מאת:

לא מעט נכתב לאחרונה על מצב הדיור בארץ. מחאת קיץ 2011 העלתה את נושא הדיור על ראש סדר היום הציבורי.
אזרחים, גם כאלו הנמנים על "מעמד הביניים", נאלצים לפעול באחת משתי הדרכים הבאות: האחת, לעבוד במשך שנים רבות על מנת לצבור את הסכום הדרוש לרכישת הדירה, השניה, לקחת הלוואות ומשכנתאות בהיקף נרחב, אותן יחזירו במהלך כל ימי חייהם. 

 

 

כך נוצרה המציאות הנוכחית, בה לעשרות אלפי אזרחים ישראלים אין דירה משלהם. יתר על כן קיים מחסור עצום בדירות למגורים ואנשים דרים בדירות מפוצלות ומחולקות ואף במחסנים וחניות שהוסבו לשמש כדירות.

 

כ - 25% מאזרחי מדינת ישראל חיים כיום בשכירות, זאת משום שלאזרחים במדינת ישראל קשה מאוד לרכוש דירה משלהם במחירי השוק הנוכחיים ובתנאי החזרי ההלוואות והמשכנתאות.

 

 

בניסיון להקל ולו במעט על מצב זה, הונחה על שולחן הכנסת ב - 25.11.2013 הצעת חוק הלוואות לדיור (תיקון – מענק לרוכשי דירה ראשונה), התשע"ד-2013.

 

מטרת הצעת חוק זו היא להקל על אזרחים ישראלים המגיעים לרכוש את דירתם הראשונה, מבלי להבדיל אם דירה זו הינה חדשה – מקבלן או דירה מיד שניה. במסגרת הצעת החוק מוצע, לתת לרוכשים אלו, מענק בגובה שיעור מס ערך מוסף הקבוע במועד הרכישה. סכום זה יכול להגיע למאות אלפי שקלים, סכום שיש בו כדי לאפשר את רכישת הדירה לאותו אדם/ זוג/ משפחה.
על פי סעיף 19(ג1א)(2) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה), התשכ"ג-1963, (להלן: "החוק"), יחיד (בשונה מחברה/ עמותה) אשר רכש דירת מגורים ועומד באחד משני התנאים הבאים:
1. הדירה שרכש היא דירתו היחידה.
2. בשנתיים שלאחר רכישת הדירה, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה עד למועד רכישת הדירה. אם רכישת הדירה היתה מקבלן- בשנה מהמועד בו היתה אמורה להימסר החזקה בדירה לידיו, מכר דירת מגורים אחרת שהיתה דירתו היחידה (אם היה עיכוב במסירת החזקה – מיום מסירת החזקה בדירה לידיו בפועל).
 
 יישא בתשלום מס רכישה כדלקמן:
1. על חלק השווי שעד 1,139,320 ₪ - לא ישלם מס רכישה.
2. על חלק השווי העולה על 1,139,320 ₪ ועד 1,601,210 ₪ - ישלם 3.5%.
3. על חלק השווי העולה על 1,601,210 ₪ - ישלם 5%.
בהצעת החוק הנ"ל מוצע, כי שיעור המענק יחול רק על החלק משווי הרכישה אשר לא עולה על הסכום שעליו לא משולם מס רכישה, זאת לפי ס' 19(ג1א)(2) לחוק. כלומר, שיעור המענק יחול רק על החלק משווי הרכישה שלא עולה על 1,139,320 ₪. 
מגישי ההצעה צופים, כי הצעה זו תביא לעידוד רכישת דירות חדשות ולהנעת שוק הנדל"ן וכך תביא סכומי כסף לא מבוטלים אל קופת המדינה.
 
על מנת למנוע מצב של ניצול לרעה של ההטבה, מוצע במסגרת הצעת החוק כי רוכש דירה שקיבל את ההטבה המדוברת ומכר את דירתו זו במהלך 5 השנים שלאחר הרכישה, ייאלץ להחזיר את מלוא סכום המענק שניתן לו בתוספת הפרשי ריבית והצמדה.
 
מכירת דירה ורכישתה, בין אם מקבלן ובין אם מיד שניה, דורשת ידע רב. על כן, בין אם אתה מוכר ובין אם אתה רוכש, מומלץ בחום להתייעץ עם עו"ד אשר הדבר בתחום בקיאותו ומומחיותו על מנת שזה ידאג לאינטרסים והזכויות שלך, ואף בעת הצורך ינהל את ההליכים מול הערכאות הרלוונטיות במקצועיות, מהירות ונחישות, והכל על מנת להביא לך את התוצאה הטובה ביותר. 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)

במאמר זה נסקור את החשיבות בבחירת עו"ד בעל ידע וניסיון בתהליך התחדשות עירונית, נבחן את אבני הדרך ואת מקומו של עו"ד בכל אחת מנקודות זמן אלו.

הוצאות פיתוח מגרש אינן מהוות חלק ממחיר המקרקעין לצורך חישוב מס רכישה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון דן בשני ערעורים שבמרכזם השאלה האם בעת רכישת מקרקעין שלא עברו פיתוח, תוך התחייבות לשאת בהוצאת הפיתוח של המגרש, יש לראות בסכום שאותו מתחייב לשלם הרוכש עבור פיתוח המגרש כחלק ממחיר המקרקעין המחויב במס רכישה או שמא יש לראות את ההתחייבות לשאת בהוצאות הפיתוח כהתחייבות נפרדת מההתחייבות לרכישת המקרקעין שאין לשלם עליה מס רכישה.

חברה קבלנית או איגוד מקרקעין ?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

ביהמ"ש קבע, כי חברה שחתמה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38, אך בפועל לא פעלה באופן שוטף ורציף לביצוע הפרויקט, כך שבפועל כל מה שהיה בידי החברה הוא בגדר זכות במקרקעין, תסווג כאיגוד מקרקעין. כפועל יוצא מכך נקבע כי מכירת מניותיה של חברה כזאת - תהיה בגדר פעולה באיגוד מקרקעין ותחויב במס רכישה כדין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.