מאת:

כל אדם שעומד מול רכישת נכס זקוק לשירותיו של עורך דין נדלן המתמחה בעסקי מקרקעין -
זאת משום שישנם תיאומים רבים שצריכים להיעשות ומדובר בסכומי כסף גדולים לרוב ולכן חשוב לבצע עסקות מתחום זה בצורה המקצועית ביותר.

 

מיהו למעשה עורך דין נדלן?

עו"ד נדלן הוא אדם אשר התמחה באופן ספציפי בדינים ובתקנות המיוחסים לתחום זה לרבות עיסוק בנכסים המיועדים להשכרה, קנייה, איתור נכסים, ועניינים הנוגעים למושגים כגון שעבודים משכונים כינוס נדלן וכו' - לרוב מדובר בעורך דין מקרקעין אשר נותן גם שירותי עריכת דין לנדל"ן. בנוסף עוסק בעל תפקיד זה בכל הנוגע למיסוי מקרקעין - תחום חשוב בפני עצמו שיש להכירו על כל פניו על מנת להתמצא בו בצורה שתועיל לייעוץ בנושאים השונים בעת הצורך. עורך הדין תפקידו בדומה לתחומי עריכת דין אחרים גם  לייצג את הלקוח אל מול הרשויות ומוסדות המדינה ולהוות מאין זרוע מקשרת ביניהם כאשר לנגד עיניו ניצבת תועלתו של הלקוח. כמו כן רשאי עורך דין נדל"ן לייצג לקוחות פרטיים אל מול קבלני בניין, או אפילו ובמקרים מסוימים לייצג את הקבלנים עצמם כאשר יש צורך לייצוג משפטי בעניינים הקשורים לבנייה ולנכס - פיקוח על זכויות קבלנים, ערובות ועוד. למעשה מדובר בגורם הבלעדי שמתמחה ואחראי על הפן המשפטי בכל הקשור לעסקאות מקרקעין ותפקידו חשוב מאין כמוהו משום שאדם מן השורה או אפילו עסק, אינם בקיאים בכל הפרטים הנוגעים לעניינים הללו ובעקבות זאת עלולים לספוג הפסדים כלכליים ועוגמת נפש.

עורך דין ירון טיקוצקי ממשרדנו, מומחה לנדל"ן, מתארח בערוץ הכנסת:

 

עריכת דין לעסקי נדלן

כאשר אדם מעוניין לרכוש דירה או נכס מכל סוג שהוא המשתייך לתחום המקרקעין, נשאלת השאלה מה ניתן לעשות על מנת לעבור את התהליך בצורה חלקה וטובה, וללא הפתעות לא נעימות בהמשך. זאת בדומה לכל עסקה שבה מדובר בסכום כספי גבוה כ"כ שלעתים מצריך לקיחת משכנתא, הלוואה או מכירה של נכס אחר. ישנם אמצעים רבים לבטח עסקה כזו עבור הקונה ולשמור על זכויותיו, אך אדם שאיננו התמחה בתחום באופן מקצועי, סביר שלא יידע לעשות זאת בצורה מלאה ודקדקנית כפי שיכול לעשות זאת בעל מקצוע בתחום, וזו בדיוק הסיבה שלשמה משתלם להשקיע בקבלת שירותי עריכת דין לעסקי נדלן, החל מהתייעצות לגביי חוזה ועד אחרון הפרטים הרשמיים. במסגרת תפקידו, יוכל לבצע עורך הדין מגוון של פעולות כגון מילוי ושליחת טופסי רשויות ובקשות: מס שבח, היטל השבחה, מס רכישה, מיסי עירייה ועוד, מבלי לדלג או לפספס שלבים בתהליך שעלולים ליצור בעיות בהמשכו. עו"ד נדל"ן גם מיידע את לקוחותיו לגביי פטורים והקלות להם זכאים, מנסח את החוזה או בודק את החוזה שניתן ע"י צד אחר ומוודא שהוא תקין והוגן.

 

כיצד נבחר את עורך הדין המתאים ביותר?

