מאת:

תביעת אובדן רווחים בגין נזקי הקורונה בדומה לפיצוי בגין נזקי טבע ו/או פעולות איבה

נכון למועד כתיבת שורות אלה, רווחיהם של אלפי עסקים נפגעים כתוצאה ממגפת הקורונה, נבלמים ו/או מומרים בהפסדים. הבלימה מקורה אם מחששם של אזרחים לקבל מענה מעסק כזה או אחר ולכן נמנעים מלפנות אליו עקב מגפת הקורונה ואם כתוצאה מהוראה מפורשת של המדינה לסגירת דלתות של אלפי עסקים בתחום ההסעדה, המלונאות, תרבות הפנאי - והיד עוד נטויה.
 
כך יוצא שעסקים רבים בישראל המשתיתים את תזרים ההכנסות שלהם על הכנסות האמורות להתקבל מלקוחות, מוצאים את עצמם במצב אבסורדי בעליל, אשר כתוצאה ממנו מחד נבלמו ההכנסות ו/או ירדו לכדי רמות זניחות, ומאידך ההוצאות ממשיכות לזרום כתמול שלשום, אם בגין שכר עבודה, אם בגין שכר דירה ואם בגין אין ספור הוצאות אחרות. נכון למועד כתיבת שורות אלה חלק מהענפים קבלו הוראה גורפת בדבר סגירת שעריהם וחלק אחר מהענפים קבלו הוראות המגבילות את הפעילות והמורות למעסיקים לפעול לטובת העסקת העובדים באופן שונה מהעבר, אם בדרך של דילול כמות העובדים, אם בדרך של העסקת העובדים מהבית וכדומה. חלופות השאלה של העסקה חלקית, או העסקה מהבית שקולות לא אחת לזריית חול בעיניים, שכן בסופו של יום, העסקת עובדים מהבית, במקרה הטוב, לפחות לעניין מרבית העסקים, מעבירה את העובד מ-100% תפוקה לכדי 10%-20% תפוקה, אם בכלל.
 
יתרה מזו נכון להיום המדינה, בעוד היא מגבילה את העסקים מפורשות ו/או מעמידה את העסקים בפני התמודדות אל מול השפעות המגפה, מגלגלת את "תפוח האדמה הלוהט" דנן לעבר המעסיקים או לכל הפחות מעדיפה למלא פיה מים ולא להתייחס להשלכות ולמשמעויות כבדות המשקל הרובצים על העסקים והמעסיקים. בעוד שיש בנמצא חוק המתייחס לפיצוי עסקים בגין אובדן רווחים אשר מקורם בפעולות איבה ו/או נזקים לחקלאות, אין החקיקה נכון להיום מתייחסת לנזקים עקיפים ולאובדן רווחים אשר מקורם במגפה דוגמת זו שאנו חווים עתה. כך יוצא שבעוד שהמדינה מפצה בגין אובדן רווחים עסקים אשר נפגעו מאירועים שלא באשמת העסק ולא באשמת המדינה כמו פעולות איבה או פגיעה בחקלאות ו/או בצורת, אין היא מפצה, לפחות לא מפורשות ונכון להיום, בגין נזקים שנגרמו כתוצאה ממגפה. מצב הדברים האמור ובפרט לאור העובדה לפיה המהות הכלכלית של המצב הנתון מחייב לגישתנו הקבלה למצב של אובדן רווח ועקב פעולת איבה ו/או בצורת ו/או פגיעה בחקלאות, נראה כי נכון וראוי יהיה לפצות עסקים, מאותם טעמים ממש גם בגין אובדן רווח שמקורו במגפה. אכן מגפה, להבדיל ממקרים אחרים, מקימה שורה ארוכה במיוחד של נפגעים, ארוכה מזו של נפגעי פעולות איבה או בצורת, אך עדין הרציונל הוא אותו רציונל, הנפגעים הם אזרחי מדינה שגם הם משלמים מיסים, כך שלמנוע פיצוי מאלה ולהתעלם מהמצב הבלתי מתקבל על הדעת, לעניות דעתנו, אינו סביר. להורות לדוגמא למסעדות על סגירה, ולצפות מבעליהן להמשיך ולשלם שכירות, שכר עבודה ועוד ולספוג את כל העלויות ואובדן הרווח אחרי שנים רבות של תשלום מס, ביטוח לאומי ועוד אינו מתיישב עם ההיגיון והשכל הישר, מה שמחייב, לעניות דעתנו, הרחבת הוראות החוק, הרחבת הפרשנות ו/או שינוי חקיקה ובאופן זה לסייע לעסקים. התעלמות מהמצב ואי ביצוע המחויב יביא לידי קריסה של עסקים רבים אשר חלקם כבר שילמו, על פני שנים, עשרות ומאות מיליוני שקלים למדינת ישראל, אם כמס, אם כתשלומי ביטוח לאומי ואם בגין מרכיבים אחרים, והמדינה מודעת לאמור היטב. נראה כי לא לכך כיוון המחוקק, נראה כי ברור לכל כי המהות הכלכלית מחייבת פיצוי עסקים שנפגעו בגין אובדן הרווחים באופן מידתי ומידי וטוב יעשה באם הנושא יוסדר שעה אחת קודם.
 
