מאת:

שכחת לכלול נכס או התחייבות בהצהרת הון - כיצד לפעול?

מן המפורסמות הוא כי עריכת דו"ח הצהרת הון היא לא פעולה שמומלץ להקל בה ראש. מטבעה, נועדה הצהרת ההון לשקף את מצבו הכלכלי של התא המשפחתי נכון ליום מסוים, דבר שיאפשר בעתיד, לאחר שהתא המשפחתי יידרש להכין הצהרת הון נוספת, את בדיקת ההכנסות שדווחו למס הכנסה בתקופה שבין שתי הצהרת ההון.
 
מאחר ובמסגרת הדו"ח דנן נדרש הנישום להצהיר בפני רשויות המס על כלל הונו: נכסיו או התחייבויותיו לרבות הלוואות וכיו"ב, הצהרתו הראשונה של נישום תהווה בסיס לכל השוואה שתעשה כנגד הצהרה שתוגש במועד מאוחר יותר. ככלל, נישומים שפתחו תיק במס הכנסה, צפויים להידרש בהגשת הצהרת הון ביחס לשנת המס הקודמת למועד הפתיחה. במצב דברים זה, יהא על נישום לדווח על מצבת נכסיו באופן מפורט ומדויק, מתוך הבנה לפיה השמטת אי אילו נכסים עלולה להוות קרקע לא רצויה ליצירת הפרשי הון ביחס להצהרה מאוחרת בזמן שלא ניתן להסבירם במקורות ההכנסה שדווחו על ידי הנישום במהלך השנים שבין שתי ההצהרות. בתוך כך, משמוגשת הצהרת הון המעידה על הפרשי הון בלתי מוסברים, פקיד השומה לא יוכל להתעלם מן התוצאה העולה ממנה, אשר לעיתים מערערת באופן מוחלט את האמון בדיווח שנמסר לפקיד שומה ומעידה לכאורה על נאמנות ועל סבירות כלכלית לוקה של הדו"ח שהוגש. על כן, בפני נישומים אשר הגישו הצהרת הון ראשונה, וטרם נתבקשו בהגשת הצהרת הון שנייה, עומדת כעת האפשרות לבחון מחדש את ההצהרה אותה הגישו, ובמידת הצורך אף להגיש בקשה לתיקון ההצהרה. יש לומר כי בקשה לתיקון הצהרת הון קודמת, הנה בקשה שלא בנקל תאושר ע"י פקיד השומה, אולם סיכוייה להתקבל עולים ככל ותנומק כראוי ובאופן מקצועי. אי לכך, מומלץ לנישומים אשר הגישו לראשונה הצהרת הון מטעמם וטרם נתבקשו בהגשת הצהרת הון נוספת, וחוששים כי הצהרתם לא מולאה כראוי בין אם נוכח השמטת נכסים ובין אם נוכח טעות כזו או אחרת, לגשת לקבלת ייעוץ מקצועי בקשר עם תיקון ההצהרה.  
 
מניסיוננו הרב בתחום, בקשות לתיקון הצהרת הון שיוגשו לאחר קבלת הדרישה להגשת הצהרה נוספת, יענו בסירוב מצד פקיד השומה ובד בבד עלולות לעורר חשד לעניין ההצהרה הראשונה. נוסיף כי אף גישת בתי המשפט בסוגיה זו מאמצת לרוב את מדיניות רשות המיסים ולא אחת נקבע כי אך כאשר מתעוררת סיבה משמעותית לתיקון טעות שנעשתה בתום לב, יהא לאפשר ביצוע תיקון כגון זה. לאור האמור, על נישומים שכבר הגישו הצהרת הון מטעמם ואינם משוכנעים אודות תקינות הצהרתם, לפנות כעת לגורם מקצועי לטובת פתיחת הליך של תיקון ההצהרה. 

אנו עומדים לרשותך בכל שאלה: סניף מרכז 03-6109100, סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054

לפגישה אישית
חייגו 03-6109100

או השלימו את הפרטים הבאים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.5 ע"י 2 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מסלול אדום לבוקרים, בעלי עדרי בקר בקו העימות

מאת: אלי דורון, עו"ד

את התביעות במסלול האדום יש לקדם ללא דיחוי, מועד הגשת התביעות נגזר משורה של פרמטרים, אם כי אין בנמצא צורך ב"הפסקת פעילות" שכן התקנות אינן דורשות הפסקת פעילות בענף החקלאות.

הכשרת קריפטו "שחור" - גילוי מרצון 2024

מאת: אלי דורון, עו"ד

התנהלות משפטית מקצועית – תביא את התוצאה לטובת כל המעורבים בהצלחה רבה.

פיצוי למפונים בגין הזנחת הבית

מאת: אלי דורון, עו"ד

נזקי רכוש שנגרמו מפעולות אויב הינם נזקים ישירים ברי פיצוי, אך האם אותם נזקי הזנחה ונטישה הינם נזקים ישירים אשר יזכו את הניזוק בפיצוי?

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים
אני מאשר/ת בזאת לדורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות' לשלוח לי ניוזלטרים/דיוור של מאמרים, מידע, חידושים, עדכונים מקצועיים והודעות, במייל ו/או בהודעה לנייד. הרשמה לקבלת הדיוור כאמור תאפשר קבלת דיוור שבועי ללא תשלום. ניתן בכל עת לבטל את ההרשמה לקבלת הדיוור ע"י לחיצה על מקש "הסרה" בכל דיוור שיישלח.