מאת:


ידיעה שפורסמה לאחרונה בדבר הקפאת חשבון בנק של יחיד תושב ישראל המתנהל בהונג קונג לצורך חילוט כספים בהליך פלילי, מהווה ללא ספק עליית מדרגה חדה במדיניות רשות המיסים בכל הנוגע לאכיפתה הכלכלית ולמאבקה בהון השחור ובעבירות המס.

על פי מה שהותר לפרסום (צו איסור פרסום חלקי הוטל על הפרשה), הקפאת החשבון במזרח הרחוק נעשתה בכפוף לקבלת צו למטרות חילוט מבית המשפט השלום בישראל, כאשר בהמשך לכך פנתה פרקליטות המדינה (המחלקה הכלכלית) לרשויות בהונג קונג בבקשה לאכוף את הצו, ואלו אישרו את הקפאת חשבון הבנק של החשוד הישראלי לאחר קבלת צו נוסף מבית משפט בהונג-קונג (הליך אכיפת צו של מדינה אחת בגבולות מדינה אחרת דורש אישור בית המשפט במדינה האחרת - וכך נעשה גם במקרה זה).

סנונית ראשונה בעולם החדש

לשיטתנו, המדובר ללא ספק בחלק ממגמה ברורה לה עדים אנו בשנים האחרונות כפי שבא לידי ביטוי עד כה בשורה של שיתופי פעולה אותם קיימה רשות המיסים מול רשויות מס זרות כמו גם מול בנקים זרים גדולים כגון HSBC ו-UBS. מגמה זו הינה פועל יוצא של "העולם החדש" בו אנו חיים ונזילות המידע המאפיינת אותו, שבו מונחים כמו "חיסיון בנקאי", "מקלטי מס", ו-"הון שחור" הופכים נחלת העבר. לאור ניסיון העבר, יש להניח כי מדובר "בסנונית ראשונה" וכי כבר בעתיד הקרוב ינקטו ברשות בפעולות דומות ביחס לישראלים נוספים המחזיקים חשבונות לא מדווחים מחוץ לישראל. 

הקדמת תרופה למכה

בתוך כך, על כל אותם ישראלים המחזיקים בימים אלו בחשבונות בנק זרים בלתי מדווחים מחוץ לישראל המבצעים אגב כך עבירה פלילית לכל דבר ועניין, לנקוט לאלתר בהליך גילוי מרצון אל מול רשות המיסים בישראל, בבחינת "הקדמת תרופה למכה". נקיטה בהליך זה תאפשר לא רק את נטרול חשיפתם הפלילית, אלא יהיה בה כדי למנוע אף אובדן הונם בדרך של חילוט, הקפאה וכיו"ב סנקציות פליליות אחרות.     

נציין כי הליך גילוי מרצון יכול להתבצע רק בהתקיים כל התנאים הבאים:

1. מקורו של ההליך בפנייה כנה שאינה נעשית אגב בחקירה או בדיקה המתבצעת על ידי רשות המיסים או רשות שלטונית אחרת, כגון המשטרה, הרשות להלבנת הון, רשות ניירות ערך, רשות ההגבלים העסקיים, מבקר המדינה, כונס הנכסים הרשמי או בית המשפט.

2. לא קיים בידי רשות המיסים או רשות שלטונית אחרת, כאמור לעיל, מידע קודם הקשור לגילוי מרצון, לרבות חקירה ומידע בתיקי חברות קשורות או בתיקיו של שותף ולא פורסם מידע כזה בכלי התקשורת.

3. ברשות המיסים לא החלה בדיקה אזרחית של התיקים הקשורים לנישומים ו/או לתאגידים ו/או לשותפים שיש להם נגיעה לגילוי מרצון.

4. המידע לא נכלל בכתב תביעה, כתב הגנה, כתב אישום בהליך כלשהו בבית משפט או בבית דין בישראל.

כיצד אנחנו יכולים לסייע בעניין?

משרדנו צבר ניסיון עצום בכל הקשור בטיפול בבקשות גילוי מרצון, זאת כפועל יוצא מייצוג של מאות נישומים במסגרת הליך זה. בתוך כך, דואג משרדנו ללוות את הנישום לאורכו של כל ההליך, החל מהגשת הבקשה הראשונית לנציבות מס הכנסה, דרך ניהול מו"מ מול פקידי השומה הרלוונטיים וכלה בחתימה הסופית על הסכמי שומה שיש בהם כדי לסגור את כל אותן שנים פתוחות אחת ולתמיד ולהביא ודאות וביטחון עבור הנישום.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים
אני מאשר/ת קבלת ניוזלטרים, הודעות והזמנות לאירועים וכנסים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

עורך דין עבירות מכס

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); פרבר גולן, רו"ח ומשפטן

נתפסם במכס נתב"ג? - כך תפעלו: מידי שנה ישראלים ורבים נתפסים על ידי רשויות המכס בגין זאת שלא הצהירו על טובין שרכשו בחו"ל החייבים בדיווח ובתשלום מכס בכניסה לישראל...

קנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט העליון קבע: על מנהל מע"מ הנכבד להפעיל שיקול דעת בקביעת סכום הקנס בגין אי ניהול ספרים כחוק

ניכוי מס תשומות בגין חשבוניות פיקטיביות

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); יגאל רוזנברג, עו"ד

בית המשפט המחוזי בתל אביב קיבל בחלקו ערעור מס שהוגש על שומת תשומות שהוצאה לחברה קבלנית בגין שימוש בחשבוניות פיקטיביות. פסק הדין מדגיש, כי לא ניתן לנכות מס תשומות בגין חשבונית שהוצאה שלא כדין, בין אם משום שהיא הוצאה בגין עסקה פיקטיבית ובין אם משום שהיא הוצאה בגין עסקה אמיתית אך באמצעות גורם שלא סיפק את השירות ו/או המוצר.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.