מאת:

לאחרונה דן בית משפט השלום באשדוד בתביעה לא שגרתית של תושבת אשדוד שהוגשה כנגד עורך דין בגין רשלנות מקצועית בייצוגה בהליכי ערעור מס לביטול שומות מס שנקבעו לה על ידי פקיד שומה. התובעת ניהלה עסק בעיר אשקלון ובשנת 2006 הוציא פקיד שומה אשקלון שומות לתובעת לפיהן נקבע כי הרווח עליו היא דיווחה אינו סביר וקבע כי עליה לשלם סכומי מס נוספים של מאות אלפי שקלים.

לאחר שניסיונותיה של התובעת להגיע להסדר עם פקיד השומה לא צלחו פתחה התובעת בסיוע יועץ המס שלה בהליכי ערעור מס בבית המשפט המחוזי. לאחר שלא עלה בידי התובעת לנהל את ההליך לבדה יצרה התובעת קשר עם עורך הדין הנתבע, על מנת שייצג אותה בחלק קטן מהליך ערעור המס, כל זאת על מנת לאפשר לה להמשיך לנהל הידברות עם פקיד השומה.

התובעת טענה, כי עורך הדין זנח את הייצוג שלה באמצע הטיפול בתיק וכתוצאה מכך נדחה ערעור המס שאותו היא הגישה באופן שחייב אותה לשלם מיסים, קנסות וריביות בהיקף של כ-1.2 מיליון ₪. עורך הדין הנתבע מאידך, טען כי שירותיו נשכרו על ידי התובעת לצורך ייצוג נקודתי בלבד בשלב מסוים בתיק. לטענת עורך הדין התובעת ידעה היטב שהוא אינו מייצג אותה בכל ההליך ואף על פי כן היא לא טרחה להמשיך לטפל בתיק בעצמה או לפנות לעורך דין אחר.

בית המשפט השלום באשדוד קיבל את מרבית טענות הנתבע אשר יוצג באמצעות עורך הדין יגאל רוזנברג ממשרד דורון טיקוצקי קנטור גוטמן צדרבוים תוך שהוא מקבל במלואה את גרסת עורך הדין הנתבע ודוחה לחלוטין את גרסת התובעת.

בית המשפט קבע כי התובעת היא זו שהתרשלה וזנחה את הטיפול בהליך המשפטי שאותו היא עצמה יזמה. בנוסף לכך קבע בית המשפט כי גם אילו היה מתנהל הליך ערעור המס עד סופו, ספק רב אם ניתן היה לבטל את סכומי המס שבהם חויבה התובעת ולכל היותר, ניתן היה להקטין את הסכומים בלא יותר מרבע.

יחד עם זאת, ולמרות רשלנותה של התובעת קבע בית המשפט כי יש לייחס לעורך הדין רשלנות תורמת בהיקף של 30% וזאת מהסיבה שהיה עליו להודיע לבית המשפט על כך שהייצוג שהוא מעניק לתובעת הינו נקודתי ומוגבל. מאחר והעו"ד לא נתן הודעה כזו, החלטות בית המשפט לא נשלחו לכתובתה של התובעת והיא לא הייתה מיודעת לגבי חלק מההליכים אשר הביאו בסופו של יום לדחיית הערעור שלה.

בית המשפט הדגיש בהקשר זה כי המחדל של עורך הדין הינו שולי ביחס למחדליה הרבים וביחס לרשלנותה של התובעת. יתרה מכך, קבע בית המשפט כי אילו היה מדובר בבעל מקצוע אחר, ספק רב אם היה מקום להטיל עליו חיוב כלשהו. יחד עם זאת מאחר ומדובר בעורך דין, הרי שנדרשת ממנו מידת אחריות מוגברת ועל כן, חייב בית המשפט את עורך הדין בפיצויים בהיקף של 30% כאמור.

בסופו של יום לאחר שבית המשפט העריך את סיכוייה של התובעת להקטין את חיובי המס שלה בהליך ערעור המס שכשל וכן את אחריותו של עורך הדין, מצא לנכון בית המשפט לדחות את מרבית רכיבי התביעה שהוגשה על ידי התובעת בסך של 1.2 מיליון ₪ ולחייב את עורך הדין בסך של כ-94 אש"ח בלבד מתוך כלל התביעה.

פסק דין זה של בית המשפט מעביר מסר כפול:
מסר לאנשים הנכנסים להליך משפטי - תדאגו לייצוג משפטי רציף ואיכותי ואל תסתפקו בטיפול או בייעוץ נקודתי של עורך הדין; מסר לעורכי הדין - כל סיכום עם הלקוח יש לערוך בכתב ואם סיכמתם על טיפול נקודתי בלקוח, תדאגו ליידע על כך את בית המשפט. 
 

* כיצד אנחנו יכולים לסייע לך בייעוץ מס מקצועי לאורך זמן? לחץ כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

פסק דין חשוב של ביהמ"ש העליון בתביעת רשלנות מקצועית של רואה חשבון

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט העליון פסק דין חשוב בנוגע לתביעת רשלנות מקצועית כנגד רואה חשבון, הקובע מהו סטנדרט התנהגות ראוי ומצופה מרואה חשבון ומתי התנהגות זו מהווה הפרה של חובות רואה החשבון כלפי לקוחו.

תביעה נגד מפעל הפיס - חוק ההתיישנות

מאת: אלי דורון, עו"ד

האם בקשה לסעד זמני המוגשת ללא תביעה עיקרית, עוצרת את מרוץ ההתיישנות? בית המשפט העליון קבע לאחרונה, כי בקשה לסעד זמני שהוגשה ללא תביעה עיקרית, ואף לא הוגשה תביעה תוך 7 ימים מיום הבקשה, אינה עוצרת את מרוץ ההתיישנות ואין לייחס לה משמעות כלשהי במישור זה.

מי רשאי לעסוק בגידול קנאביס מסחרי?

מאת: אלי דורון, עו"ד

הרפורמה בתחום הקנאביס הרפואי נכנסה לתוקף ב- 2019 וסללה את הדרך ליזמים, המעוניינים לגדל קנאביס בהיקף מסחרי, ברמה גבוהה ובכפוף לדרישות תקן מחמירות.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.