מאת:

חוקי המס הנהוגים במדינת ישראל כיום, ממסים הכנסות של תושב ישראל שהופקו בכל מקום בעולם ומכל מקור הכנסה, כל עוד מפיק ההכנסה הינו תושב ישראל – שיטת מס פרסונלית. קיימים מקרים רבים בהם מפיק ההכנסה, הנישום, עוזב את הארץ למספר שנים ומשכך, נוצר קושי בהגדרת תושבתו וכפועל יוצא מכך קשה לקבוע את חבות המס של הנישום ככל הנוגע לתקופות אלו. קושי זה זוכה להתייחסות פרטנית בפקודת מס הכנסה בקבעה כלל בסיסי לקביעת תושבותו של נישום וכן מבחנים נוספים אותם יש לבחון בבואה של רשות המיסים לקבוע את תוקף תושבותו של אדם.
 

פקודת מס הכנסה ביחס לתושבותו של נישום

כלל הבסיס, הקבוע בחוזר מס הכנסה (1/2011) הינו טכני בלבד ובודק את מספר הימים בהם שהה נישום מחוץ למדינה. ע"פ הכלל, יחיד אשר שהה מחוץ לישראל פחות מ 183 ימים בשנה יחשב כתושב מדינת ישראל לצרכי מס ולעומתו יחיד אשר שהה מחוץ למדינה בשנת מס כלשהיא ובשנה שלאחריה למעלה מ 183 יום בכל שנת מס בנפרד, יחשב כתושב חוץ, זאת ככל ועומד בתנאי השני הקובע מבחני זיקה למקום התושבות. יחיד אשר מירב הזיקות מצביעות על היותו תושב חוץ, יחשב ככזה בעוד יחיד אשר מירב הזיקות מצביעות על היותו תושב ישראל יחשב לרוב, כתושב ישראל לצורכי מס. גם נוסחה זו איננה מפרידה בוודאות בין תושב לתושב חוץ ובתי המשפט כבר נקראו לדון בסוגיה דנן במספר מקרים בעבר. במסגרת עמ"ה 32608-01-10 מיכאל ספיר נ' פקיד שומה כפר סבא, נדרש לא מכבר בית המשפט המחוזי לשאלת תושבותו של אדם לצורכי מס, בישראל. במקרה זה דובר בנישום אשר לאחר פרישתו משירות קבע בצה"ל, עבד בסינגפור במשך כארבע שנים לאחריהם חזר ארצה ועבד כשכיר בחברה. לאחר מספר שנים הוצע לו לעבור אל סינגפור ולאייש משרת ייעוץ באותו המקום. אותו נישום החליט, יחד עם משפחתו, להעתיק מגוריהם למקום זה אלא שבסמוך למועד המעבר, החליטו אשתו ושתי בנותיו הבגירות להישאר בארץ. הנישום לא וויתר על חלומו וטס לסינגפור, שם נשאר. בני הזוג לא התגרשו לטובת הילדים.
 


 

שומת מס על הכנסות מחו"ל

פקיד שומה הוציא עבור הנישום שומת מס המחייבת אותו במס על הכנסותיו בסינגפור. הנישום אשר התנגד לקביעה זו ערער לבית המשפט. בית המשפט בדק את המבחן הראשון, הטכני, ומצא כי לפי מבחן זה נחשב הנישום כתושב חוץ, בבואו לבחון את מירב הזיקות ערך בית המשפט הפרדה בין שנות המס השונות ובחן את מירב הזיקות. במקרה דנן, לנישום היו בארץ אישה וילדים, בית מגורים, חשבונות בנק ועוד המבססים זיקות הקושרות אותו לארץ. במהלך המשפט פעל הנישום להוכיח כי למרות שעל פניו נראה כי מירב הזיקות קושרות אותו לארץ, המדובר במקרה יוצא דופן וחריג בו הנישום עצמו אכן שוהה בחו"ל ואינו נחשב תושב כלל שכן כל זיקותיו לארץ מקורן באשתו ובנותיו אשר החליטו שלא לעבור עימו, אך ככל שהדבר תלוי בו הוא גמר בדעתו לעבור לסינגפור ולנהל שם את מרכז חייו. בית המשפט בדק טענותיו של הנישום ומצא כי אכן המקרה אינו שכיח אך בנסיבות הספציפיות מדובר באדם אשר העתיק מגוריו למדינה אחרת ויש לערוך הפרדה ברורה בין מקום חייו למקום חיי משפחתו. על כן, פסק בית המשפט לטובתו והכיר בו כתושב חוץ הפטור ממס על הכנסותיו בארץ. מפסק דין זה אנו רואים כי גם במקרה בו מירב הזיקות אכן קושרות אדם לארץ, אך הדבר אינו מוצדק בנסיבות העניין, ישנן דרכים לפעול בנושא ע"מ להוכיח ניתוק תושבותו של נישום דרך בחינת מצבו האישי של הנישום בניתוק מבני משפחתו.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

שינוי הכללים לגבי הגדרת תושב ישראל ותושב חוץ

מאת: אלי דורון, עו"ד

רשות המסים מקדמת רפורמה במיסוי הבינלאומי במסגרתה יחול שינוי בכללים לסיווג "תושב ישראל" ו-"תושב חוץ", תוך קביעת כללים גורפת על בסיס ימי שהייה בלבד המתעלמת מנסיבותיו הפרטניות של הנישום ומכללים דומים הבוחנים את מיקום מרכז חיי הנישום כפי שקבועים ברשויות מס מקבילות לצורך סיווג יחיד כ"תושב מס".

החזר מביטוח לאומי בעקבות שינוי תושבות

מאת: אלי דורון, עו"ד

האם מבוטחים אשר היגרו מישראל זכאים להחזר דמי ביטוח לאומי? - מומלץ לכל מי שבכוונתו לנתק תושבות מישראל לבחון את השלכות ניתוק התושבות גם בראי חוק ביטוח בריאות ממלכתי וחוק הביטוח הלאומי ובמקרים המתאימים להגיש בקשה להחזרי באופן רטרואקטיבי.

רילוקיישן לאירופה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); דורון פסו, עו"ד

החלטתם לעזוב את הארץ? חשוב מאוד שלא תזניחו את היבטי המס והביטוח הלאומי בישראל, ותתכננו מראש ובתבונה את עזיבת ישראל על מנת שלא להיקלע לחבויות כספיות לרשויות בישראל...

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.