מאת:


בית המשפט לענייני עבודה, קיבל את הטענה כי התביעה השתהתה בהגשת כתב האישום וביטל את כתב האישום. הנאשמים טענו, האירוע המדובר הינו פיטורו של עובד החברה בתאריך 18.9.11 ואילו בכתב האישום, העבירה המיוחסת להם נעברה בחודש דצמבר 2014.

לטענתם, מכיוון שעברו יותר מ-3 שנים מיום פיטורי העובד ועד למועד הגשת התביעה, יש לדחות את התביעה בשל העובדה כי המאשימה נקטה בשיהוי ניכר מביצוע העבירה לכאורה. עוד טענה הנאשמת כי הגיע לפשרה עם העובד המפוטר ושולמו לעובד זכויותיו ולכן משסולק המחדל, אין צורך בהליך פלילי נוסף.

המאשימה טענה כי בהתאם לחומר החקירה, הפיטורים קרו ביום ה-18.12.2011 ובתוספת חישוב ימי פידיון החופש, מועד העסקתו של העובד הינו עד ה-18.12.2011, לכן לא חלפו 3 שנים מיום הפיטורין וטענת השיהוי אינה מוצדקת במקרה זה.

תקופת ההתיישנות

במשפט האזרחי, הלכה היא כי גם אם טרם חלפה תקופת ההתיישנות הקבועה בחוק, לביהמ"ש הסמכות לדחות תובענה מחמת שיהוי. באשר למשפט הפלילי, ע"פ סעיף 9(א) לחוק סדר הדין הפלילי, תקופת ההתיישנות נקבעת ע"פ דרגות העבירה.

הרציונל הוא כי ניהול הליך פלילי לאחר זמן רב עלול להיות מנוגד לעקרונות הצדק וההגינות ויכולה אף לפגוע ביכולת הנאשם להתגונן כראוי. רשויות האכיפה הכירו בנזק העלול להיגרם משיהוי רב מדי בהגשת כתב אישום בשל הקושי להביא ראיות אמינות והקושי על התביעה להוכיח את עמדתה לאחר שחלף זמן ארוך מדי.

"הגנה מן הצדק"

על כן קמה לנאשם טענת "הגנה מן הצדק" לפיה בית המשפט יכול לבטל כתב אישום שהוגש בשיהוי, גם אם עוד לא חלפה תקופת ההתיישנות על פי החוק. בית המשפט קבע כי לא נמצא כל צידוק לסיבה שבגינה המאשימה השתהתה בהגשת כתב האישום בעוד שחומר החקירה היה מצוי בידה מכבר. התנהלות שכזו פוגעת בהליך המשפטי וביכולת הנאשמת להגן על עצמה כראוי בנסיבות הזמן שעבר.

בית משפט עוד קבע בנוגע לטענת הנאשמת כי הסירה את המחדל, כי הסרת מחדל בהליך האזרחי היא חסרת השפעה על ההליך הפלילי ותילקח בחשבון אם בכלל רק בעת הטיעונים לעונש. לאור השיהוי הרב בהגשת כתב האישום, קבע בית המשפט על ביטולו של כתב האישום.

> מידע נוסף בנושא דיני עבודה, תוכלו למצוא כאן.
> זקוקים לייעוץ בסוגיית דין פלילי? לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עורך דין עבירות מכס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); פרבר גולן, רו"ח ומשפטן

נתפסם במכס נתב"ג? - כך תפעלו: מידי שנה ישראלים ורבים נתפסים על ידי רשויות המכס בגין זאת שלא הצהירו על טובין שרכשו בחו"ל החייבים בדיווח ובתשלום מכס בכניסה לישראל...

קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון קבע: על מנהל מע"מ הנכבד להפעיל שיקול דעת בקביעת סכום הקנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

ניכוי מס תשומות בגין חשבוניות פיקטיביות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בחלקו ערעור מס שהוגש על שומת תשומות שהוצאה לחברה קבלנית בגין שימוש בחשבוניות פיקטיביות. פסק הדין מדגיש, כי לא ניתן לנכות מס תשומות בגין חשבונית שהוצאה שלא כדין, בין אם משום שהיא הוצאה בגין עסקה פיקטיבית ובין אם משום שהיא הוצאה בגין עסקה אמיתית אך באמצעות גורם שלא סיפק את השירות ו/או המוצר.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.