מאת:

הגיע הזמן "להלבין" חוקית את המטבעות הקריפטוגרפים!

המטבעות הקריפטוגרפים הפכו להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו ובפועל ניתן למצוא אין ספור ישראלים אשר קונים, מוכרים, ממירים מטבעות קריפטוגרפים ואף צוברים כאלה, אם בארנקים קריפטוגרפים קרים ואם בכאלה חמים.
הלכה למעשה, כמי שמטפל באין ספור לקוחות שכאלה, מתרשם כותב שורות אלה כי יותר ויותר ישראלים מתעשרים בזכות עולם הקריפטו, ואם לא מתעשרים, אז לכל הפחות צוברים מטבעות בסכומים גדולים. כל אחד בדרכו שלו .
ישנם כאלה שרוכשים וצוברים מטבעות באופן גורף על פני שנים, וישנם כאלה אשר מבצעים פעולות אחרות, לפעמים מספר פעולות ביום, כמו המרה של מטבעות בתדירות משתנה, וישנם כאלה אשר מקבלים תמורה בקריפטו בגין השירות או מכירת מוצרים - היישר לארנק הקריפטוגרפי שבבעלותם. כך יוצא, שיש כאלה אשר פועלם הינו בגדר של פעילות הונית השקעתית, וישנם כאלה אשר יוגדרו על ידי רשויות המס כעוסקים בסחר קריפטו. מאמר זה מתייחס לשני הסוגים ומבהיר כי החשיפה קיימת בשניהם, אם במישור האזרחי ואם במישור הפלילי.
צבירת ההון הקריפטוגרפי מקנה לבעלים של הארנק הקריפטוגרפי בטחון כלכלי ומאפשר לו, באמצעות רשת האינטרנט ובאמצעים אחרים, להעביר שווי במהירות מקצה אחד של העולם לקצה האחר, לבצע כמעט כל פעולה של קניה, מכירה, המרה לשקלים, ביצוע פעולות באתרים בעולם ועוד ועוד .בנוסף, המצב הנוכחי אף מאפשר לבעל המטבעות הקריפטוגרפים לפתוח חשבונות בנק קריפטוגרפים בחול, לקבל כרטיס אשראי ולבצע כל פעולה של קניה ו/או מכירה באמצעות ומתוך ההון הקריפטוגרפי אותו הוא צבר.
אלא שמתעוררת בעיה, וזו נעוצה בכך שרשויות המס בישראל רואות במטבעות הקריפטוגרפים, לרבות הביטקוין, משום "נכס" לכל דבר ועניין ומשכך כל פעולה אשר מתבצעת עם נכס זה נתפסת אצל רשות המס כמכירה של "נכס" על פי פקודות מס הכנסה, מה שמחייב דיווח ותשלום מס.
יוצא כי על פי עמדת רשות המס, גם אם לא "לקחתם כסף הביתה" וכל שנעשה הוא המרת מטבע במטבע או רכישה של מוצר באינטרנט או כל פעולה אחרת – הרי שזו מחייבת בדיווח ובתשלום מס הכנסה ו/או מס רווח הון והיה והאמור לא מבוצע – משמעות הדבר היא כי מתבצעת על ידי מבצע הפעולה , גם אם שלא בידיעה או בכוונת מכוון - עברה פלילית חמורה שהינה בד"כ ע"פ סעיף 220 לפקודת מס הכנסה, משמע – השמטת הכנסה בעורמה ובתחבולה אשר בגינה  נתונים לעונש חמור, לרבות מאסר בפועל .
יתרה מזאת, המדינה, במסגרת ניסיונה להגיע לאכיפה מלאה, ובכדי להגיע לאותם בעלי מטבעות אשר אינ  מדווחים, נוקטת במגוון  רחב של פעולות, ובכלל זה מתפעלת מערכות וטכנולוגיות מתקדמות ביותר (חלקן סודיות, אשר היו שמורות לצבא) והכול לטובת הגשמת היעד.

