מאת:

העיר אילת מהווה את השער הדרומי של מדינת ישראל למדינות השכנות, ובכך יש בה חשיבות אסטרטגית מיוחדת. עם זאת, ריחוקה הגיאוגרפי ממרכז הארץ, ולמעשה מכל עיר אחרת, יוצר קושי תעסוקתי משמעותי.
 
כדי להתמודד עם קושי זה, נחקק חוק אזור סחר חופשי באילת, אשר פורסם בשנת 1985. חקיקתו נועדה לסייע בפיתוח איזור אילת והתעסוקה בה, באמצעות עידוד יזמות בעיר והגדלת התיירות. כידוע, כלכלת העיר אילת מבוססת בעיקר על תיירות פנים וחוץ, ומשמשת כאבן שואבת לתיירים, ומטרת החוק הייתה לשפר את מעמדה והביקוש לה בין יעדי תיירות אחרים ברחבי העולם. על פי חוק זה, הוראותיו יחולו על יחיד שמקום מגוריו הקבוע הוא באזור אילת והתגורר בה לפחות 3 חודשים, וכן על עסק של חברה שמתקיים באזור אילת ונרשם באילת כעוסק לעניין חוק מע"מ.

עיקרי החוק

 • טובין שנרכשו ע"י עוסק תושב אילת, ולצורך עסקו שבאזור אילת,
  יהיו חייבים במע"מ בשיעור אפס.
   
 • שירותים הנרכשים ע"י עוסק תושב אילת מעוסק שמחוץ לאילת,
  יהיו חייבים במע"מ בשיעור מלא, ואינם ניתנים לניכוי ע"י העוסק האילתי. (עם זאת, תקנה 20א' לתקנות אס"ח מפרטת רשימה של שירותים עליהם כן יוטל מע"מ בשיעור אפס).
   
 • מכירתם של טובין ושירותים באזור אילת ע"י עוסק תושב איזור אילת לצריכה או לשימוש באזור אילת תהיה פטורה ממע"מ.

לאחרונה נבחנה השאלה, מהו הדין לגבי חברה אשר אינה רשומה במשרד מע"מ האזורי באילת, ומעניקה שירותי כוח אדם לבתי מלון הממוקמים באזור אילת. נקבע בהחלטת המיסוי כי השירותים אותם העניקה החברה לבתי המלון באילת חייבים במס בשיעור מלא, שכן אינם נמנים על סוגי השירותים שפורטו בתקנה 20א' לתקנות אס"ח. עוד נקבע, כי החברה רשאית להרשם כעוסק תושב איזור אילת וליהנות, החל ממועד הרישום, מהטבות המס שמציע החוק.

* עוד על דיני מיסים בישראל, תוכלו לקרוא כאן.
* זקוקים לייעוץ מקצועי בנושאי מס? לחצו כאן.

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מסלול אדום לבוקרים, בעלי עדרי בקר בקו העימות

מאת: אלי דורון, עו"ד

את התביעות במסלול האדום יש לקדם ללא דיחוי, מועד הגשת התביעות נגזר משורה של פרמטרים, אם כי אין בנמצא צורך ב"הפסקת פעילות" שכן התקנות אינן דורשות הפסקת פעילות בענף החקלאות.

הכשרת קריפטו "שחור" - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

התנהלות משפטית מקצועית – תביא את התוצאה לטובת כל המעורבים בהצלחה רבה.

פיצוי למפונים בגין הזנחת הבית

מאת: אלי דורון, עו"ד

נזקי רכוש שנגרמו מפעולות אויב הינם נזקים ישירים ברי פיצוי, אך האם אותם נזקי הזנחה ונטישה הינם נזקים ישירים אשר יזכו את הניזוק בפיצוי?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.