מאת:


יש אלטרנטיבה לחברות בקשיים (טור דעה)

זו השנה החמישית שכשני שליש מכלל התיקים האזרחיים בכל בתי המשפט המחוזיים במדינת ישראל הם תיקים בתחום חדלות הפירעון.

בתקשורת אנו שומעים לאחרונה בתדירות גבוהה על כך שחברה כזו או אחרת "פשטה רגל", אולם חברה לא פושטת רגל אלא מתפרקת. עולם פשיטות הרגל זה חלק מעולם חדלות הפירעון ומתייחס לאדם פרטי המגיע לפשיטת רגל. בעבר, היו בין 3,000-4,000 תיקי פשיטת רגל בשנה, כיום מדובר בכעשרים אלף תיקים מדי שנה. כל תיק כזה, זו משפחה שמגיעה לחוסר יכולת לעמוד בהתחייבויותיה - נתון זה עצוב מאוד ומטריד. במקביל, כשחברה מגיעה לקשיים, ישנה לכך השפעה רחבה. כל חברה כזו יכולה להיות קבוצת חברות עם מאות או אלפי עובדים. לצערנו חברות שנכנסות לקשיים ולהליכי חדלות פירעון הפכו גם כן לתופעה רווחת מאוד.

 

בשנות השיא של הבורסה לניירות ערך בת"א נסחרו בבורסה כ-760 חברות. כיום מספר החברות הציבוריות הוא כ-450 בלבד, קיטון של כ-40%!. גם לפני שנת 2008, שנת המשבר הכלכלי הגדול בעולם, כבר היו כ-120 חברות ציבוריות בבורסה שהגיעו להליכי חדלות פירעון. מאז הצטרפו למעלה מ-140 חברות שנכנסו להסדרי חוב ושלא יכלו לשלם חובותיהן המצטברים בסך של למעלה מ-40 מיליארד ₪, ועדיין יש לא מעט חברות ציבוריות גם כיום שמצויות במצב בעייתי. נתונים אלו משקפים היטב את המציאות, נתונים אלו מהווים נורה אדומה לכל בעל עסק או חברה, והם רלבנטיים גם לספק, קבלן משנה, או לקוח של העסק הנקלע לקשיים אשר צריך להיערך לכך ולדעת כיצד ניתן להתגונן או לטפל במצב זה.

 

אין להתנהל בשאננות עסקית או משפטית כאשר זו המגמה הכללית ואין לטעות ולחשוב כי חברה מגיעה לקשיים רק בשל התנהלות שלא כדין או מרמה של מנהליה. יכולות להיות נסיבות חיצוניות או עסקיות אחרות שמשפיעות על העסק ומביאות אותו לקשיים. בין הגורמים הנפוצים בקרב חברות הנקלעות לקשיים ניתן למצוא:

  • ניהול כושל של תזרים המזומנים של החברה;
  • תמחור לא נכון - חברה מייצרת ומשווקת מוצרים או מבצעת פרוייקטים בהיקפים נרחבים אך במחירים שאינם מניבים רווחים.
  • נסיבות חיצוניות שמשפיעות על החברה כגון: תחרותיות קשה, שינוי ברגולציה, התפתחות טכנולוגית חדשה ועוד.

 

מה שחשוב לדעת הוא כי אין המדובר בדרך "אל חזור". להיפך, בפני חברה בקשיים ניצבות אלטרנטיבות, וניתן בליווי משפטי ועסקי מושכל ומנוסה להביא לתוצאות שונות. לעתים, זהות המנכ"ל לכשעצמה יכולה להשפיע על האלטרנטיבה והתוצאה לטובת כולם, לרבות השפעה דרמטית על מצב העסק עצמו. בעולם של חברות בקשיים וחדלות פירעון ניתן להוביל לתוצאות שונות וטובות ולהשפיע על המצב של כל הגורמים המעורבים.

איך לצאת מחדלות פירעון?

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 4 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ועדת החוקה אישרה את החוק להסדרי חוב בזמן הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח);צביה שיף,עו"ד

ועדת החוקה אישרה אתמול לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי (תיקון מס' 4 - הוראת שעה) (נגיף הקורונה החדש) (עיכוב הליכים לשם גיבוש ואישור הסדר חוב), התשפ"א 2021. החוק ייכנס לתוקפו שבועיים מיום פרסומו וחברות ויחידים יוכלו להיכנס להסדר בשנה הקרובה.

חישוב גובה מענק קורונה לעסקים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); רמי זועבי, משפטן

משרדנו נותן את הליווי המשפטי המקצועי ואת הסיוע המלא בחישוב הנוסחאות והגשת הבקשות והמסמכים לרשויות המדינה - מה גובה המעניק שמגיע לכם? לחצו כאן למספרים המלאים.

מגפת חדלות הפירעון מאיימת למוטט את כלכלת ישראל

מאת: ד"ר שלמה נס, שותף מייסד בכיר במשרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות'

משבר הקורונה מציב את המדינה תחת זעזוע חמור. מעבר למגיפה הבריאותית, ההשלכות הכלכליות מטרידות, אולי אף יותר. משקי בית, עסקים וחברות רבים, אשר דחו תשלומים, לקחו הלוואות, הגדילו חובות והרחיבו מסגרות אשראי – מגיעים לקווים אדומים והסכנה הגדולה ניצבת לפנינו. אם המדינה לא תפעל באופן אקטיבי להצלת המצב הכלכלי, נתעורר לתוך "מגיפה" חדשה – מגפת חדלות הפירעון.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים