מאת:

בערעור הנדון בבית המשפט המחוזי שבלוד נדחה ערעורו של עובד אשר טען כי תקבול בגין תניית אי-תחרות בחוזה פרישה, יש למסות כתקבול הוני.

המערער החל עבודתו בחברת "אכם" בשנת 1977, חברה שלימים נרכשה על ידי חברת נס א.ט בע"מ. המערער שהינו מהנדס בהכשרתו, התקדם בעבודתו בתפקידי ניהול ובין היתר שימש בתפקיד בכיר כמשנה למנכ"ל נס העולמית. במסגרת חוזה העבודה של המערער הוסכם בין הצדדים על קיומה של הוראה המגבילה את המערער בעת עזיבתו את החברה, מתחרות עם החברה במשך שנה אחת. 

בעת שסיים המערער את עבודתו בחברה ולאחר הליך גישור בין הצדדים, הוסכם בהסכם סיום העסקה כי פיצוייו של המערער יסתכמו בסך כולל של 935,000 דולר. בנוסף, הוסכם כי סך של 550,000 דולר מתוך הפיצויים האמורים לעיל הינם בגין אי-תחרות. על המערער נאסר לעסוק במשך תקופה של 24 חודשים בפעילות אשר מתחרה באופן מהותי בפעילותה של חברת "נס טכנולוגיות".

טענות הצדדים

על פי טענת המערער, הסכום שאותו קיבל בגין התחייבותו לאי-תחרות בחברה הינו הכנסה שבהון ועל כן יש למסותו בהתאם ואילו על פי טענת פקיד השומה מדובר בהכנסה פירותית.

בין השאר טען המערער כי בפועל, תניית אי התחרות הגבילה אותו מלהתחרות בחברה במשך תקופה של 44 חודשים בפועל ולא רק 24 חודשים. זאת הואיל וסיום עבודתו בפועל התרחש במועד מוקדם הרבה יותר מאשר חתימת ההסכם בהמשך להליך הגישור. לאור האמור, טען המערער כי משמעותה בפועל של תניית איסור התחרות הייתה הוצאתו משוק העבודה בתחום בו עסק, ובכלל, ומשום כך יש לראות את הסכום שקיבל בגין התחייבותו שלא להתחרות, כתקבול במישור ההוני.

לטענת פקיד השומה פתח תקווה (להלן: "המשיב"), סכום הפיצויים אותם קיבל המערער בעת הפרישה היה חלק ממענק הפרישה שלו. פקיד השומה טען כי המערער לא מכר כל זכות או נכס ולפיכך נכון למסותו על התקבול שבו מדובר, בשיעורי המס החלים על הכנסה פירותית.

הכרעת בית המשפט

בית המשפט השתית את הכרעתו בעניין זה על פסק הדין שניתן בעניין ברנע - נקבע כי רק במקרים חריגים יש לסווג תקבול בגין התחייבות עובד כלפי מעסיקו להימנע מתחרות בו כהכנסה הונית ואף בעקבות פס"ד זה קשה לעלות על הדעת מקרים שבהם יסווג תשלום כאמור כהנסה הונית. 

בית המשפט לא קיבל את טענת המערער כי בפועל תניית אי-התחרות הגבילה אותו מלעסוק בעבודה במשך תקופה בת 44 חודשים. בית המשפט נימק קביעתו בכך שכאשר עובד יושב בחוסר מעש ומקבל תשלום מהמעביד גם אם אין באפשרותו לעבוד בעבודה המתחרה במקום עבודתו, אין הוא מקבל תשלום בגין אי תחרות אלא מדובר בהכנסת עבודה רגילה. 

נקבע כי "רק כאשר מדובר בהגבלת עיסוקם של עובדים שכישוריהם הם בתחום צר ומוגדר - ולרוב לא יהיו אלה עובדים בכירים כדוגמת מנהלים בחברות גדולות, שניתן למצוא בהסכמי הפרישה שלהם תניית אי תחרות - ורק כאשר הגבלת העיסוק משמעה היא למעשה "השמדת" יכולתו של העובד לעסוק באותו תחום, ניתן להתייחס לתניינת אי התחרות כגדיעת ענף השקולה לגדיעת העץ ממש".

ואכן במקרה הנ"ל דובר באדם אשר עבד בתפקידים בכירים וכישוריו אינם מצומצים לתחום אחד. לאור זאת ולאור העובדה שתקופת הגבלת התחרות לא היתה ממושכת במיוחד, לא יתקשה המערער – כך נקבע – לעבוד בתחומים משמעותיים אחרים.

בפועל התברר כי לאחר עזיבתו של המערער את חברת "נס טכנולוגיות", הוא הקים חברת ייעוץ בה השתמש בכישוריו הרבים והמשיך להפיק מהם הכנסה. על כן, קבע בית המשפט כי אין לסווג את הסכום בגין ההתחייבות לאי תחרות כתקבול הוני, אלא יש למסותו כהכנסה פירותית. 

ע"מ 28006-01-14 פלדמן נ' פקיד שומה פתח תקווה

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מסלול אדום לבוקרים, בעלי עדרי בקר בקו העימות

מאת: אלי דורון, עו"ד

את התביעות במסלול האדום יש לקדם ללא דיחוי, מועד הגשת התביעות נגזר משורה של פרמטרים, אם כי אין בנמצא צורך ב"הפסקת פעילות" שכן התקנות אינן דורשות הפסקת פעילות בענף החקלאות.

הכשרת קריפטו "שחור" - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

התנהלות משפטית מקצועית – תביא את התוצאה לטובת כל המעורבים בהצלחה רבה.

פיצוי למפונים בגין הזנחת הבית

מאת: אלי דורון, עו"ד

נזקי רכוש שנגרמו מפעולות אויב הינם נזקים ישירים ברי פיצוי, אך האם אותם נזקי הזנחה ונטישה הינם נזקים ישירים אשר יזכו את הניזוק בפיצוי?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.