מאת:

ייצוג עסקים הנתונים בביקורת ו/או בחקירת מע"מ, שעניינה בשימוש בחשבוניות פיקטיביות, זרות ו/או לא תקינות


משרדנו המורכב מעו"ד ורו"ח, חלקם יוצאי רשויות המס בכלל ורשויות מע"מ בפרט, מתמחה בייצוג בעלי עסקים אשר במסגרת הליך שומתי ו/או ביקורת ו/או חקירה, מוצאים את עצמם עומדים בפני מבקרי/ חוקרי מע"מ בתרחישים מורכבים שונים.

במרבית המקרים מבקרים וחוקרים אלו טוענים כלפי בעלי העסקים כי חלק מהחשבוניות אשר שימשו את העסק לטובת קיזוז מס תשומות, הינן חשבוניות פיקטיביות ו/או זרות ו/או לא תקינות ומשכך, לגישת אותם גורמים ממע"מ – קיזוז התשומות על סמך אותן חשבוניות, נעשה שלא כדין ולכן יש להחזיר את המע"מ שקוזז ממע"מ העסקאות, לקופת המדינה ו/או לנקוט בהליכים פליליים כנגד הגורם שעשה שימוש בחשבוניות אלה.

טענות בדבר אי הכרה בתשומות יכול שיהיו כרוכות בחשד לביצוע עבירה פלילית ויכול שיהיו ממוקדות במישור האזרחי גריידא, על כך ניתן יהיה ללמוד עד מהרה מאופן ההתנהלות מבקרי המס והצעדים החקירתיים והשומתיים בהם הוא נוקט.
 

חשוב לקחת בחשבון...

יש לקחת בחשבון כי למבקרי מע"מ סמכויות חקירתיות, במקביל לסמכויות השומתיות ומשכך רשאים הם לחקור עוסקים תחת אזהרה, לנהל חקירה פלילית, לזמן עדים, לרבות עובדים ולקדם הליך פלילי, לרבות הגשת כתב אישום כנגד עוסקים אשר לדעתם נטלו חלק בקנוניה, ידעו על כך שהחשבוניות אינן תקינות, שלמו על חשבוניות לא תקינות ו/או פעלו בכל דרך אחרת אשר אינה מתיישבת עם הוראות החוק.

עוד יש לקחת בחשבון כי חוקרי מע"מ ומבקרי מע"מ הינם בדרך כלל מאוד מנוסים ומתוחכמים, מה שיאפשר להם לחקור את העוסק בדרך חכמה ומתוחכמת, לנתח את ספריו ומהלכיו ועוד - מה שעלול ליצור קושי ראייתי, אשר העוסק הלא מיוצג יתקשה בהמשך להתמודד עמו.

עוד יש לקחת בחשבון כי החוק והפסיקה הכיר במגוון רחב מאוד של מצבים בהם בעל עסק אינו רשאי לקזז את מע"מ התשומות הנובע מהחשבוניות אותן הוא מקבל מספקים ונותני שירותים אחרים וכי, הלכה למעשה, שיטת המס והדין הישראלי מחייבים את מקבל החשבוניות לעשות שורה מאוד ארוכה של בחינות ובדיקות בטרם יקזז הוא את התשומות על סמך חשבוניות שהוא מקבל.

מבחינת המדינה, לעוסק ניתנות מפתחות לקופת המדינה ומשכך עליו לבחון היטב את ההתנהלות על מנת שבשוגג לא יצאו מהקופה כספים שלא אמורים לצאת, מכאן נגזרת גם החמירה בענישה ובהתייחסות. יוצא שעוסק שלא עושה את כל הבדיקות, עלול הוא למצוא את עצמו בפני בעיה קשה, שעה בה רשות המס מוצאת אי תקינות באותן חשבוניות.
 


עבירות מסוג "פשע"

לרשות המס מערכות תוכנה מהמתקדמות בעולם, מה שמאפשר לה, כמעט בזמן אמת , ללמוד על שימוש בחשבוניות פיקטיביות /או לא תקינות ועקב זאת להגיע לגורם שעשה שימוש באותן חשבוניות בעייתיות, להכניסו להליך שומתו ו/או חקירתו ולנסות למצות עמו את הדין במהירות ולהחזיר לקופת המדינה את הכספים שנטלו שלא כדין.

יצוין, כי עבירות על פי חוק מע"מ מוגדרות, בחלקן, כעבירות מסוג "פשע", כך שמתחייב משנה זהירות. הניסיון מלמד כי בעל עסק חכם יפנה לייעוץ משפטי בשלבים מוקדמים של כל ביקורת, מוקדם ככל שניתן. ייעוץ משפטי בשלבים המוקדמים יסביר לבעל העסק על החשיפה, יבהיר לו מה זכויותיו ויקבע עמו אסטרטגיה משפטית חוקית ושקופה לטובת נטרול ו/או צמצום הנזק שעלול להיווצר - למשרדנו ניסון של עשרות שנים ומאות לקוחות שטופלו על ידנו בנושאים אלה ומשכך, נשמח לטפל גם בעניינך.

>> למידע נוסף בעניין עבירות מס, טכניות ומהותיות, לחצו כאן.

 

התקשר עתה ואל תחכה, ניכנס לתמונה במיידי!
עו"ד אלי דורון, 054-4251054 

 

 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

הסדרת ארנק דיגיטלי שחור - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

חזרתו של נוהל גילוי מרצון - צעד מתבקש למילוי הקופה המתרוקנת. לאחרונה פורסם כי רשות המס החליטה להפעיל מחדש את נוהל "גילוי מרצון" שמאפשר לנישומים תושבי ישראל לפנות מיוזמתם לרשות המסים ולדווח על הכנסותיהם שטרם הוצהרו תוך קבלת חסינות מפני העמדה לדין.

חשבוניות פיקטיביות וסנקציה של כפל מס

מאת: אלי דורון, עו"ד

לאחרונה ניתן בבית המשפט המחוזי לוד-מרכז פס"ד נוסף בהמשך ישיר למלחמה של רשויות המס בחשבוניות פיקטיביות. בפסק הדין דחה בית המשפט את ערעורו של בעל המניות בחברה וקבע, כי בפסיקה הוצבה דרישה מהותית כי חשבונית מס תשקף עסקה אמיתית שהתרחשה ואת הצדדים האמיתיים לעסקה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.