מאת:


אין חולק כי שוק הנדל"ן מצוי כיום בתקופה של אי וודאות וניתן אף לומר שבמידה מסוימת במעין "מצב המתנה". על רקע זה, ניתן להבין את מיעוטן היחסי של עסקאות בהן נרכשת קרקע על ידי חברות יזמיות, בתמורה למזומן, ואת נטייתם הטבעית של יזמים לבצע עסקאות "קומבינציה" בהן אין צורך בריתוק מזומנים בשלב בצוע העסקה עצמה.

זהו גם חלק מההסבר לעניין הרב שמגלות באחרונה חברות יזמיות, בפרויקטים מסוג פינוי בינוי, פרויקטים המתאפיינים הן בהיותם משמעותיים מבחינת היקף (מספר הדירות המיועדות לקום והפדיון הצפוי), והן בכך שהיזם אינו נדרש להוציא מזומנים, מראש, לשם רכישת המקרקעין עליהם מיועד הפרויקט לקום.

עד היום אושרו על ידי רשויות התכנון ומשרד השיכון מאות פרויקטים של פינוי  בינוי ברחבי הארץ ביניהם גם בחיפה ובקריות  כאשר  פחות מעשרה פרויקטים עברו לשלבים הביצועיים של הפרויקט. המכשולים הרבים  ביישום פרויקט בינוי גדול כוללים התמודדות עם פולשים בעייתיים, התמודדות עם דיירים "סחטנים" (הפוגעים למעשה בזכותם של הדיירים האחרים במתחם ליהנות מיתרונותיו),  התמודדות עם בירוקרטיה מסובכת, סחבת משפטית ותכנונית ועוד.

פרויקטים של התחדשות עירונית נועדו להביא לניצול יעיל ומיטבי יותר של הקרקע, התשתיות ומוסדות הציבור באזורים בנויים באמצעות תוספות זכויות בנייה באזורים הללו.

דיני הבתים המשותפים בכללותם מושפעים בשנים האחרונות מהחקיקה ופסיקה העוסקים בתחום פינוי בינוי:

על מנת לשחרר את צוואר הבקבוק בפרויקטים של בינוי פינוי יש לערוך מספר שינויים הכרחיים: קידום ושחרור חסמים בועדות תכנון ובנייה, מסלול ירוק מהיר ליזמים שיקדמו תוכניות פינוי בינוי  בערים  כך שניתן להקים שכונות של מאות ואלפי יחידות  ברחבי הארץ, הקלות במימון ואשראי לקבלנים בתוכניות פינוי בינוי, הקמת ועדה משותפת למשרד ראש הממשלה, משרד השיכון ומנהל מקרקעי ישראל  ולמרכז השלטון המקומי לקידום ומעקב אחר תכניות פינוי בינוי.

ובכל הנוגע לרוכשי ובעלי דירות במתחמים המיועדים לפרויקטים כאלו, אלו יטיבו לעשות אם יבחנו היטב את שאלות המס המתעוררות בכל הנוגע ליישומם והוצאתם לפועל של פרויקטים כאלה, על מנת שלא להיות מופתעים, לאחר החתימה עם ההסכמים עם החברה היזמית הרלוונטית ולכך מומלץ להתייעץ עם עורך דין נדלן או עם יועץ מס.
פינוי בינוי

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

העברת נכס מקרקעין לנאמנות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח), בת-אל עובדיה, עו"ד; לידור עמר, משפטן

החל בשלב בו נוצרת הנאמנות, ולאור השוני וחוסר הבהירות בין הוראות הדין לעמדת רשות המיסים בעניין, מתעוררות שאלות רבות אשר יש לתת עליהן את הדעת - לדוגמא, האם יצירת הנאמנות מהווה אירוע מס? בהנחה שכן, האם אירוע שכזה יהיה חייב במס או שמא פטור?

רכישת דירה בזמן קורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); לידור עמר, משפטן

נגיף הקורונה (COVID-19) הגיח אל עולמנו בתחילת שנת 2020 והביא עמו סט של כללים חדשים בעולם כולו ובעולם הנדל"ן בפרט - מדריך זה, מטרתו להתוות את עשרת הדיברות למעוניין ברכישת דירה בתקופת משבר הקורונה.

רכישת / מכירת דירה בימי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו יודע להיכנס במהירות לפרטי העסקה, לבצע את כלל הבדיקות הנדרשות לטובת הבטחת השלמת עסקה ברורה חלקה ונקייה ובנוסף לייעץ לך, הרוכש או המוכר, בכל הקשור לשיקולי המס.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים