מאת:


פקודת מס הכנסה [נוסח חדש], התשכ"א-1961 ("הפקודה") הינה הוראת החוק העיקרית אשר מכוחה גובה מדינת ישראל מס הכנסה מנישומים ישראלים. הפקודה קובעת את שיעורי המס הנדרשים לתשלום מן הנישומים בהתאם לנסיבותיהם. במקביל, קובעת הפקודה גם את אמצעי האכיפה כנגד נישומים המפרים את הוראותיה ומעניקה לרשויות המס כלי אכיפה במישור האזרחי – שעיקרו גביית מס, לרבות מקרי גביית כפל מס וקנסות, וכן כלי אכיפה במישור הפלילי אשר הכלי העיקרי בו הינו עונש המאסר.
 
המישור הפלילי
ניתן לחלק את סוגי העבירות לגביהן הפקודה מטילה סנקציות פליליות לעבירות פרוצדורליות ועבירות מהותיות. עבירות פרוצדורליות נוגעות בעיקרן להפרת הוראות הפקודה באשר לנהלי הדיווח הנדרשים, לרבות טפסים, מועדים, דיווחים וכיו"ב. לעומתן, עבירות מהותיות נוגעות ל-"ליבת" הוראות הפקודה, גביית המס. בהתאם להבדלים בין שני סוגי העבירות, כך ישנם הבדלים בחומרת העונשים המוטלים בגין ביצוען. בדומה להליכים פליליים מכוח חוקים אחרים, גם עבירות פליליות מכוח הפקודה נדרשות בביצוע חקירות (הכוללות לרוב עדויות גורמים קשורים וחקירות החשוד עצמו), וכן אופן ניהול ההליך מתנהל באופן דומה ולפיו המדינה מאשימה את האזרח בביצוע עבירות, לעיתים מתקיים שימוע טרם הגשת כתב אישום ולאחר הגשתו נטל ההוכחה מוטל לפתחה כי הנישום אכן ביצע את המעשים המיוחסים. במידה ובית המשפט מוצא כי הנאשם ביצע את המעשים המיוחסים, יגזור הוא עונש הנע מעבודות שירות, של"צ ועד שנות מאסר ממושכות. עוד בדומה להליכים פליליים, מוקנית למורשעים בבית המשפט זכות הערעור על הכרעת הדין או על גזר הדין. עוד בדומה לעבירות פליליות, גם בעבירות מכוח הפקודה ישנן נסיבות בהן ניתן להמיר את כתב האישום לכופר כסף.
 
המישור האזרחי
רוב האזרחים בישראל "נפגשים" בהוראות הפקודה בהיבט האזרחי, שכן הפקודה קובעת כי מס הכנסה יוטל על כל מקורות ההכנסה אותם מפיק תושב ישראל ובהם שכר עבודה, שכר ממשלח יד, ריבית, דיבידנד, מכירת נכסים, פטנטים ועוד. בעוד שרוב השכירים לא נתקלים במישרין ברשויות מס ההכנסה בגין חובת ניכוי המס במקור (המס מנוכה על ידי המעביד ומשולם ישירות למס ההכנסה). מאידך, האזרח עלול להיתקל ברשויות המס בנוגע להוראות הפקודה בהקשרים רבים ומגוונים, ובהם חובות דיווח, תכנוני מס, הליכי שומה, השגה ערעור לבית המשפט המחוזי וערעור נוסף לבית המשפט העליון, פסילת ספרי עסק ועוד. בדומה להליך הפלילי, גם הליכים אזרחיים עלולים לגרור חבות מס המוטלת כ-"רעם ביום בהיר" ואשר עלולה לזעזע את הנישום ואת עסקיו, עד כדי התמוטטות.
 
כיצד אנחנו יכולים לסייע?
משרדנו מורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות המס, הפרקליטות ופירמות רואי החשבון הגדולות בישראל, ומתמחה בייצוג נישומים במסגרת הליכים פליליים ואזרחיים:
בתחום הפלילי - משרדנו מעניק שירותים ללקוחות המצויים בשלבים השונים של הליכי המס הפליליים, החל מייעוץ משפטי לטובת הפחתת החשיפה הפלילית לפעילות הנישום, וכן ליווי נישומים לחקירות או עדויות בפני רשויות המס, ייצוג בהליכי מעצר והליכים נלווים לחקירות, הכנת בקשות המרת כתבי אישום בכופר, בקשות עיכוב הליכים בפני היועץ המשפטי לממשלה, ייצוג בהליכי שימוע טרם הגשת כתב אישום, ייצוג בהליך הפלילי עצמו, לרבות בערעורים וכן ייצוג בפני וועדות לקיצור עונש המאסר.
 
בתחום האזרחי – משרדנו מלווה את הלקוח בחוות דעת ותכנוני מס המתווים את דרך הפעולה החוקית עבורם, כתיבה והגשה של בקשות להחלטות מיסוי מקדמיות (פרה רולינג) הנדרשות בהתאם להוראות הפקודה אגב ביצוע פעולות עסקיות ואישיות, ליווי נישומים בהליכי שומה והשגה לרבות דיונים בפני רשויות המס, ייצוג הנישום במסגרת הליכים מקדימים של פסילת ספרים והליכי גבייה, הגשת ערעורי מס וניהול ההליכים המשפטיים מתחילתם ועד קבלת פסק הדין המיטבי עבור הלקוח, ובמידת הנדרש גם ערעור בפני בית המשפט העליון.
 
פעולות רבות למול רשויות המס אינן ניתנות לתיקון בשלבים מאוחרים יותר, ועלולות לגרור חבות מס מיותרת, ועל כן בכל הליך למול רשויות המס, בין אם אזרחי ובין אם פלילי, מומלץ שייעשה בליווי משפטי צמוד.
מס הכנסה - ענישה פלילית ואכיפה אזרחית

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

נקראתם לחקירה? כך תפעלו

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

לא פעם נקראים אנשים נורמטיביים שלעולם לא דבק בהם רבב וללא כל עבר פלילי אל חקירה במשטרה ו/או ברשויות המס - אירוע לא נעים לכל הדעות, המעלה בחלקנו תחושת אי נוחות, פחד ולחץ מהמעמד המאיים. להלן עשרת הדיברות המרכזיות בנושא אשר כדאי ליישם בעת הגעה לחקירת מס.

מאיימים עלייך שיחשפו עבירת מס שבצעת?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

שותף / בן או בת זוג / חבר או מכר מאיים שיחשוף עבירות מס שבצעת לכאורה? אנחנו נוכל לסייע לך בדרך של נטרול החשיפה הפלילית ולהביא את הפרשה לסיומה - כל הפרטים כאן.

ייצוג עובד המקבל כסף שחור מהמעביד

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

משרדנו מתמחה בטיפול בכספים לא מדווחים, הכשרת משכורות או הון לא מדווח (הכנסה שחורה) כחלק מיחסי עבודה בין מעסיק לעובד, אם בארץ ואם בחו"ל - לחצו כאן לפרטים.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם