מאת:


בהחלטה חריגה בחומרתה, דחה כבוד השופט פרופ' עופר גרוסקופף מבית המשפט המחוזי מרכז את הבקשות לדחייה על הסף שהגישו חברות התעופה אל על, בריטיש איירווייס, לופטהנזה, וסוויס אייר, בבקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגדן (ת"צ(מרכז) 10538-02-13). במסגרת הבקשה לאישור התובענה כייצוגית, נטען כי ארבעת חברות התעופה הללו היו חלק מקרטל עולמי שפעל בין השנים 2000-2006, תיאמו ביניהן מחירים והימנעות מהנחות, והחליפו מידע על רווחים ומחירים.

בית המשפט כינה את הבקשות לסילוק על הסף שהגשו חברות התעופה כארכניות, וקבע כי הן כוללות טענות מופרכות על פניהן. בין היתר קבע בית המשפט, כי ההוראות שבחוק התובלה האווירית שאליהן הפנו חברות התעופה, אינן רלוונטיות, מאחר שהתביעה אותה מבקשים לאשר כייצוגית, אינה עוסקת בנזק שנגרם עקב הובלה אוירית אלא בתיאום הנוגד את חוק ההגבלים העסקיים.

בנוסף דחה בית המשפט טענות כנגד זהות הארגון שהגיש את הבקשה לאישור התובענה כייצוגית - הצלחה התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת (ע"ר), וכן הביע פליאה כיצד חברות התעופה מבקשות לטעון שהן חוסות תחת פטור לפי חוק ההגבלים העסקיים, ובאותה נשימה כופרות בקיומו של הסדר כובל ביניהן.

בית המשפט הוסיף והתייחס לטענתן של חברות התעופה, שלא הוכחה תשתית ראייתית כלשהי לביסוס התביעה, וקבע שתשתית ראייתית כזו הונחה גם הונחה, אם כי יש עדיין לבחון במהלך ההליך עצמו, מה המשמעות הראייתית והמשפטית של ההליכים שהתקיימו במדינות אחרות שעליהם הסתמכה הבקשה לאישור התבוענה כייצוגית. בית המשפט הביע פליאה בעניין זה, מדוע אף אחת מחברות התעופה לא מצאה לנכון להגיש תצהיר תומך בטענה שהממצאים הזרים אינם רלוונטים לשילוח מטענים לישראל ואליה.
 

בסיום החלטתו הבהיר בית המשפט כי מאחר שבקשות לסילוק על הסף כפי שהגישו חברות התעופה מכבידות על ניהול ההליך המשפטי ואינן רצויות, הדבר יבוא לידי ביטוי בפסיקת ההוצאות, ובהתאם פסק סכום חריג של 50,000 ש"ח בגין כל אחת מבקשות הסילוק שהוגשו (3 במספר).

לאור תוכן ההחלטה וחומרתה, ובמידה שהבקשה לאישור התובענה כייצוגית תתקבל, יהיה על חברות התעופה לשקול בקפידה אם הן מגיעות להסדר שימנע את ניהול הליך התובענה הייצוגית.

בית המשפט המחוזי מרכז בביקורת נוקבת כנגד חברות התעופה

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500.

לתאום פגישה עם שותף בכיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

1 ע"י 1 גולשים

עשוי לעניין אתכם

גירושים בעקבות מגפת הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח)

המתח הנגזר מהמגפה, מהמחלה, מהחובה לשמור ולהקפיד, הלחץ הכלכלי, הרצון לשמר את מקור הפרנסה וכו', כל אלה רק הוסיפו לחצים והביאו זוגות רבים למצבים חדשים, שונים מאלה אשר היו מכירים בעבר.

הקורונה בבחינת נסיבות לא צפויות לעניין סיכול חוזה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

התפרצות הקורונה הינה בבחינת נסיבות שלא ניתן היה לצפותן לעניין סיכול חוזה: אמירה חשובה של בית המשפט המחוזי בסוגיה אקטואלית שעולה במלוא העוצמה סביב הסגר השלישי - הפרות הסכמים בשל משבר הקורונה.

להתכונן משפטית וכלכלית ליום של אחרי הקורונה

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); צביה שיף, עו"ד

"חגיגת החיסונים" בארץ מפיחה בכולנו תקווה שהנה יש אור בקצה המנהרה אליה נכנסנו עם פרוץ מגפת הקורונה - אך יש לזכור כי ישנן השלכות רבות להכרזה על סיום תקופת המשבר הרשמי בישראל, השלכות שעלולות להיות פליליות או טומנות בחובן עלות גבוהה וחשוב לפעול מבעוד מועד ולהיערך בהתאם.

הוסף תגובה

רישום לקבלת ניוזלטר - מבזק מס, הון ועוד

אנא מלאו את פרטיכם