מאת: ;

רילוקיישן לקפריסין - שיטת המס

בתקופה האחרונה ניתן לראות ישראלים רבים שמבקשים להעתיק את מקום מגוריהם מחוץ לישראל, כאשר מדינת קפריסין נבחנת על ידי רבים מהם כיעד להשתקע בו. הסיבות לכך מגוונות, ובהן הקרבה הגיאוגרפית לישראל, וכן האקלים והמנטליות הדומים לאלה שבארץ.
אך טרם החלטה על הגירה לקפריסין, או לכל מדינה אחרת, מומלץ לבדוק גם את משמעויות המעבר בזווית המס.
נביא להלן סקירה קצרה לגבי שיטת המס בקפריסין, נכון לשנת המס 2023. נבהיר שהאמור להלן אינו תחליף לייעוץ מס מצד מומחה מס קפריסאי.
 

יחידים

שיעור המס המקסימלי שיוטל בקפריסין על הכנסתם של יחידים הנו 35% (למול 50% בארץ), כאשר מדרגות המס השולי 'נוחות' יחסית, ולפיהן בין 0-19,500 יורו לא משולם מס כלל, בעוד שרק עבור חלק ההכנסה שמעל 60,000 יורו יחול מס בשיעור 35%.

שיעור המס על רווחי הון בקפריסין עומד על 20%, וזאת למול שיעור המס החל בישראל שעומד על 25% (או עבור בעל מניות 'מהותי' כהגדרתו בפקודה – 30%).

שיעור המס על ריבית, תמלוגים ודיבידנד עומד על 0%. עם זאת חשוב לציין כי תשלום חובה עבור 'קרן הגנה' בשיעור 17% מנוכה מכל דיבידנד ובשיעור 30% מכל תשלום ריבית המשולמים ליחיד תושב קפריסין.
 

תאגידים

שיעור המס שמוטל על הכנסותיהן החייבות של חברות תושבות קפריסין (12.5%) נמוך גם הוא ביחס לשיעור המס המוטל בישראל (23%). בדומה לישראל, הכנסת דיבידנד המשולמת לתאגיד תושב קפריסין (ולא ליחיד) – אינה חייבת במס.
ככלל, בכל הנוגע למיסוי הכנסות הקשורות לקניין רוחני ונכסים בלתי מוחשיים בקפריסין קבוע כלל המתיישר בהתאם לכללי ה- BEPS, כך שחברות מחקר ופיתוח רשאיות לדרוש ניכוי בגובה של עד 80% מהכנסותיהם בגין שימושם ב'נכסים מזכים', כל עוד המו"פ מתבצע בידי הנישום הדורש את ניכוי ההוצאה.
 

מיסים נוספים

שיעור המע"מ החל בקפריסין נע בין 0%-19%.

דמי הביטוח הלאומי עבור הכנסת עבודה שנתית של עד 4,840 יורו -8.3%, ומעל רף זה ועד 180,000 יורו- 2.9%.

מס בריאות עבור הכנסה שנתית עד 180,000 יורו קבוע בשיעור 2.65% עבור עובדים, ו-2.9% עבור מעסיקים.
קפריסין יכולה להיות יעד אטרקטיבי להגירה בהרבה היבטים, בהם גם היבטי מס, אך חשוב להכיר את ה'אותיות הקטנות', ולתכנן את המעבר והמחייה בקפריסין באופן שיביא לנטל מס מינימלי.
היבט חשוב ונוסף שיש לשים אליו לב נוגע לשאלת התושבות הן של יחיד והן של תאגיד, כאשר תכנון נכון יכול למנוע חבות מס כפולה, כאשר תכנון לקוי עלול להביא למצב בו הנישום (יחיד או תאגיד) חייב במס הן בישראל והן בקפריסין.
 
נדגיש בשנית כי האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ מצד יועץ מס הבקיא בדין הקפריסאי.
 

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.