מאת:

הגשת בקשות למענקים לחברת הזנק (סטארט-אפ)​
האם את זכאית למענק מרשות החדשנות? האם אתה זכאי למענק מהמדען הראשי?

 
אחד מחבלי הלידה הקשים ביותר איתם מתמודד יזם היי-טק בתחילת דרכו הינו גיוס ההון הראשוני לפיתוח חברת ההזנק - פעמים רבות הקושי הנעוץ בהשגת המימון עלול לגדוע את הפרויקט באיבו. משרדנו, המורכב מכלכלנים, רו"ח ועו"ד ידע לקדם בקשות מסוג זה ולגייס עבורך את המענק הנדרש.
 
על מנת לעודד ולקדם את המחקר והפיתוח הישראלי, מציעה רשות החדשנות שבמשרד הכלכלה (לשכת "המדען הראשי" לשעבר), תכניות שונות לסיוע ולתמיכה כספית בחברות הזנק. מטרת רשות החדשנות היא לתמוך במחקר ופיתוח תעשייתי ויזמות טכנולוגית וכן לעודד שיתופי פעולה במחקר ופיתוח בגבולות ישראל ומחוץ להם. רשות החדשנות מציעה מספר רב של מסלולים ותכניות לתמיכה בחברות הזנק וביזמים, אשר להם יתרונות רבים - המרכזי והחשוב בהם נעוץ בעובדה כי קבלת סיוע במימון במסגרת תכניות אלה מאפשר ליזמים לשמר את אחוזי הבעלות בחברה, בניגוד לדילול המתבקש בגיוס הון ממשקיעים. כמו כן, החזר המימון מתבצע אך ורק על ידי תשלום תמלוגים ממכירות. המשמעות היא כי על החברה להשיב לרשות החדשנות את כספי המימון אך ורק אם המיזם מצליח ויוצא אל הפועל באופן רווחי. במידה והפרויקט נכשל, המימון הופך הלכה למעשה למענק ואין חובה להחזירו. יתרה מכך, עצם קבלת התמיכה מהווה מעין "תו איכות" לחברה ובכך מקל עליה באיתור משקיעים פרטיים נוספים בהמשך.
 
מסלולי התמיכה הבולטים המוצעים על ידי רשות החדשנות:
 
מסלול תנופה - סיוע ליזמים טכנולוגיים מתחילים
מטרת מסלול זה היא לסייע ליזמים תושבי ישראל בראשית דרכם (בין אם אנשים פרטיים או חברות מאוגדות), המעוניינים לגבש ולקדם רעיון טכנולוגי, בבחינת ההיתכנות הטכנולוגית והישימות העסקית של המיזם. המענק במסגרת מסלול זה עומד על שיעור של עד 85% מהתקציב המאושר ועד לתקרת מענק של 200,000₪ לתקופה של עד שנתיים.
התנאים למסלול זה הינם: חובת רישום ודיווח הוצאות, תשלום תמלוגים לקרן תמורה במידה והמיזם נושא רווחים וכן שימור הידע/הקניין הרוחני של המיזם בישראל.
 
תכנית החממות הטכנולוגיות
תכנית זו מציעה "חממה" לביצוע מחקר, שיווק וארגון הרעיון הטכנולוגי עבור יזמים המעוניינים להקים חברות הזנק וכן הובלת חברות ההזנק לגיוס הון מהשוק הפרטי. התכנית מציעה תקציב עד 3.5 מליון שקלים לתקופת פעילות של עד שנתיים (בהתאם לסוג הפרויקט), תמיכה כספית מלאה בשיעור של 100% מהתקציב שאושר לחברה (85% כאשר לא נדרשת כל השקעה כספית מצד היזם) וסביבת עבודה – תשתיות לביצוע מחקר ופיתוח, סיוע טכנולוגי ועסקי מצד החממה.
 
