מאת:


כבוד השופט יונה אטדגי מבית המשפט המחוזי בת"א נדרש לאחרונה להכריע בשאלה בעלת אוריינטציה מיסויית משפטית מובהקת, הקשורה להבחנה בין דמי שכירות המסווגים כהכנסה מעסק לבין דמי שכירות המהווים הכנסה פסיבית.

בנסיבות המקרה נשוא פסק הדין, הפיקו המערערים, אח ואחות, הכנסה מ-28 נכסי מקרקעין אותם ירשו מאביהן המנוח, מתוכן 24 דירות, אשר מהן 14 היו מושכרות לצרכי מגורים, והיתר מושכרות לשימוש כמשרדים.

המערערים דיווחו על הכנסתם זו באותו אופן בו דיווח אודותיה אביהם המנוח במשך שנים רבות, דהיינו כהכנסה שכר דירה פאסיבית על פי סעיף 2(6) לפקודת מס הכנסה. כמו כן, החל משנת 2003, בעקבות שינוי שחל בחקיקה הנוהגת, דיווחו המערערים על הכנסותיהם מהשכרת דירות המגורים כהכנסה החייבת במס בשיעור מופחת של 10% בלבד. 

ברשות המיסים לא השלימו, משלב מסוים, עם סיווג ההכנסה בו נקטו המערערים וסיווגו את ההכנסה כהכנסה מעסק לפי סעיף 2(1) לפקודה, באופן המונע מהמערערים הנאה משיעור המס המופחת.

במסגרת פסק דינו, בחן כב' השופט אטדגי את נסיבות התיק דנן, וקבע כי חרף מסת הנכסים הבלתי מבוטלת וחרף כך שנכסי המערערים נוהלו לפרקים בידי חברת ניהול חיצונית, עדין אין בכל זה כדי להוביל לסיווג ההכנסה כהכנסה אקטיבית מעסק.

במסגרת פסק הדין עשה כב' השופט אטדגי שימוש נרחב "במבחן הנסיבות" יציר הפסיקה, אשר הוביל למסקנתו הסופית לפיה הכנסות המערערים הנן הכנסות פאסיביות, שכן מרבית הנכסים הועברו לבעלות המערערים בירושה.

כמו כן, קבע כב' השופט כי חרף העיקרון לפיו כל שנת מס עומדת בפני עצמה, עדין לא ניתן להתעלם מן האופן בו דיווחו המערערים על הכנסותיהם במשך כל השנים ולאינטרס ההסתמכות העולה מכך.

נוסיף, כי בית המשפט אמנם קיבל את טענות המערערים במלואן לעניין סיווג ההכנסה כהכנסה פסיבית, אולם נקבע כי משיעור המס המופחת (10%) יוכלו המערערים ליהנות רק בקשר עם דירות שהושכרו לצרכי מגורים ולא למטרות אחרות כגון משרדים וכיו"ב.          
            
האם דמי שכירות מהשכרת 28 נכסי מקרקעין מהווים הכנסה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים