מאת:


לא מעט נכתב לאחרונה על מצב הדיור בארץ. מחאת קיץ 2011 העלתה את נושא הדיור על ראש סדר היום הציבורי.
אזרחים, גם כאלו הנמנים על "מעמד הביניים", נאלצים לפעול באחת משתי הדרכים הבאות: האחת, לעבוד במשך שנים רבות על מנת לצבור את הסכום הדרוש לרכישת הדירה, השניה, לקחת הלוואות ומשכנתאות בהיקף נרחב, אותן יחזירו במהלך כל ימי חייהם. 

 

 

כך נוצרה המציאות הנוכחית, בה לעשרות אלפי אזרחים ישראלים אין דירה משלהם. יתר על כן קיים מחסור עצום בדירות למגורים ואנשים דרים בדירות מפוצלות ומחולקות ואף במחסנים וחניות שהוסבו לשמש כדירות.

 

כ - 25% מאזרחי מדינת ישראל חיים כיום בשכירות, זאת משום שלאזרחים במדינת ישראל קשה מאוד לרכוש דירה משלהם במחירי השוק הנוכחיים ובתנאי החזרי ההלוואות והמשכנתאות.

 

 

בניסיון להקל ולו במעט על מצב זה, הונחה על שולחן הכנסת ב - 25.11.2013 הצעת חוק הלוואות לדיור (תיקון – מענק לרוכשי דירה ראשונה), התשע"ד-2013.

 

מטרת הצעת חוק זו היא להקל על אזרחים ישראלים המגיעים לרכוש את דירתם הראשונה, מבלי להבדיל אם דירה זו הינה חדשה – מקבלן או דירה מיד שניה. במסגרת הצעת החוק מוצע, לתת לרוכשים אלו, מענק בגובה שיעור מס ערך מוסף הקבוע במועד הרכישה. סכום זה יכול להגיע למאות אלפי שקלים, סכום שיש בו כדי לאפשר את רכישת הדירה לאותו אדם/ זוג/ משפחה.
על פי סעיף 19(ג1א)(2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963, (להלן: "החוק"), יחיד (בשונה מחברה/ עמותה) אשר רכש דירת מגורים ועומד באחד משני התנאים הבאים:
1. הדירה שרכש היא דירתו היחידה.
2. בשנתיים שלאחר רכישת הדירה, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה. אם רכישת הדירה היתה מקבלן- בשנה מהמועד בו היתה אמורה להימסר החזקה בדירה לידיו, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה (אם היה עיכוב במסירת החזקה – מיום מסירת החזקה בדירה לידיו בפועל).
 
 יישא בתשלום מס רכישה כדלקמן:
1. על חלק השווי שעד 1,139,320 ₪ - לא ישלם מס רכישה.
2. על חלק השווי העולה על 1,139,320 ₪ ועד 1,601,210 ₪ - ישלם 3.5%.
3. על חלק השווי העולה על 1,601,210 ₪ - ישלם 5%.
בהצעת החוק הנ"ל מוצע, כי שיעור המענק יחול רק על החלק משווי הרכישה אשר לא עולה על הסכום שעליו לא משולם מס רכישה, זאת לפי ס' 19(ג1א)(2) לחוק. כלומר, שיעור המענק יחול רק על החלק משווי הרכישה שלא עולה על 1,139,320 ₪. 
מגישי ההצעה צופים, כי הצעה זו תביא לעידוד רכישת דירות חדשות ולהנעת שוק הנדל"ן וכך תביא סכומי כסף לא מבוטלים אל קופת המדינה.
 
על מנת למנוע מצב של ניצול לרעה של ההטבה, מוצע במסגרת הצעת החוק כי רוכש דירה שקיבל את ההטבה המדוברת ומכר את דירתו זו במהלך 5 השנים שלאחר הרכישה, ייאלץ להחזיר את מלוא סכום המענק שניתן לו בתוספת הפרשי ריבית והצמדה.
 
מכירת דירה ורכישתה, בין אם מקבלן ובין אם מיד שניה, דורשת ידע רב. על כן, בין אם אתה מוכר ובין אם אתה רוכש, מומלץ בחום להתייעץ עם עו"ד אשר הדבר בתחום בקיאותו ומומחיותו על מנת שזה ידאג לאינטרסים והזכויות שלך, ואף בעת הצורך ינהל את ההליכים מול הערכאות הרלוונטיות במקצועיות, מהירות ונחישות, והכל על מנת להביא לך את התוצאה הטובה ביותר. 
 
הצעת חוק הלוואות לדיור (תיקון - מענק לרוכשי דירה ראשונה)

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים