מאת:

היה והנך אדם עיוור או נכה, המדינה במקרים רבים מקנה לך פטור ממס הכנסה בגין חלק מהכנסותייך - מחובתך לפעול במיידי על מנת לקבל את ההטבה.

עצם היותך אדם עובד למרות מגבלתך היא ברכה המעידה על נחישותך. בנסיבות אלו אינך אמור לשלם מס, כל שנדרש זה לבקש את הפטור, אם זמני ואם קבוע, אם בגין מחלת הסרטן, אם בגין בעיות לב ואם בגין כל בעיה רפואית אחרת. זו לא בושה, זוהי חובתך כלפי עצמך לדרוש ולקבל את הפטור ואת המס ששילמת ביתר במהלך השנים האחרונות שלא לצורך. משרדנו, המורכב ממבחר עורכי דין לענייני מסים וכן רואי חשבון יוצאי רשויות מס, יידע לקדם את עניינך בהצלחה רבה. אל תחכה, פקודת מס הכנסה מאפשרת לאנשים עם מוגבלויות לקבל פטור ממס על הכנסותיהם. הפטור יינתן על הכנסות מיגיעה אישית, היינו מהכנסתם מעבודה ואף במקרים מסוימים על הכנסות פאסיביות, שלא מיגיעה אישית.

 

הוראות הפקודה

בהתאם לסעיף 9(5) לפקודה, הפטור יחול על הכנסותיו של הנכה או העיוור לו נקבעה נכות בשיעור של 100% (או 90% במקרים מסוימים) וזאת עד לתקרת ההכנסה הקבועה בסעיף כפי שיובהר בהמשך. כך למשל, אדם חולה סרטן אשר מקבל טיפול אקטיבי למחלה יוכר כנכה בשיעור 100% באופן אוטומטי למשך שנה. כמו כן, מי שעבר אוטם שריר לב יוכר אוטומטית כנכה 100% למשך 3 חודשים ולאחר מכן למשך 3 חודשים נוספים במידה ועמד בתנאים מסוימים. כמו כן, נכה בשיעור של למעלה מ-89%, אשר קביעת שיעור הנכות נובעת מחישוב מיוחד של הליקוי באיברים שונים ואלמלא החישוב המיוחד - הייתה נקבעת נכות של 100% יהא גם הוא זכאי לפטור (הפטור חל על נכות רפואית בלבד ולא על נכות תפקודית). הפטור ינתן על הכנסה שנתית מיגיעה אישית עד לגובה 606,000 ₪ (נכון לשנת מס 2017) לאדם אשר נקבעה לו נכות לתקופה של 365 ימים או יותר. במידה ונקבעה נכות לתקופה של 185 עד 365 ימים, יוענק הפטור על הכנסה שנתית עד לגובה של 72,720₪ בלבד (נכון לשנת 2017).

 

הליך הגשת הבקשה

קביעת הנכות הרפואית ושיעורה יכולים להיקבע על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי או על ידי וועדה רפואית שתקבע את הנכות על-פי אחד החוקים המפורטים בפקודה. הליך הגשת הבקשה מצריך מילוי טופס בשם "בקשה לפטור ממס" (טופס 1516) והגשתו למוסד לביטוח לאומי (את הטופס ניתן להוריד ממאגר הטפסים של אתר רשות המיסים). יחד עם זאת, יש צורך בבקיאות משפטית ורפואית כאחד על מנת להגיע אל התוצאה הרצויה. נכה אשר לא ביקש פטור ממס במועד בו קיבל אישור על נכותו, רשאי מכוח סעיף 160 לפקודה, לבקש פטור רטרואקטיבי במסגרת חלון הזמן של 6 השנים מתום שנת המס לגביה מעוניין הוא להגיש את הדו"ח. "מרוץ 6 השנים לאחור" מתחיל להימנות מתום שנת המס בה פנה הנישום לראשונה לוועדה הרפואית לצורך קביעת שיעור נכותו.

 

כיצד נוכל לסייע בנושא?

כאמור, ניהול תביעה מעין זו לפטור ממס הכנסה דורש בקיאות ומיומנות משפטית. משרדנו מלווה את לקוחותיו בתביעות מסוג זה, בייצוג בוועדות רפואיות וערכאות משפטיות שונות. למשרדנו קשר רציף עם רופאים מייעצים בתחומים שונים אשר עובדים עמנו יד ביד לטובת ייעוץ רפואי מקצועי מיטבי עבור הלקוח. משרדנו, המורכב מעו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס, יודע להעניק לך את הליווי המשפטי והרפואי המלא מראשית הדרך ועד להכרה המיוחלת בפטור ממס הכנסה.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מסלול אדום לבוקרים, בעלי עדרי בקר בקו העימות

מאת: אלי דורון, עו"ד

את התביעות במסלול האדום יש לקדם ללא דיחוי, מועד הגשת התביעות נגזר משורה של פרמטרים, אם כי אין בנמצא צורך ב"הפסקת פעילות" שכן התקנות אינן דורשות הפסקת פעילות בענף החקלאות.

הכשרת קריפטו "שחור" - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

התנהלות משפטית מקצועית – תביא את התוצאה לטובת כל המעורבים בהצלחה רבה.

פיצוי למפונים בגין הזנחת הבית

מאת: אלי דורון, עו"ד

נזקי רכוש שנגרמו מפעולות אויב הינם נזקים ישירים ברי פיצוי, אך האם אותם נזקי הזנחה ונטישה הינם נזקים ישירים אשר יזכו את הניזוק בפיצוי?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.