מאת:


לגורם האמיתי לשריפה, אשר השתוללה לפני ימים אחדים בעיר חיפה, השלכות משפטיות מרחיקות לכת באשר לגורלן הכלכלי של משפחות חיפאיות רבות. סיווג השריפה על ידי רשויות המדינה הוא זה שקובע האם הנפגעים כלכלית הימנה, בפרט אלה שדירותיהם נשרפו, יהיו זכאים, על פי חוק מס רכוש, לפיצוי בגין הנזקים הישירים והעקיפים, שנגרמו ויגרמו להם כתוצאה מהשריפה או לא.

 

על פי דיני המדינה בכלל וחוק מס רכוש בפרט, הניזוקים החיפאים זכאים לפיצוי כספי מהמדינה בגין רכושם שנשרף ובגין אובדן הרווחים עקב שריפת עסקם, לאחר שניתנה הודעת רשות המסים כי השריפה בחיפה ובמספר ישובים אחרים ברחבי הארץ, מקורה בהצתה לאומנית כזו שבאה לפגוע בריבונות הישראלית. חוק מס רכוש קובע כי המדינה תפצה את אזרחיה בגין כל נזק ישיר שנגרם ל-"ניזוק", כתוצאה מ-"פעולת איבה". הניזוק יהיה זכאי לפיצוי הן בגין הנזקים הישירים והן בגין הנזקים העקיפים אשר נגרמו כתוצאה מאותו נזק ישיר, תוך הבהרה כי משרד הביטחון הוא זה שיקבע, על סמך ממצאי השב"כ, משטרת ישראל ועוד, האם בהצתה עסקינן והאם המניע לאותה הצתה הוא אכן לאומני ולא לדוגמא – פלילי גרידא. רק בהתקיים הצתה מטעמים לאומנים – יוגדר האירוע כ"פעולת איבה" המזכה את הניזוקים בפיצוי ממשלתי, ע"פ חוק מס רכוש. כך יוצא שבעל דירה אשר ביתו נשרף כתוצאה מפעולת איבה, יהיה זכאי לקבל מהמדינה פיצוי כספי בגין הנזקים הישירים שנגרמו לו ובכלל זה יהיה הוא זכאי לעלות שיפוץ המבנה ושווי המטלטלים אשר היו בדירתו ונשרפו. יתרה מזאת, במקרה בו הצתה לאומנית גרמה לשריפת עסק, אזי יהיה הניזוק זכאי לפיצוי ממשלתי המבטא הן את הנזק הישיר שנגרם לעסקו והן את אובדן הרווחים אשר נשללו ממנו בפרק הזמן שלקח לשפץ את הנכס ולהשיב את העסק לפעילות תקינה. לאחר שהשריפה בחיפה הוכרה כפעולת איבה, כלל הניזוקים זכאים לפיצוי כספי, אשר ישולם להם היישר מקופת המדינה וחברות הביטוח, אשר בדרך כלל דואגות להחריג "פעולות איבה" מפוליסות הביטוח, פטורות מפיצוי הניזוקים וקהל המבוטחים. כך, שבנסיבות ההכרה בשריפה כפעולת "טרור" או כ-"הצתה לאומנית" פועלת בעיקר לטובת אותם ניזוקים שלא טרחו לרכוש פוליסת ביטוח וכמובן לטובת חברות הביטוח עצמן, אשר ישתחררו בדין מפיצוי הניזוקים בגין הנזקים הנדונים.

 

הודעת רשות המסים

ביום 29.11.16 פורסמה באתר רשות המסים הודעה בדבר הכרת המדינה בכך שהשריפה בחיפה וכן ב-8 מוקדים אחרים ברחבי הארץ הינה בגדר פעולת איבה וזאת על סמך המידע שהתקבל עד כה ממשטרת ישראל ומרשות הכבאות המלמד על קיומן של הצתות על רקע לאומני. במקביל המדינה מצופה לשגר לחיפה, מוקדם ככול שניתן, את שמאיי מס רכוש הנכבדים, על מנת שאלה יוכלו להעריך באופן מיידי את היקף נזקי השריפה, לתעדם ולהנחות את קהל הניזוקים לטובת הבטחת פיצוי הולם, מהיר ואמיתי. אל לה למדינה לעכב את הוצאת השמאים לשטח - דין הצתה לאומנית כדין מטח קטיושות, דין הנפגעים מהצתות לאומניות כדין הניזוקים מפצצות מרגמה ביישובי עוטף עזה. המצוקה ממנה סובלים הניזוקים תרוכך, ככל והמדינה תפעל בעניין במהרה, מה שמחייב את המדינה, לעשות הנדרש ללא דיחוי.

 

הגשת תביעת מס רכוש

חוק מס רכוש קובע כי הניזוק מפעולת איבה זכאי לתבוע את מלא נזקיו הישירים. הניזוק רשאי לעשות כן בדרך של הגשת "תביעת מס רכוש" למנהל מס רכוש, אשר אמור לתן החלטה בכל בקשה ובקשה. במסגרת תביעה זו יש לכלול את הנזקים, להעריכם ולבקש את הפיצוי בגינם, הכול בהתאם להוראות החוק ותקנותיו. תביעה מסוג זה נכון להגישה באמצעות עו"ד הבקיא בתביעות ע"פ חוק מס רכוש, אשר ידע לערוך את התביעה בהתאם להוראות החוק ובדרך אשר תבטיח את זכותו של הניזוק לקבל את מלא הפיצוי לו הוא זכאי על פי דין. על הניזוק להבטיח כי התביעה תוגש בהתאם לקבוע בחוק ושזו תהא נתמכת בעובדות ובראיות המתחייבות לטובת השלמת ההליך בהצלחה. היה ומנהל מס רכוש ידחה את תביעת הניזוק, אם באופן מלא ואם באופן חלקי, יהיה הניזוק רשאי לערור על החלטת המנהל בפני ועדת ערר מס רכוש. ועדת הערר מורכבת מעורך דין, שמאי מקרקעין ונציג ציבור. על קביעת הועדה ניתן להגיש ערעור בשאלה משפטית בלבד, בפני בית המשפטי המחוזי.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

תביעת רשלנות רפואית

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

מתי טיפול רפואי כושל הוא בגדר רשלנות המזכה את הנפגע בתשלום פיצויים? ומתי מדובר בהתממשות של סיכון סביר הגלום בעצם קבלת הטיפול הרפואי?

נזקים על רקע לאומני / מלחמה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

משרדנו פתח מיד עם פרוץ האירועים האחרונים מוקד חירום לסיוע משפטי לעסקים ופרטיים אשר רכושם נפגע (נזק ישיר) ו/או אבדו רווחים עקב פעולות האיבה (נזק עקיף). משרדנו המורכב מעורכי דין ורואי חשבון אשר ייצגו שנים רבות את מנהל מס רכוש/רשות המיסים טיפל ומטפל במאות תביעות מס רכוש משני צדי המתרס.

תאונות עבודה - תביעת מעביד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מורכב מעו"ד המתמחים בתאונות עבודה וכן בכלכלנים ורואי חשבון יוצאי משרד המשפטים ורשויות המס, כך שלנו הכלים לבנות את התביעה האופטימאלית ולהביא לתוצאה הטובה ביותר עבורך.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.