מאת:


הברחת טובין יכולה להוביל לסנקציות מרחיקות לכת

התופעה של הברחת טובין למדינת ישראל, בין אם בדרך של הסתרת טובין ובין אם בדרך של הצהרה כוזבת בדבר סוג הטובין או ערכו, הנו תופעה נפוצה בקרב יבואנים המבקשים להשתמט מחבויות המס החלות עליהם. אלא שכיום, יותר מבעבר, רשות המסים ובראשה המכס פועלת ללא לאות לתפיסת המבריחים וזאת על-ידי מכשור טכנולוגי והעסקת עובדים איכותיים.
 

חשוב לזכור שבכל מקרה של תפיסה, המבריח יהיה מחויב לשלם את הפרש המס בגין הטובין המוברחים, ובנוסף יכול שהמבריח יועמד לדין פלילי שבגינו יושת עליו מאסר של עד 5 שנים, בנוסף לשומה האזרחית והקנס שמקורם בהברחה. זאת ועוד, הברחת טובין הנה עבירת מקור על פי חוק איסור הלבנת הון, על פיו ניתן להשית על המבריח עד 10 שנות מאסר ולחילופין קנסות כבדים. לאחרונה התפרסמה פרשה מעניינת בה רשות המסים תפסה ברשותה שני מבריחים החשודים בהברחת כ-4 טון טבק שהמס החל בגינם עומד על 1,850,000 ₪. במקרה הראשון, לפי החשד, יבואן מישראל הצהיר על יבוא חלקי חילוף לרכב והסתיר ביניהם 2.4 טון טבק שחבות המס בגינם הנה בסך של כ-1.3 מיליון ₪ ובמקרה השני יבואן פלסטיני מעזה הצהיר על יבוא כלי בית והסליק ביניהם 1.5 טון טבק שחבות המס בגינם הנה בסך של כ-550,000 ₪. בית המשפט הורה לשחרר את החשודים בתנאים מגבילים, לרבות השתת צו עיכוב יציאה מן הארץ. מיותר לציין כי הסחורה הוחרמה, יושת קנס בגין ההברחה וכן יוגש בעתיד כתב אישום חמור כנגד המבריחים.

 

השלכות אזרחיות ופליליות קשות

עינינו הרואות, שהברחת טובין הינה פעולה בעלת השלכות אזרחיות ופליליות קשות עבור העושה כן. בנסיבות אלה, ברי כי שלב התפיסה של הטובין הוא שלב קריטי. בשלב זה נלקח החשוד לחקירה תחת אזהרה, כאשר לגרסתו הראשונה שניתנת בחקירה באופן ספונטני קיימת חשיבות רבה. גרסה זו היא שעשויה להכריע את כל עתידו של התיק, לכן מומלץ כבר בשלב ראשוני זה לדרוש להיוועץ באופן מיידי עם עורך דין לענייני מס, בהתאם לזכויות המוקנות לחשוד על פי דין. יצוין עוד, כי עבירות מס מסוג זה ניתן, בנסיבות המתאימות, להמיר בכופר כסף. ככלל, תנאי לאישור בקשה לכופר הנו הסרת המחדל האזרחי ותשלום המס, כך שקיימת חשיבות להיקפי המחדל האזרחי וליכולת להגיע להסדר בדבר תשלום החוב עם רשויות המכס.

הברחת טובין

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עקרון סופיות השומה והחריג לו

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

להלן סיקור מקצועי נרחב בעניין עקרון סופיות השומה והחריג לפתיחת שומה בהתאם לסעיף 147 לפקודת מס הכנסה.

התערבות בית המשפט בהסדרי גביית חוב

מאת: מאת: מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, מתמחה

נבקש לעדכנם, כי לאחרונה, ניתן פסק דין (ה"פ 12995-04-20 טמיר ברק נ' מדינת ישראל) בעניינה של יוספה טמיר ברק נ' מנהל מע"מ תל אביב שעסק בהסדרי גביית חוב אל מול רשות המסים.

נכסי בת הזוג עוקלו שלא כדין ושלא בסמכות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

לאחרונה, ניתן פסק דין בעניין ת"א 56498-03-18 אולגה מלוייב נ' ממונה מע"מ באר שבע מאת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר דן בבקשה למתן פסק דין הצהרתי שלפיו, מקרקעין, כספים בחשבון בנק ורכב הרשומים כולם על שם התובעת ואשר עוקלו ונתפסו על ידי ממונה מע"מ בבאר שבע.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים