מאת:

באחרונה בית  משפט העליון הבהיר  את עמדתו לגבי סוגיה רוחבית  הנוגעת לחיוב ארנונה על דירה מפוצלת. רבות נכתב על דירות מפוצלות ובשנים האחרונות מתרבה גם הפסיקה בנוגע לקנסות שהוטלו על בעלי דירות שפיצלו את דירותיהם שלא כדין. יתכן ששינוי מגמה מסוים מסתמן נוכח הודעתו של שר האוצר משה כחלון, לא מכבר, כי הוא תומך בהצעה  לפיה לא יהיה צורך בקבלת היתר בנייה ואישור הרשות המקומית לפיצול דירות  ששטחן  75 מ"ר ומעלה.

עם זאת, פסק דינו של בית המשפט העליון שניתן לאחרונה קבע כי במצב רגיל בו מושכרת דירה, לתקופה העולה על שנה, אכן שומה על הרשות המקומית לאפשר את העברת חיוב הארנונה לכתפי השוכר, המחזיק בדירה בפועל ובעל הזיקה הקרובה ביותר לנכס, בכל הנוגע לשימוש בו.

חובה שכזו אינה קיימת מקום שתקופת השכירות אינה עולה על שנה ומקל וחומר – שאין מוטלת על הרשות לנקוט בצעדים אקטיביים לבירור זהותם של מספר שוכרים, להם מושכרת דירה אשר פוצלה שלא כדין, ולפצל את חיובי הארנונה ביניהם, ובמקרה כזה זכאית היא להשית את חיובי הארנונה על בעל הדירה.

פסיקת בית משפט העליון שולחת איתות  חשוב  לבעלי דירות, כי במצב החוקי הקיים כיום, לא ייתנו בתי המשפט את ידם לפיצול לא חוקי של דירה ולא יפסקו באופן שייצור יתרון כלשהו לבעלי דירות כאלה, שהרי מצב שכזה הוא בבחינת "ייצא חוטא נשכר".

חשוב להבהיר כי בית המשפט העליון עמד על כך שככל שעל פי הסכמי השכירות, אמורים שוכריה של דירה מפוצלת לשאת בתשלומי הארנונה, יהא זכאי בעל הדירה לגבות תשלומים אלו מאת השוכרים ובמידת הצורך גם לתבוע מהם את הסכום הנדרש באמצעות הליך משפטי, ואין בפסיקה שניתנה כדי למנוע או להגביל זאת.
 
 
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הפחתת חיובי ארנונה

מאת: אלי דורון, עו"ד

למשרדנו סוללת עורכי דין המומחים בניהול הליכים בתחום הארנונה, חיובי ארנונה, בביטול והפחת - קראו כאן בנושא.

האם אתם משלמים יותר מדי ארנונה?

מאת: אורית פפר, עו"ד כלכלנית

אל תישארו עם זה לבד, הטעות הגדולה והבסיסית היא שלא מתייעצים עם המומחים בתחום. הקדימו רפואה למכה ופנו למומחים בתחום להתייעצות, כל איחור וכל פספוס מועדים יכול לעלות בהרבה מאוד כסף ובהליכים משפטיים מיותרים.

מדוע לא לגשת למכרז ללא ליווי של עו"ד המתמחה בדיני מכרזים?

מאת: אורית פפר עו"ד (כלכלנית)

רשויות מקומיות, תאגידי מים וגופים ציבוריים וממשלתיים מחויבים על פי דין לפרסם מכרזים טרם חתימה על התקשרות עם ספק או נותן שירות (מעל סכום מסוים). מכרזים אלו כפופים לדין המנהלי ולהוראות המכרז שאין לסטות מהן. משכך , יש להקפיד על מילוי כל התנאים בעת הגשת הצעת המחיר בהתאם להוראות במכרז.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.