יתרה מזאת, המדינה דורשת מכל בעל מטבעות לדווח על עצם הבעלות במטבעות קריפטוגרפים מיוזמתו במסגרת הדוח השנתי, גם אם הוא לא ביצע כל פעולה.  ובנוסף, מעבירה היא רגולציה אשר בהדרגה "סוגרת" על בעלי המטבעות ובסופו של יום תמנע מהם לבצע כל פעולה עם המטבעות, אלא לאחר חשיפת שמם בפני נותן השירות ואו המוצא ו/או בפני החלפן ו/או כל גורם אחר ולאחר שהוברר כי המטבעות "לבנות", כי דווחו עליהם וכי שולם המס בגינן.
בנסיבות אלה, כותב שורות אלה, אשר ייצג את משרד האוצר 13 שנה ובכלל זה אף ייצג את מחלקת חקירות מס הכנסה ואת רשויות המס בכלל, מציע לכל בעל מטבעות קריפטוגרפיים להידרש לנושא במידי ולפעול ללא דיחוי לטובת "הלבנת" המטבעות הקריפטוגרפים שבבעלותו, בטרם רשויות המס "עולים "עליו ולהביא לידי הכשרה מלאה , חוקית וברורה. כך, בסופו של יום, תתגבש הסכמה עם המדינה לעניין המס לתשלום בגין ההתנהלות של הבעלים ולעניין נטרול החשיפה הפלילית הכרוכה במצב הנתון, מתוך שאיפה להביא לידי תשלום מס מינימאלי, ונטרול החשיפה הפלילית והכול על פי דין.
לטמון את הראש בחול אינו מהווה פתרון של ממש, ההפך הוא הנכון, שכן כל יום שחולף רק מחמיר את הבעיה. רשויות המס לא מתכוונות להרפות, ובכוונתן להגיע בסופו של יום לכל בעל מטבעות שכאלה ולמצות עמו את הדין, היה ופעל או נמנע מלפעול על פי דין.
מצב נתון זה מחייב נקיטה בפעולה של "הלבנה" חוקית, או בשפה המקצועית, לנקוט בהליך של "גילוי מרצון" לטובת ההכשרה. כשברור לכל, כי פעולה של האוחז במטבעות, פניה מקצועית ומתוכננת בעניין לרשויות, עוד בטרם הן "עלו" עליו, תביא לידי נטרול אופטימאלי של הבעיה, ותביא לידי כך שאותו אדם יוכל לישון בשקט בלילה ולהישאר עם הון הלבן והמוכשר, עמו הוא יוכל לבצע כל פעולה, לרבות המרה והפקדת הכספים בבנק.
הליך הגילוי מרצון חייב להתבצע במהירות ובאופן מדויק ומקצועי, כמו כל התנהלות מול רשויות המס הכרוכה בחשיפה פלילית. לשם כך יש לקחת בחשבון כי כל פניה שכזו חייבת להגיע לגורם הנכון ברשות המס, מושתת על העובדות המלאות ועל אסטרטגיה משפטית נכונה. לשון אחר - יש לפעול באופן שיבטיח תוצאה אופטימאלית. ש להביא לידי כך שאותו הון קריפטוגרפי נצבר יהיה חוקי וכשר, וטוב לעשות כן שעה אחת קודם.
מודגש כי הפעולה חייבת להיות מחושבת ומתוכננת היטב, הן לטובת נטרול החשיפה הפלילית והן לטובת צמצום חבות המס בגין ההכשרה, ככול שהדין מאפשר ובהתאם למגבלות שהדין מאפשר.

אין לטעות – האסטרטגיה המשפטית וההתנהלות הנכונה והמהירה היא זו שתביא את התוצאה האופטימאלית, אין בעניין קיצורי דרך.  
לסיכום, מוצע מדם ליבנו – לא להמתין ולפעול עתה. מוצע לא לחכות "שידפקו לך בדלת", משום שאז הבעלים של המטבעות ימצא בקטגוריה חמורה ובעייתית. אנו בהחלט בתקופה המחייבת פעולה בעניין, וטוב לעשות כן שעה אחת קודם.  

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.