מאת:

כל פעילות בתחום של יבוא, בדומה לכל פעולה של קנייה או מכירה, חייבת במס יבוא אישי -
מס יבוא אישי נדרש לשלם על יבוא לצורכים אישיים, פרטיים ובהיקף כמות פריטים מצומצם.

 

עולמנו הפך לכפר גלובאלי קטן, פערי התרבות, המרחק והתקשורת מצטמצמים מידי יום ביומו ואחד היתרונות המשמעותיים שתופעה זו מקנה לנו, הינו סחר כמעט וחופשי בין מדינות שונות. סוחרים רבים בוחרים לייבא מוצרי צריכה מחו"ל מאשר לקנות אותם מיצרנים מקומיים, עקב פערי מחירים משמעותיים או חוסר נגישות. בנוסף לכך גם אנשים פרטיים מעדיפים לעיתים לייבא באופן פרטי מוצרים מסוימים, עקב סיבות דומות. למרות העובדה שהמוצר נרכש ממדינה זרה, חוקי המס של מדינת ישראל תקפים גם בעבור מוצרים שמגיעים מחוץ לגבולותיה. תהליכי המודרניזציה והתפתחות הטכנולוגיה גרמו לכך שגם קשרי המסחר הגלובאליים יתפתחו ויתרחבו בהתאם. בעקבות התרחבות המסחר הבינלאומי, כיום ניתן לייבא כמעט כל דבר שלא ניתן להשיג בין גבולותיה של המדינה: מוצרי אלקטרוניקה מתקדמים, רכבים יוקרתיים ועוד. בנוסף, ישנם יתרונות נוספים לייבוא אישי - ניתן ליהנות ממחירים אטרקטיביים ומהפרשי מחירים ולחסוך בהוצאות כספיות, לכן אין זה מפתיע שגם השוק הפרטי נמשך לרעיון הייבוא.

 

מס יבוא אישי ככלי להגדלת הון המדינה

היבוא האישי כשמו כן הוא - מיועד לצרכים אישיים ולא מיועד למסחר. באפן כללי, לתושבים במדינה מסוימת ישנה הזכות לרכוש פריטים ממדינות אחרות בעולם, זה מתאפשר בעיקר במדינות שבהן המשטר הוא דמוקרטי ומאפשר לפרט מידה סבירה של חופש פעולה. פעילות זו דורשת תשלום מס על הייבוא, גם על האישי, למרות שהוא נעשה בקנה מידה קטן יותר מייבוא מסחרי. גביית מס על ייבוא אישי גורמת באופן עקיף להקטנת נתח הייבוא, ובכך למעשה מעודדת ייצור מקומי. בנוסף, מס יבוא אישי מהווה כלי חשוב להגדלת הון המדינה, דבר שהכרחי למימון פעולות ממשלתיות וכיו"ב. סיבות אלה שזורות ונגזרות אחת מהשנייה. עקב חשיבותן המס חל על הייבוא בכל אופניו, בין אם אישי או מסחרי. חשוב לזכור שבנוסף למס על הייבוא, יש לשלם גם מס קנייה. היבואן אחראי על תשלום מס הקנייה אשר מחושב לפי ערכה של הסחורה, בתוספת מיסי הייבוא הקבועים ובתופת של מכסת האחוזים (תמ"א).

על מנת לצלוח את הייבוא האישי ללא כל תקלות והפתעות, הכרחי לגלות בקיאות בחוקים השונים הנוגעים לעניין זה ובהליכים הבירוקרטיים הנחוצים.
מומלץ להיעזר בשירותי ייעוץ מגופים שונים. כך או כך, חשוב לבוא מוכנים.

 

ההפרדה בין מס על ייבוא אישי למסחרי

מדינת ישראל מקיימת הפרדה מסוימת בין מיסים המוטלים על ייבוא מסחרי לבין אלו המוטלים על ייבוא אישי. ישראלים נוהגים לטייל לא מעט בחו"ל ואף לערוך לפעמים מסעות קניות במדינות המתמחות במוצרים מסוימים או שנהוג בהן תשלום נמוך יחסית. בכדי לא 'להעניש' אזרחים פרטיים אשר קנו מוצר במחיר זול יותר, המדינה מקנה לכל אזרח שחזר מחוץ-לארץ תקציב של עד 200 דולר, להכנסת מוצרים למדינה אשר יהיו פטורים מתשלום מס. מעל הסכום הזה נדרשים האזרחים שחוזרים להצהיר על המוצרים שרכשו ולהציג קבלות במסלול האדום לצורך תשלום מס כנדרש. תשלום המס נקבע לרוב לפי אחוז מסוים מהמחיר ששולם בעבור המוצר. שימו לב שלבודקי המכס קיימת אפשרות להפעלת שיקול דעת ואם לדעתם המחיר שנקוב בקבלה של המוצר הינו נמוך באופן בלתי-סביר, ייתכן ותדרשו לשלם על-פי הערכה של בודקי המכס.

