מאת:


עבור רוב רוכשי הדירות, עסקה זו היא מהעסקאות הכלכליות המשמעותיות ביותר של חייהם.
על פי כללי לשכת עורכי הדין (ייצוג בעסקאות דירות) עורך הדין המייצג את הקבלן, רשאי לייצג גם את רוכשי הדירה לעניין ביצוע רישום הרכישה בלבד, תוך נאמנות לרוכש הדירה ועל כך לקבל שכר טרחה מהרוכש.
כיום, הנהוג הוא שבחוזי המכר קובע הקבלן מראש את שכר הטרחה שישולם על ידי הרוכש לעורך הדין, ולרוב עומד הוא על 1.5% ממחיר הדירה. סכום זה יכול לעלות כדי עשרות אלפי שקלים.

בחודש יולי האחרון הוגשה לשולחן הכנסת הצעת חוק פרטית מטעם ועדת הכלכלה של הכנסת, ועניינה הגבלת שכר הטרחה שעורך הדין, המייצג את הקבלן, רשאי לגבות בתמורה להוצאות המשפטיות עבור רישום הדירה. הצעת חוק זו מטרתה להתמודד עם הפער ביחסי הכוחות בין הרוכשים אשר מבצעים את הרכישה לא תמיד בבקיאות רבה בסיטואציה, לבין קבלנים, הבקיאים בכל אחד משלבי המכירה והקנייה של הדירה.
בהצעת החוק הנ"ל מוצע לחדד לרוכשים כי שכר הטרחה המשולם על ידם לעורך הדין מטעם הקבלן, הוא בתמורה לרישום הזכויות בדירה בלבד, דבר שיקל עליהם בפניה עצמאית לייצוג של עורך דין מטעמם. בנוסף, הסכום שישולם על ידי הרוכשים לעורך הדין מטעם הקבלן יועבר ישירות לעורך הדין אשר ינפיק חשבונית בהתאם, כך גם יתפוגג החשש שהכסף יישאר בידי הקבלן ולא יועבר לעורך הדין.

עוד מוצע בהצעת החוק להגביל את הסכום שאותו ישלמו הרוכשים עבור אותו שירות של רישום הזכויות בדירה. דרישה של קבלן לתשלום בגין שירותים משפטיים אשר תעלה על המותר לפי התקנות שמוצע להתקין, תהיה עבירה פלילית שעונשה יהיה קנס בסך כ-15,000 ₪.
לטעמנו מדובר בהצעת חוק אשר נוגדת באופן בוטה את עקרון חופש ההתקשרות. מעבר לכך, המדובר לכאורה, בהצעת חוק אשר מתיימרת לפעול כביכול לטובת רוכשי הדירות. ואולם בפועל ההגבלה המוטלת במסגרתה על שכר הטרחה תגרום לגילום אותו שכר טרחה במחיר הדירה המוצע מלכתחילה לרוכשים. התוצאה תהיה שלא זו בלבד שמרוכשי הדירה לא ייחסכו הוצאות כלשהן, אלא שהם אף יאלצו לשלם מס רכישה על מחיר דירה הכולל גם את עלות השירותים המשפטיים הנ"ל.

בניגוד לדעה הרווחת לעיתים, העבודה המשפטית של עורכי הדין היא רבה מאד ושכר הטרחה המשולם בעסקאות נדל"ן בישראל נתון לשינויים. לטעמנו, פגיעה בתגמולים אותם מקבלים עורכי הדין המסייעים ונוטלים חלק מהותי בעסקאות מסוג זה יגרור בהכרח פיחות ברמת השירות המשפטי ומקצועיותו.
בבואך לרכוש דירה, עסקה משמעותית וחשובה כל כך, חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין הבקיא ומומחה בתחום הנדל"ן אשר יעמוד על זכויותיך ועל ההליכים הנדרשים על מנת לבצע את העסקה כראוי. למשרדנו הכלים והאמצעים לייעץ ולתת חוות דעת מבוססת ובמידת הצורך להתדיין בבתי המשפט באופן מהיר ומקצועי. 
הצעת חוק חדשה: הגבלת הסכום שישולם על ידי רוכשים עבור רישום הזכויות בדירה בעת רכישת דירה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים