מאת:

חקירת מעביד על ידי המוסד לביטוח לאומי, בחשד להוצאת משכורות שלא על שם העובד האמיתי

יש בנמצא מצבים רבים בהם מעבידים מתבקשים על ידי מי מהעובדים שלהם ו/או מי מטעמם, להוציא לעובדים שלהם משכורת על "שם אחר", על שם של ילד, בן משפחה או גורם אחר והסיבות ו/או התירוצים של העובד בפועל רבות ומגוונות. קורה כי המעביד מודע לכך שתשלום השכר המונפק על ידו אכן יצא על שם אדם שכלל לא מועסק על ידו וישנם מצבים בהם המעביד, מפאת אופי הפעילות של עסקו ומידת היכרותו את עובדיו, כלל אינו מודע לכך שיש בנמצא שוני בין זהות זה שעובד בפועל לבין זה שעל שמו יוצא התלוש.

מה שברור הוא כי להתנהלות מסוג זה יש השלכות משפטיות הגובלות בחשיפה אזרחית ופלילית. למעשה הוצאת תלוש שכר על שמו של אדם שלא בפועל עבד בעסק הינה פעולה לא חוקית, אשר יש בה כדי לפגוע, בין השאר, בקופת הביטוח הלאומי. כך יוצא שאזרחים רבים המדווחים למוסד לביטוח לאומי כי הנם מובטלים ו/או חולים ו/או מושבתים ועוד, לא מהססים לעבוד במקום עבודה אחד או יותר ולבקש מהמעסיק להוציא את תלוש השכר על שם של משהו אחר. הם עושים כן משום שהם מבקשים ליהנות הן מההטבות של המשרד לביטוח לאומי והן מתלוש השכר. יתרה מזאת, לפעמים, אותם גורמים המבקשים מהמעסיק להוציא תלום שכר על שמו של מי שאינו עובד בארגון, גורמים לכך שאותו "עובד" רשום יתפטר בחלוף תקופת כשרות ובמקביל, יפנה לביטוח הלאומי לטובת קבלת דמי אבטלה, מענק לידה ו/או כל הטבה אחרת השמורה לאנשים שעבדו ממש ושלמו בגין עבודתם תשלום חודשי למוסד לביטוח לאומי. כך יוצא, כי כתוצאה מנכונות המעביד להוציא תלוש שכר על שמו של אדם אחד, הטבות ניתנות לגורמים לא מבוטחים, לכאלה שאינם זכאים לקבל את אותן הטבות, מה, שכאמור, גורע מקופת הביטוח הלאומי ופוגע בכרית הביטחון של כלל המבוטחים. 
כנגד תופעות שכאלה ודומות להן, המוסד לביטוח לאומי פועל. למוסד לביטוח לאומי נבחרת של עובדים וחוקרים מקצועיים בעלי ידע בתחום החקירות ולאלה סמכויות לחקור פרשות שכאלה. אותם גורמים, מטעם המוסד לביטוח לאומי, מוסמכים לפתוח בחקירה כנגד גורמים בעייתים, לזמן עובדים, לזמן צדדים שלישים, לחקור תחת אזהרה את המעסיק ו/או את מנהל חשבונות ו/או גורמים אחרים, הכול לטובת הוצאת הצדק אל האור. בהקשר זה חשוב להבין כי ההתנהלות של המוסד לביטוח לאומי נועדה לאסוף די ראיות ולבסס תשתית עובדתית אשר באמצעותה ובהישען עליה ניתן יהיה להגיש כתב אישום כנגד החשודים בביצוע העבירה ולדרוש השבה של הטבות וכספים לקופת המוסד לביטוח לאומי.

כאן בדיוק נכנסת בקיאות משרדנו לתמונה...

משרדנו, מורכב מעו"ד ורשויות מס אשר בעברם ייצגו גופים חוקרים מטעם המדינה ומשכך לנו הידע והניסיון בליווי נחקרים שכאלה, אל מול הגוף החוקר, הכל מתוך מטרה להביא לידי סיום הפרשה במינימום נזק ובמינימום עלות. משרדנו מודע לכך כי כניסה מוקדמת ככול שניתן שלנו לעניין וליווי משפטי הדוק שלנו את הנחקר חיוניים ביותר. משרדנו מודע לכך כי לחקירות שכאלה פוטנציאל התפתחות והסתבכות ומשכך יש בנמצא חשיבות מכרעת לעשות כל שניתן לטובת קבלת יעוץ וליווי משפטי כבר בשלבים הראשונים. משרדנו בקיא בהתנהלות מול הגופים החוקרים, מול הלשכות המשפטיות ומול בתי המשפט, כך שאנו נדע לבנות עבורך את האסטרטגיה המשפטית הנדרשת, לטובת צמצום הנזק. משכך, המלצתנו לך המעסיק היא לפנות אלינו מיד עם תחילה של ברור או חקירה מטעם המוסד לביטוח לאומי. טוב ונכון להגיע אלינו כמה שיותר מוקדם, אין מה לחכות ואם ניתן, נכון שתגיע אף בטרם נחקרת אתה, המעביד, לראשונה. כנחקר תחת אזהרה עומדות לזכותך שורה של זכויות ואנו כמתמחים בתחום נדאג לאכוף את הזכויות המגיעות לך, לשמור על האינטרסים שלך, להסביר לך את המיוחס ו/או את הפוטנציאל הגלום במהלך שכזה ובהתאם – לגבש עמך את הנדרש. הכול כמובן, יעשה על ידנו בחוקיות ובמגבלות הקבועות בחוק.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.