מלבד ייבוא אישי של מוצרים שאנו נושאים איתנו, קיימת אפשרות להזמין מוצרים באמצעות שימוש בשירות הדואר. עם הצמיחה המשמעותית של רכישה מקוונת, נתפתחו בפנינו שווקים חדשים למוצרים איכותיים במחירים נמוכים מאוד. מלבד זאת, אם בעבר היינו צריכים לטוס למדינה מסוימת לצורך רכישת מוצרים מיוחדים מסוימים, כיום ניתן למצוא אותם בקלות בחנויות וירטואליות ולהזמין אותם עד לארצנו, זאת תמורת תשלום דמי שליחה שאינו גבוה במיוחד. עם זאת, גם במקרה זה אנו נדרשים לשלם מס מסוים בעבור המוצרים לצורך שחרורם מסניף הדואר. גם מתנות שנשלחות לנו ממכרים נדרשות בתשלום מס ייבוא, זאת במידה וערכן עולה על סכום מסוים. בקדנציה הנוכחית ממשלת ישראל הקנתה הטבה מסוימת שהעלתה את תקרת הסכום מעליו נדרשים אנו לשלם מס, זאת יחד עם ביטול המכס על מספר גבוה של מוצרי צריכה, לצורך התמודדות עם יוקר המחיה בארץ אשר עלה באופן משמעותי בשנים האחרונות. הדבר הוביל לעליה משמעותית ביבוא מסחרי ואישי. מס היבוא הוזל בעבור מוצרים רבים מסוגים שונים שכולל מוצרי מזון, מכשירי חשמל ועוד.

כפי שניתן לראות, למרות המורכבות המובנית בתשלום מס יבוא אישי בעבור הכנסת מוצרים לארצנו, קיימות הטבות רבות אשר טמונות בפעולה זו. לכן, במידה ואנו מתכננים רכישת מוצרים יקרים יחסית, תמיד כדאי לבדוק את תקנות המס השונות הקשורות ליבוא של אותם מוצרים. קיימת טרחה מסוימת בבדיקה מסוג זה, אך רבים מתפלאים לגלות עד כמה הדבר הופך למשתלם ברגע שאנו כבר מתחילים להתמצא בשיטה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.92 ע"י 26 גולשים

עשוי לעניין אתכם

יבוא מוצרים לישראל ולמדינות נוספות

מאת: אלי דורון, עו"ד

הניסיון מלמד כי מוצר המצליח במדינה מסוימת, בסבירות גדולה יצליח גם במדינת ישראל ו/או במדינות אחרות, כך שבהחלט יש בנמצא הגיון כלכלי באיתורו של מוצר מוצלח באזור מסוים של העולם – סין, אירופה, ארה"ב ועוד - וייבואו לישראל ולמדינות נוספות.

תכנית "נטו למשפחה" - הרהורים על הפחתת המכס על נעליים וסלולריים

מאת: אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); חגי אפלקר, רו"ח ומשפטן

לפני ימים ספורים פרסמה רשות המסים הודעה, כי שר האוצר חתם במסגרת תכנית "נטו למשפחה" על הצו המבטל את המכס המוטל על יבוא נעליים. הודעה זו באה בהמשך להודעה מן החודש שעבר בעניין חתימת שר האוצר על הצו המבטל את מס הקנייה על טלפונים סלולריים.

רשות המיסים פרסמה את העמדות החייבות בדיווח לשנת 2016

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; רימון זינאתי, עו"ד

לאחרונה ובהתאם להוראות סעיף 131ה' לפקודת מס הכנסה, להוראות סעיף 67ד' לחוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975 ולהוראות סעיפים 231ד' ו-231ה' לפקודת המכס, שעניינם "נקיטת עמדה חייבת בדיווח", פרסמה רשות המסים את רשימת העמדות החייבות בדיווח מטעמה לשנת 2016.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.