תכנית חברות מתחילות
תכנית זו מיועדת לתמיכה בחברות ישראליות בתחילת דרכן, בכל ענפי התעשייה, המעוניינות לפתח או לשדרג מוצרים חדשניים, לשכלל תהליכי ייצור מקומיים ולהמשיך לפעול ולצמוח במדינת ישראל. התכנית מציעה מענק של עד 5 מיליון ₪, תמיכה בשיעור של 50% מהתקציב המאושר לחברה ואפשרות לגייס מימון משלים למענק. המענק יינתן לתאגידים ישראליים אשר התאגדו בארבע השנים האחרונות ואשר היקף מכירותיהם נמוכים מ-1,500,000 ₪ ואשר לא קיבלו מימון מרשות החדשנות בעבר.
 
הגשת הבקשה למענק
הכנת הבקשה עבור המסלולים השונים דורשת עבודה מקיפה ומעמיקה, המשלבת בקיאות כלכלית, חשבונאית ומשפטית. במסגרת הבקשה יש להציג תכנית עסקית ותקציבית מפורטת, הכוללת סקירה של רקע החברה ושל מצבה הפיננסי, בעליה ובעלי התפקידים בה וכן פירוט תכנית הפיתוח, מידת החדשנות הטכנולוגית, השוק המיועד ויכולת השיווק של החברה. כמו כן, נדרש להציג את התקציב המבוקש המפרט את העלויות השונות הצפויות בפרויקט.
 

הגורמים הבוחנים ומאשרים את הבקשות מסתמכים על שלל קריטריונים שונים: יכולותיה הפיננסיות, הניהוליות והשיווקיות של החברה, היתכנות הצלחת הפרויקט, מידת החדשנות הטכנולוגית בפיתוח, התרומה למשק הישראלי, קיומו של צורך בשוק וכן תוכן הבקשה לגופה - היינו, מידת הבהירות והמקצועיות שבהכנת הבקשה. יצוין כי לאופן ניסוח הבקשה חשיבות רבה הן מבחינת אישור הבקשה וגובה התקציב המאושר, והן מבחינת מגבלות עתידיות אשר עלולות להיות מוטלות על החברה המבקשת, דוגמת מגבלות הנוגעות למקום הייצור ולתחומי הפיתוח. כמו כן, במידה והבקשה מאושרת והמימון המבוקש ניתן, החברה נדרשת בדיווחים ובאישורים שוטפים, וכן עמידה בכללים שונים אשר נועדו לפקח על החברה - אי עמידה בתנאים ובדרישות המפורטים לעיל עלולה להוביל להפחתת התקציב ולקנסות.
 
על כן מומלץ כי חברה המעוניינת להגיש בקשה לקבלת תמיכה מרשות החדשנות, תסתייע בליווי מקצועי החֵל מהכנת הבקשה על מסמכיה השונים וכלה בהתנהלות שוטפת מול רשות החדשנות במהלך הפיתוח. למשרדנו המורכב מעו"ד, כלכלנים ורו"ח הידע והיכולת לייצגכם אל מול הגורמים הרלוונטיים לטובת קבלת המענקים הנדרשים.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

פיתוח אפליקציות

מאת: צוות האתר

מדינתנו התברכה בישראלים רבים להם רעיונות חדשניים ומגוונים המתורגמים בחלקם לאפליקציות, חלקן מוצלחות יותר וחלקן מוצלחות פחות -אפליקציות אלה אמורות מחד לתן מענה לקהל המשתמשים אליו מיועדת האפליקציה ומאידך להניב ליזמים רווח פירותי ו/או הוני.

יש לך סטרטאפ מהפכני?

מאת: צוות האתר

שוקל להקים חברת סטארט-אפ? יש לך רעיון מהפכני? חולם על אקזיט? מחלקת ההיי-טק שלנו תסייע ותוביל אותך בהצלחה מרבית ולתרגם עבורך את הרעיון לכסף.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.