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע לפעול בשמך לטובת נטרול עבירות מס והכשרת הון שחור בצורה הזהירה והמקצועית ביותר מול הגורמים המוסמכים ברשות המס וזאת בהסתמך על ניסיון ושיטות עבודה ייחודיות ומקצועיות.

לגישתנו יש צורך במסלול "חנינת מס" לצד גילוי מרצון

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

הצעתנו עבור "חנינת מס" תביא לידי גביה מהירה של מיליארדים של שקלים על ידי רשות המסים. לגישתנו, מהלך שכזה, יזרים לקופת המדינה סכומים העולים באופן משמעותי על הסכומים שהתקבלו עקב יישום הליך הגילוי מרצון.

החזרת נוהל גילוי מרצון 2021

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

רשות המסים מודיעה כי בכוונתה לחדש את נוהל הגילוי מרצון, הפעם, ככל הנראה, בשונה מפעמים קודמות, יחודש הנוהל באופן קבוע ולא לפרק זמן קצוב - לחצו כאן לכל הפרטים החשובים.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.