מאת:

אחת מהמטרות שחרטה ממשלת ישראל על דגלה, במסגרת חגיגות השנה ה-60 לקיומה של מדינתנו, היא לעודד עלייה וחזרה של אזרחי ישראל ארצה. כידוע, מערכת המס היא כלי ראשון במעלה לצורך השגת יעדים חברתיים-כלכליים ולכן הוחלט, באמצעות מתן הטבות מס, לנסות ולממש מטרה זו.

בחוק לתיקון פקודת מס הכנסה (מס' 168 והוראת שעה), התשס"ח-2008, נקבע מעמד מיסויי חדש העונה לשם "תושב חוזר ותיק". בהתאם להוראות התיקון, תושב חוזר ותיק הנו יחיד ששב והיה לתושב ישראל לאחר שהיה תושב חוץ במשך עשר שנים רצופות לפחות. במסגרת התיקון נקבעה רפורמה הכוללת הטבות במס אשר מקיפות הכנסות בתחומים של משכורת, הכנסות מעסק ומשלח יד, ריבית, דיבידנד, שכירות, תמלוגים ורווחי הון ממכירת נכסים שמצויים בחו"ל. המשמעות ליחיד שיש באפשרותו להיכלל בהגדרת "תושב חוזר ותיק" היא מרחיקת לכת, לאור סל ההטבות הרחב שמעניק לו המחוקק בבואו ארצה.
 

עיקרי ההטבות

  1. פטור ממס להכנסה שהופקה או נצמחה בחו"ל לתקופה של 10 שנים – סעיף 14(א) לפקודה. הפטור ניתן ללא תלות במועד רכישת הנכס, כלומר גם אם הנכס נרכש לאחר השיבה לארץ;  
  2. פטור ממס על רווח הון ממכירת נכס – הפטור ניתן למי שמכר נכס תוך 10 שנים מהיום שהפך להיות תושב חוזר ותיק. יודגש כי סעיף 97(א)(5) לפקודה קובע סייג – הפטור אינו חל באם מדובר בנכס אשר הועבר לקרוב או יחיד במתנה;
  3. פטור ממס על הכנסות חברה זרה המנוהלת ונשלטת ע"י מי שהינו תושב חוזר ותיק –סעיף 1 לפקודה קובע כי חברה תושבת ישראל הינה חברה אשר השליטה על עסקיה וניהולה מתבצעים ממדינה ישראל. הוראת התיקון קובעת כי חברה כזו אשר נשלטת ע"י יחיד שהוא תושב חוזר ותיק במשך 10 שנות שהותו הראשונות בישראל לא תסווג כחברה תוששבת ישראל (אלא אם החברה תבקש זאת);
  4. פטור ממס על הכנסות הנובעות מדיבידנד רעיוני בשל החזקה בחברה נשלטת זרה;
  5. פטור מחובת דיווח על הכנסה שמקורה בחו"ל - סעיף 134(ב) לפקודה קובע כי הפטור יינתן לתקופה של עשר שנים.
 
נוסף על האמור, התיקון מאפשר תקופת הסתגלות של שנה אשר במהלכה יכול היחיד לבחור שלא להיחשב כתושב ישראל. המשמעות הינה פטור ממס הן על הכנסות שהופקו מחוץ לישראל והן על הכנסות שהופקו בישראל שרק תושבי ישראל חייבים בגינן במס. יודגש כי שנת הסתגלות תובא במניין שנות הפטור. לסיכום, הטבות המס הרבות להן זכאי כל תושב חוזר ותיק (אשר במסגרת התיקון הושווה מעמדם למעמד עולים חדשים מבחינת הטבות המס) הופכות את הגדרתו ככזה לחשובה ורגישה, ולפיכך מצריכה היא תכנון מס מקדים בטרם חזרת מבקש הטבות המס לישראל. לכן, אם ברצונכם לקבל הטבות מס אלו ולבצע תכנון מס נכון ואפקטיבי לפני חזרתכם ארצה, אין לנו אלא להציע לכם לפנות לבעלי מקצוע הבקיאים בנושא.
 
 
 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.66 ע"י 3 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מסלול אדום לבוקרים, בעלי עדרי בקר בקו העימות

מאת: אלי דורון, עו"ד

את התביעות במסלול האדום יש לקדם ללא דיחוי, מועד הגשת התביעות נגזר משורה של פרמטרים, אם כי אין בנמצא צורך ב"הפסקת פעילות" שכן התקנות אינן דורשות הפסקת פעילות בענף החקלאות.

הכשרת קריפטו "שחור" - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

התנהלות משפטית מקצועית – תביא את התוצאה לטובת כל המעורבים בהצלחה רבה.

פיצוי למפונים בגין הזנחת הבית

מאת: אלי דורון, עו"ד

נזקי רכוש שנגרמו מפעולות אויב הינם נזקים ישירים ברי פיצוי, אך האם אותם נזקי הזנחה ונטישה הינם נזקים ישירים אשר יזכו את הניזוק בפיצוי?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.