כיצד משרדנו יכול לסייע בנושא?
משרדנו מורכב משורה ארוכה של עורכי דין המתמחים בהגשת תביעות בגין אובדן רווחים נגד מדינת ישראל. עד כה הגשנו כנגד המדינה מאות תביעות אשר הושתתו על אובדן רווחים בגין פעולות איבה או בגין נזקי חקלאות. נראה כי הגיע העת לפעול לטובת סיוע לאותם עסקים נפגעים מהמגפה למרות שאין בנמצא חקיקה מפורשת בנושא, וזאת בהישען על חקיקה והוראות חוק המפצות עסקים בגין אובדן רווח שמקורו בפרמטרים שאינם תלויים בעוסק עצמו. לשם כך יש מדינה, לשם כך יש ביטוח לאומי, לשם כך יש קרנות ולשם כך אדם משלם כל חייו מיסים למדינה, הכל לטובת רשת ביטחון. נראה כי בשלב זה יש בנמצא צורך לפעול בדחיפות לטובת חישוב הנזקים ולטובת היערכות נכונה שהיא קריטית להצלחה. היערכות זו נדרשת בשאיפה ליישמה עם פרסום מסלול אשר יאפשר פיצוי מוסדר והיה ולא יפורסם כזה – לטובת פעולה בהתאם ובכפוף למגבלות, בניסיון לנקוט בהליכים משפטים יצירתיים אשר יעודדו את בלימת ההפסד ואם ניתן את השבת הרווח. התנהלות נכונה של בעל עסק מחייבת היערכות כלכלית וכן היערכות משפטית אותה נכון לבצע בזמן אמת. הניסיון מלמד כי נכון לבנות, כבר עתה, אסטרטגיה אשר מטרתה היא להביא לידי החזר הרווח האמור. נכון להיום ההליכים רחוקים מלהיות פשוטים, אך ברור כי לאור הנזקים הגדולים המתוארים, אין לבעל העסק כל ברירה אלא לפעול אל מול המדינה, בכל ערוץ, לטובת קבלת החזר הרווח וטוב יעשה בעל העסק באם יפעל שעה אחת קודם. משרדנו מורכב מעו"ד, רו"ח וכלכלנים להם ניסיון רב, הן בהערכת הנזקים, הן בחישוב אובדן הרווח והן בפניה לגורמים המוסמכים במדינה בניסיון להביא לידי פתרון. משרדנו טיפל במאות תביעות אשר עניינם אובדן רווחים על פי חוק מס רכוש ונכון לעשות כל שניתן על פי דין לטובת תביעת אובדן רווחים של מסעדות, מלונות וכל עסק שנפגע מהקורונה. אנו מזמינים אותך הנפגע לפנות למשרדנו במיידי ויחדיו לאפשר לנו להעריך עבורך את הנזק ולקדם מהלכים משפטיים בניסיון להשיב לך את הרווח ו/או להביא לידי בלימה של ההפסדים!
 
אנו מציעים לך בעל העסק לא להתעכב, צור עמנו קשר ואנו נקדם הנדרש במיידי! חייג כעת לעו"ד אלי דורון 054-4251954

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.87 ע"י 8 גולשים

עשוי לעניין אתכם

תאונת דרכים כפעולת איבה

מאת: אלי דורון, עו"ד

מה דינה של תאונת דרכים שנגרמה כתוצאה או במהלך פעולת איבה. מי יכסה את הנזק לנפגע? כל הפרטים המאמר

הכרה בפגיעה נפשית בפעולות איבה

מאת: אלי דורון, עו"ד

כל אזרח או תושב ישראל אשר נפגע פיזית או נפשית מפעולה של מדינה או ארגון עוין לישראל וודאי שנפגעי מלחמת חרבות ברזל נחשבים ככאלה, זכאי לפיצויים לפי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה תש"ל 1970. כאמור גם פגועי נפש נפגעי חרדה ופוסט טראומה וכדומה נכנסים לקטגוריה זו.

שיעור תגמולים לפי חוק נפגעי פעולות איבה

מאת: אלי דורון, עו"ד

מי שהוכר כנפגע פעולות איבה זכאי לתגמולים ע"פ החוק. נפגע בפעולת איבה שהגיש תביעה לתגמול נכות, יוזמן להופיע לפני ועדה רפואית, שבסמכותה לקבוע את דרגת נכותו לתקופה זמנית או קבועה, לפי חומרת הפגיעה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.