מאת: ;

חוק רישוי עסקים

חוק רישוי עסקים התשכ"ח - 1968 קובע כי כל עסק שמופיע בצו רישוי עסקים חייב ברישיון עסק להפעלתו, וזאת על מנת להבטיח שהעסק יפעל בהתאם להוראות החוק והתקנות וכי בעל העסק יקיים את כל הדרישות בחוק לשמירה על טובת הציבור.
אולם, בשל הליכים בירוקרטים המלווים את תהליך קבלת רישיון העסק, ישנם מצבים בהם בעלי עסקים בוחרים להפעיל את העסק לפני קבלת האישורים הנדרשים. בעצם כך, הם מפעילים את העסק ללא רישיון.

 

הפעלת עסק ללא רישוי עסקים

חשוב לציין כי הפעלת עסק ללא רישוי עסקים היא עבירה פלילית ומינהלית, משכך מומלץ לעמוד בדרישות החוק ולקבל את הרישוי המתאים לתעשייה/עסק כדי להימנע מסנקציות ועבירות משפטיות

 

כיצד ניתן להתמודד עם צו סגירה מינהלי בעסק ?

באפשרות רשות המס או רשות מקומית לסגור עסק כתוצאה מניהול לא תקין או מסחר לא חוקי. כאשר נמסר צו סגירה, יש מספר צעדים שניתן לנקוט כדי להתמודד עם המצב:

בדיקת תקינות הצו: יש לוודא שצו הסגירה תקף וברור. יש לבדוק את סמכותה של הרשות המקומית או רשות המס המנפיקה את הצו, ולוודא כי הנפקת הצו נעשתה בהתאם לחוק ולהליך המתאים.

תיקון הפרה: אם הצו סגירה הונפק בעקבות הפרה ספציפית, על בעל העסק לתקן את הפרה זו ולבצע תיקונים מתאימים להבטיח שהעסק עומד בדרישות החוק.
אפשרות להתנגדות: במקרים בהם ניתן להוכיח שהפרה לא התרחשה, וצו הסגירה לא תקף, ניתן להתנגד לצו סגירה, בהגשת  ערעור או תביעה לבית המשפט המתאים.
סנקציות כתוצאה מהפעלת עסק ללא רישוי עסקים: הפעלת עסק ללא רישוי עשויה לגרום ליישום סנקציות מנהליות  ועבירות משפטיות.
במישור המנהלי, לצורך התמודדות עם הסנקציה של הרשות ניתן לפעול באמצעות הגשת השגה או הגשת עתירה מנהלית.
כאשר את ההשגה מגישים בפני הרשות שנתנה את ההחלטה שאותה מבקשים לבטל או לשנות ואילו את העתירה המנהלית מגישים בפני בית המשפט המחוזי ביושבו כבית משפט לעניינים מנהליים.
 

סנקציות אפשריות

סנקציות סגירה: רשות המס או רשויות מקומיות יכולות להיכנס לעסק ולסוגרו פיזית או לחסום את הגישה אליו.

קנסות וסנקציות כספיות: כתוצאה מהפעלת העסק ללא רישוי, עשויה הרשות לדרוש עיצומים וקנסות על העסק כאשר החובות הכספיות יהיו מוטלות על העסק ועל האדם המפעיל אותו.

סנקציות משפטיות: רשות המס או הרשות המקומית יכולה להגיש כתב אישום (פלילי) כנגד העסק ובעליו. אם הורשע בעל העסק בהפעלת עסק ללא רישוי, בנוסף לצו הסגירה יכול העסק להידרש לשלם קנסות והוצאות משפט.
 
כדי להימנע מסנקציות בעקבות הפעלת עסק ללא רישוי, חשוב להתעמק בדרישות המשפטיות והרישוי המתאימות לכל סוג עסק.
 
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.