מאת:

לא אחת קורה כי נישומים, עוסקים, יחידים ובעלי תפקידים בתאגידים (להלן: "נישומים") מבצעים עבירות שונות על חוקי המסים במהלך פעילותם, בין אם במודע ובין אם בהיסח הדעת. אלא מאי, החשש מסנקציות אזרחיות ואף פליליות מונע מאותם נישומים לתקן את דיווחיהם ולדווח לרשות המסים נתוני אמת.

בדיוק מסיבה זו ועל מנת לעודד נישומים שעברו עבירות על חוקי המס לתקן את דיווחיהם, הוחלט על ידי רשות המסים בתיאום עם פרקליטות המדינה, שלא לנקוט בהליכים פליליים נגד מי שיבצע גילוי מרצון בתנאים שנקבעו במסגרת נוהל מיוחד שפורסם על ידי רשות המסים (להלן: "נוהל הגילוי מרצון"). 

הוראה השעה בעניין

לעניין זה, פרסמה רשות המסים ביום 7.9.14 הוראת שעה על בקשות לגילוי מרצון (להלן: "הוראת השעה") המאפשרת הגשת בקשות אנונימיות וזאת למשך שנה מיום פרסומה.
 
מדובר בהוראת שעה חשובה ביותר אשר מעניקה לכל אזרח ישראלי שביצע עבירות על חוקי המס, חלון הזדמנויות של שנה אחת בלבד מיום פרסומה כאמור, לתקן את דיווחיו וזאת באופן אנונימי, כלומר ללא חשיפת פרטיו המזהים עד לשלב מתקדם של הליך הגילוי מרצון. למעשה, ההליך ינוהל על ידי עורך דינו של הנישום, מבלי שנישום זה יצטרך להיחקר על ידי רשות המסים כאשר שמו של הנישום ייחשף בפני רשות המסים רק בשלב שבו יגיעו עורך דינו ורשות המסים להסכמות המקובלות על הנישום ולשביעות רצונו באופן שבו יודע אותו נישום כמה בדיוק יעלה לו "להכשיר" את הכספים שהתקבלו על ידו תוך ביצוע עבירות מס.

יודגש שככל שלא מגיעים להסכמה עם רשות המסים בנוגע לחבות המס המתחייבת מהכשרת ההון השחור של הנישום, ניתן להפסיק את ההליך מבלי לחשוף את זהותו של הנישום הרלוונטי, כלומר במסגרת הליך זה נהנה אותו נישום מחסינות מלאה. לעניין זה, קיימת חשיבות רבה לכך שהליך הגילוי מרצון, ינוהל על ידי עורך דין דווקא, ובמיוחד עורך דין המנוסה בתחום דיני המס בכלל והליכי הגילוי מרצון בפרט.

כך למשל, מפאת החיסיון המוקנה לעורך הדין המתנהל מול רשות המסים, תהא האחרונה מנועה מלקבל כל מידע נוסף אודות זהות הנישום ועסקיו, במקרה בו לא ייסגר התיק בהסכם שומה, לא בדרך של חקירה, לא בדרך של קבלת מסמכים או תפיסה ולא בכל דרך אחרת - הכול בזכות החיסיון, יהא המקרה קשה ככול שיהיה, דבר שידרבן בסופו של יום את רשות המסים לשאוף להגיע להסכמה עם הנישום כי אין לה אפשרות לבנות על חקירה.

ניהול ההליך

ההליך אינו הליך טריוויאלי, אלא הליך שבו דרושה מידה רבה של ניסיון מצד המייצג על מנת להשיג את ההסכם השומתי הטוב ביותר מבחינת הנישום. במהלך ניהול ההליך יש להתחשב בכל אלה:
 

1. ההליך מביא לידי גיבושו של הסכם המושתת על "תשתית עובדתית" מוגדרת. תשתית עובדתית זו חייבת להיות מדויקת ומלאה, שהרי פקיד השומה רשאי יהיה לאמת אותה לאחר חשיפת שם הנישום, והיה וימצא כי אין בנמצא די ראיות לתמיכה בגרסה שהוצגה כבסיס להסכמות השומתיות, יהיה פקיד השומה רשאי לסגת מההסכמה, מטעם זה קיימת חשיבות מכרעת לאופן ניהול ההליך השומתי והמשא ומתן מול רשות המסים בעיקר למהות והדרך לגיבוש הסכמות מוגדרות וברורות באשר לטיב הראיות וטיב המסמכים שיומצאו לאחר חשיפת שם הנישום, בתמיכה וכהוכחה לתשתית העובדתית;

2. חשיפת שמו של הנישום חייבת להיעשות בעיתוי המתאים במהלך הליך הגילוי מרצון, אחרת ירוקן הדבר את ההליך מתוכן;

3. במקרים רבים המאפיינים הליכים אלו, סוגיות משפטיות מובהקות מהוות בסיס בעל חשיבות קרדינאלית בקביעת שיעור המס הסופי לתשלום. בעניין זה די אם נזכיר את נושא ההתיישנות, אופן סיווג ההכנסה בהתאם למבחנים הקבועים בפקודת מס הכנסה ואלו שעוצבו עם השנים ע"י בתי המשפט, קביעת מעמד הנישום לצרכי מס (למשל לעניין תושבותו) וכיוצא באלו סוגיות משפטיות מובהקות אשר מתוך כך יש שיטופלו בידי משפטנים המתמחים אד הוק בתחום דיני המס הואיל ויש בדבר כדי להשפיע במישרין על שיעור המס הסופי שיקבע לתשלום;

4. ככל שמדובר בהכנסה שהופקה מחוץ לישראל, הרי שיש להתייעץ עם עורך דין המתמחה במיסוי בינלאומי ובאמנות למניעת כפל מס עליהן חתומה מדינת ישראל, זאת לצורך סיווג הכנסתו של הנישום וזכאותו לקבלת זיכויים ממס זר ששולם בחו"ל;

5. ההליך מותנה בעמידה בשורה של תנאים שמן הראוי לבדוק היטב אם הנישום עומד בהם בטרם הפניה להליך זה.

כיצד אנו יכולים לסייע בנושא?

על סמך כל האמור, המלצתנו הינה לנצל את חלון ההזדמנויות המוענק לנישומים להלבנת כסף שחור שצברו במהלך חייהם. כמו כן מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בנושא בטרם הגשת הבקשה שכן מדובר בהליך שדורש מומחיות מיוחדת. בדיקה של גורם מומחה בתחום תקטין את הסיכון משמעותית לתחולת אחד מסייגי ההליך בעניינו של הנישום, זאת באמצעות בדיקה מקיפה ומקצועית של מלוא נתוניו של הנישום.

משרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, אשר הנו עתיר ניסיון בטיפול בסוגיות מס מורכבות בכלל ובהליך ייחודי זה של גילוי מרצון בפרט, מוצא את הוראת השעה כלא פחות מאפשרות חסרת תקדים עבור ציבור נישומים לא מבוטל שיוכל עתה להסיר מחדליו משנים עברו ללא נטילת סיכונים מיותרים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.