מאת:


עד שנת 2000 "הלבנת הון" לא הייתה מוגדרת כעבירה בחוק הישראלי. לפיכך, גם במקרים בהם עמדו הוכחות מוצקות בפני הרשויות כי בוצעה הלבנת הון, לא ניתן היה לתפוס את הכסף או הרכוש הבלתי חוקי, אם לא הוכח כי הפשע המהווה את מקור ההון, בוצע בישראל.
 
בשנת 2000 בתום הליך חקיקתי ארוך שכלל דיונים רבים בהשתתפותם של גורמים מרובים ביניהם משרד המשפטים, רשויות המס, משטרת ישראל, מוסדות פיננסיים ועוד, חוקק "חוק איסור הלבנת הון" הקובע כי עבירת הלבנת הון הינה עבירה פלילית. מטרתו של החוק, להגביר את המלחמה ב-"הון השחור" שמקורו בעבירות מס חמורות ולייעל את האכיפה בהקשר זה. במסגרת חקיקתו של חוק איסור הלבנת הון נקבעו עבירות המהוות "עבירות מקור" כהגדרתן בסעיף 2 לחוק בהתאם לתוספת הראשונה לחוק איסור הלבנת הון אשר מונה רשימה סגורה של סעיפי חוק. עבירות המקור להלבנת הון כוללות בין היתר עבירת סמים, סחר בלתי חוקי בנשק, מכירה והפצה של חומר פורנוגרפי, הימורים, שוחד, רצח, זנות, זיוף מטבע, הברחות, עבירות של קניין רוחני והוצאת חשבוניות פיקטיביות. עבירת הלבנת הון מתגבשת לאחר שהכספים המושגים בעבירת מקור (רכוש אסור), מוסווים/מוסתרים כרכוש לגיטימי במגוון דרכים מתוחכמות ויצירתיות במטרה להטמיע רכוש שמקורו בפעילות עבריינית.
 
באופן כללי ברשימת עבירות המקור לא נכללו עבירות מס, למעט עבירה ספציפית של הוצאת חשבוניות פיקטיביות בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 117(ב)(3) לחוק מס ערך מוסף, המתקיימת כאשר אדם "הוציא חשבונית מס או מסמך הנחזה כחשבונית מס, מבלי שעשה או התחייב לעשות עסקה שלגביה הוציא את החשבונית או את המסמך האמור". כפועל יוצא, במקרים רבים שבהם מוגש כתב אישום בגין עבירות לפי חוק מע"מ לפיו מיוחסת לנאשם עבירה של הפצת חשבוניות פיקטיביות בהיקף כספי גדול, כולל כתב האישום, בדרך כלל, גם עבירות על פי חוק איסור הלבנת הון. חשבונית פיקטיבית הינה אחת השיטות הנפוצות והשכיחות להלבנת הון, ובה מנפיקים העבריינים חשבונית היוצאת כנגד עסקה דמיונית אשר מעולם לא התבצעה בפועל. הוצאת חשבונית שכזו מטרתה להערים על רשות המס ולהקטין במרמה את חבות המס של העסק על ידי הוספת חשבוניות פיקטיביות הנרשמות כהוצאות העסק ומתקזזות מההכנסות וכפועל יוצא מכך, מקטינות לכאורה את הרווח החייב במס של העסק או מאידך במילים פשוטות מגדילות את מחזור המזומנים של העסק ומכשירות את הכסף השחור ככסף לבן.
 

בשורה ארוכה של פסקי דין שניתנו בשנים האחרונות עדים אנו למלחמה חסרת פשרות בעברייני המס למיניהם, ולא אחת נקבע כי האינטרס הציבורי מחייב ענישה מחמירה המבקשת להוקיע את עברייני המס מהחברה ולמגר תופעה זו בכללותה. 
 
* אין באמור כדי להוות תחליף בכל דרך שהיא לייעוץ משפטי ומומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום.
חשבוניות פיקטיביות לעניין חוק איסור הלבנת הון

תנו לעו"ד מומחים ומנוסים לייצג אתכם נאמנה – בדיסקרטיות מלאה

לייעוץ ראשוני, פרטים נוספים ובכל שאלה פנו אלינו כעת: סניף מרכז 03-6109100סניף חיפה 04-8147500, נייד: 054-4251054.

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים

הדפסת המאמר

דירוג המאמר

 

4.87 ע"י 8 גולשים

עשוי לעניין אתכם

מהו קצין ציות ומהם תפקידיו?

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שרון פישמן, עו"ד

כיום, לאור התרחבותו של המאבק בהלבנת ההון ומימון הטרור בישראל, גופים רבים בוחרים למנות קצין ציות על מנת לוודא כי אינם חשופים לביצוען של עבירות פליליות או אזרחיות, שעשויות להטיל עליהם עיצומים, קנסות, חשיפה לתביעות ואף ענישה פלילית. משרדנו מלווה חברות בינ"ל בתחום הציות ומעניק שירותים לארגונים בתחום מיפוי הרגולציה הרלוונטית, גיבוש תוכנית ציות רלוונטית לארגון, הטמעת נהלים ליישום תוכנית הציות, וידוא אכיפת הנהלים וביקורת שוטפת על ההתנהלות בנושא.

כך תתמודדו עם חקירה של רשות המסים

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

התנהלות נכונה וייעוץ משפטי ומקצועי יכולים לחסוך מכם ולכל הפחות להקל , ככול שהדבר נוגע באותה חוויה לא נעימה. להלן עשרת הדיברות המרכזיות אשר כדאי להקפיד עליהם בעת הגעה לחקירת מס:

כופר מס כחלופה לניהול הליך פלילי

מאת: אלי דורון, עו"ד, ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); ד"ר שלמה נס, עו"ד (רו"ח); שלומי פרץ, משפטן

"כופר" הוא מונח מוכר לכולנו - אבל בעיקר מעולמות סדרות הפשע הפלילי וסרטי הפעולה, וקצת פחות מעולמות המס. "כופר מס", חשוב לדעת, הוא מונח שגור בעולמות המיסוי, ומתאר מצב בו עברייני מס (או מי שמוגדר כ"חשוד" בעבירה זו) מגיעים להסדר מול רשויות המס המוסמכות כחלופה לניהול הליך פלילי שעשוי להסתיים בעונשים חמורים הרבה יותר, כולל מאסר בפועל.

הוסף תגובה

זקוקים לעורך דין?

חייגו: 03-6109100 או השאירו פרטים