מאת:

המשבר הפיננסי העמוק אליו נקלעה מדינת ניגריה, טומן בחובו אפשרויות רבות עבור אנשי עסקים זרים, העטים בימים אלו אחר הזדמנויות עסקיות אטרקטיביות במדינה. מטבע הדברים, הבנה של שיטת המס הנוהגת במדינה האפריקנית הנה חיונית, ולפיכך, ברשימה קצרה זו נבקש לסקור מספר עובדות מהותיות שיהא בהן כדי לסייע לבעלי עניין.

בדומה למדינות רבות אחרות שנשלטו בעברן בידי המנדט הבריטי, הדין הניגרי בכלל ודיני המס הניגריים בפרט, מושתתים בעיקרם על שיטת המשפט המקובל - האנגלי. בתוך כך, מתבססת פקודת המס הניגרית (משנת 1961) על דיני המס הבריטיים כפי שנחקקו בשנת 1948.

ככלל, ובדומה לדין הנהוג בישראל, מוסמכות רשויות המס בניגריה לחייב במס הכנסה אשר הופקה בתוך שטחי המדינה ו/או בכל מקום אחר בעולם, בין אם הופקה ע"י יחיד או תאגיד, זאת ככל ומפיק ההכנסה קשור בקשר פרסונאלי למדינה. הזיקה הפרסונאלית תיקבע לפי תושבותו של הנישום, כאשר זו של יחיד תקבע לפי מבחנים מהותיים (מרכז חיים) וטכניים (שהייה של למעלה מ-183 ימים בשנה), ותושבות תאגיד תקבע לפי אופן ההתאגדות (מיקום גאוגרפי) וכן המקום ממנו מנוהל ונשלט התאגיד בפועל.

שיעורי המס בניגריה

הכנסת יחיד: מס הכנסה המוטל על יחידים בניגריה פועל לפי השיטה הפרוגרסיבית, כאשר הרף התחתון הינו 5% ומוטל על יחיד שהכנסתו השנתית נמוכה מ-20,000 NIARA (ניארה - המטבע הלאומי בניגריה), והרף העליון הינו שיעור של 25% המוטל על יחיד שהכנסתו גבוהה מ-120,000 ניארה.

מס חברות: ככלל, שיעור מס החברות במדינה הינו 30%. חברות אשר מחזור ההכנסה השנתי שלהן נמוך מ-500,000 ניארה ואשר פועלות בסקטור החקלאי/תעשייתי תחויבנה במס חברות בשיעור של 20% בלבד. הקלה זו מוענקת לתקופה של 5 שנים בלבד. כמו כן חברות אשר חוסות תחת ההגדרה של "חברות חלוציות", ייהנו מפטור סטטוטורי מתשלום מס חברות למשך 3 השנים הראשונות של פעילותן.

מס רווחי הון: שיעור המס על רווחי הון הינו 10% בלבד.

מע"מ: שיעור המע"מ בניגריה הינו 5% בלבד.

אמנות מס: ניגריה חתומה על מספר אמנות מס, בין היתר מול מדינות  אנגליה, הולנד, צרפת, בלגיה, רומניה, סין וקנדה. 

מן הראוי לציין כי מערכת המס במדינה איננה ריכוזית ומיסים מוטלים הן ברמה הפדרלית והן ברמה האזורית, עובדה אשר לא אחת הובילה לדיס הרמוניזציה ולגביית מס שגוייה בין אם בדרך של כפל מס ובין אם בחסר.

>> זקוקים לייעוץ אישי בנושא? הכירו את דסק ניגריה של משרדנו, כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

ניגריה - כר פורה לעסקים!

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, דור שיוביץ, משפטן

בחלקה המערבי של יבשת אפריקה, שוכנת לה פנינה אשר טרם התגלתה לעולם במלוא הדרה, תפארתה והיותה יעד עסקים אשר טומן בחובו פוטנציאל עסקי רב. פנינה זו היא ניגריה!

ניגריה כיעד למשקיעים מישראל

מאת: ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; לירן יזהר, משפטן

בשנים האחרונות ובעקבות התעוררות כלכלית לאחר עשור של עליות במחירי סחורות וקיומו של צורך אדיר בצמצום פערי תשתיות (תקשורת, מים, כבישים, אנרגיה, בניה ומסחר ועוד) גובר והולך העניין בהזדמנויות הכלכליות הטמונות ביבשת אפריקה ככלל, ובפרט ברפובליקה הפדרלית של ניגריה.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.