בבחירת עורך דין נדלן חשוב במיוחד להתייחס למספר פרמטרים מרכזיים ביניהם:

* הותק - ותק בתחום מעיד כמובן גם על ניסיון רב. ככל שהוותק גדל כך גם הניסיון וההצלחה ניתנת להוכחה במקרים מן העבר.

* הלקוחות - בדקו מי הלקוחות. לא דיי בכך שישנם לקוחות קודמים ונוספים, גם טבעם יכול להעיד רבות על טיבו של השירות.
אם בין הלקוחות מצויות חברות מוכרות או גופים מוסדיים גדולים ניתן לאמת בכך את רמת השירות וההצלחה של המשרד או עורך הדין.

* גודל המשרד - שיקול שלא תמיד רלוונטי אך באופן הכללתי ניתן לומר שמשרדים המעסיקים מספר רב של עורי דין הם איכותיים יותר משום שקיימת האפשרות לבחור בין כמה וגם משום שמשרד גדול מעיד פעמים רבות על ריבוי לקוחות (לכן סביר שגם יהיה יקר יותר אך כאן ההשקעה לרוב משתלמת).

* חוות דעת נוספת - ניתן למצוא באינטרנט בחיפוש זריז אך אם מתאפשר כדאי לשוחח עם לקוחות קודמים. למעשה קבלת אינפורמציה בדבר השירות ממקור ראשון היא אחת מהדרכים הטובות ביותר לקבל תמונת מצב אמתית ומהימנה לגביי העתיד.

לסיכום, עסקאות נדלן הן עניין מורכב וסבוך משפטית שלו היבטים רבים ולרוב הן גם העסקאות המרכזיות ביותר בחיינו לכן מומלץ להשקיע בעורך דין נדל"ן ולבחור אותו בקפידה על מנת לקבל ייעוץ וליווי מקצועיים לכל אורך התהליך כדיי להטיח את הצלחתו וגם לטווח הארוך. החיסכון בכסף אכן חשוב במקרים רבים, אך השקעה כספית בליווי מקצועי עשויה לחסוך הוצאות עתידיות רבות, וגם לזכות בהחזרים והטבות מעבר למצופה.

משרדנו בעל ניסיון רב בתחום הנדלן ולרשותנו סוללת עו"ד ואנשי מקצוע המתמחים בתחום בארץ וברחבי העולם שישמחו לעמוד לרשותכם בכל עת!

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.41 ע"י 39 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ייצוג דיירים בהתחדשות עירונית

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח)

במאמר זה נסקור את החשיבות בבחירת עו"ד בעל ידע וניסיון בתהליך התחדשות עירונית, נבחן את אבני הדרך ואת מקומו של עו"ד בכל אחת מנקודות זמן אלו.

הוצאות פיתוח מגרש אינן מהוות חלק ממחיר המקרקעין לצורך חישוב מס רכישה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון דן בשני ערעורים שבמרכזם השאלה האם בעת רכישת מקרקעין שלא עברו פיתוח, תוך התחייבות לשאת בהוצאת הפיתוח של המגרש, יש לראות בסכום שאותו מתחייב לשלם הרוכש עבור פיתוח המגרש כחלק ממחיר המקרקעין המחויב במס רכישה או שמא יש לראות את ההתחייבות לשאת בהוצאות הפיתוח כהתחייבות נפרדת מההתחייבות לרכישת המקרקעין שאין לשלם עליה מס רכישה.

חברה קבלנית או איגוד מקרקעין ?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

ביהמ"ש קבע, כי חברה שחתמה על הסכם לביצוע פרויקט תמ"א 38, אך בפועל לא פעלה באופן שוטף ורציף לביצוע הפרויקט, כך שבפועל כל מה שהיה בידי החברה הוא בגדר זכות במקרקעין, תסווג כאיגוד מקרקעין. כפועל יוצא מכך נקבע כי מכירת מניותיה של חברה כזאת - תהיה בגדר פעולה באיגוד מקרקעין ותחויב במס רכישה כדין.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.