מאת:


לאחרונה דן בית המשפט העליון (רע"א 777/14 ליבוביץ נ' פקיד שומה)  בבקשת ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב (השופט מ' אלטוביה), בגדרה נדחתה בקשת המבקשים להגיש חוות דעת מומחה ביחס לשווי מוניטין. 
 
במקרה הנדון נכרת הסכם למכירת מניות, לא צוין בו מכר מוניטין. כאשר הגיע זמן הדיווח לרשויות המס הצהירה המבקשת על רווח אינפלציוני חייב בגין מכירת מניות וכן על רווח הון אינפלציוני חייב בגין מכירת מניות. בהתאם לזאת קבע פקיד השומה לפי מיטב השפיטה לשנת המס כי בחישוב רווח ההון ממכירת המניות המבקשת אינה זכאית לסכום אינפלציוני בגין מכירת מוניטין, משום שהנכס הנמכר הוא מניות ולא מוניטין, ומכיוון שלא הוכח כי היה במניות שנמכרו מרכיב של מוניטין שלא שולם בעד רכישתו מכאן הערעור.
 
עולה שאלת שווי המוניטין של החברה לצורך חישוב רווח ההון שנצמח במכירת מניותיה של החברה, הצדדים חלוקים בשאלה האם העסקה הנדונה שכללה מכירת מניות בלבד ללא תלות בשאלת קיום המוניטין והשפעתו על שווי המניות, או שכללה מכר מוניטין ומניות שני אלמנטים נפרדים בעסקה.
 
עקב חילוקי הדעות ביקשו המערערים להציג הערכת שווי של מומחה מטעמם המצדיקה את שווי המוניטין הנמכר, אולם בית המשפט המחוזי דחה את הבקשה וקבע כי סוגיית שווי המוניטין אינה רלוונטית, שהרי מה שנמכר הוא מניות החברה ולא פעילות החברה או המוניטין שלה. בית המשפט העליון קבע כי בצדק קבע ביהמ"ש המחוזי כי אינו נזקק להערכת שווי המוניטין לצורך הכרעה בשאלה שבמחלוקת. שווי המוניטין הוא נושא משני שיהיה צורך לדון בו רק אם וכאשר יקבע כי העסקה כללה מכירת מוניטין. כפי שציין בית המשפט המחוזי, הוכחת קיום מוניטין ושוויו אינם מחייבים את המסקנה כי עסקת מכירת המניות היא בעיקרה עסקת מוניטין. 

בית המשפט העליון אישר את קביעת בית המשפט המחוזי ולפיה ככל שהנישומים בקשו לבסס את טענותיהם על שווי המוניטין, היה עליהם לעשות כן בשלב ההשגה. משלא עשו זאת, אין להתיר להם לבצע "מקצה שיפורים" בשלב הערעור, במיוחד כשבשלבי ההליך השומתי עלתה ונדונה שאלת קיומו של מוניטין.
 
ליבוביץ נ' פקיד שומה - חוות דעת שווי מוניטין

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם